dpdpickup

Smaczne przepisy na dania z kurczaka. Jak szybko i pysznie go przygotować?

Smaczne przepisy na dania z kurczaka. Jak szybko i pysznie go przygotować?

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 70 kg mięsa. Najchętniej wybieramy drób, który w rankingu wyprzedza wieprzowinę. Kurczak okazuje się łatwy i szybki w przygotowaniu. Oprócz tego zawiera mało tłuszczu i jest lekkostrawny. Jak smacznie przyrządzić kurczaka i wyczarować z niego niecodzienne potrawy.

Jaki drób kupować?

W ostatnich latach wzrosła świadomość polskiego społeczeństwa związana z odżywianiem. Wiele osób ogranicza spożycie mięsa, a niektórzy rezygnują z niego całkowicie. Na decyzję wpływ mają czynniki zdrowotne, etyczne oraz środowiskowe. Produkcja mięsa, szczególnie wołowego, pochłania duże ilości energii i powoduje wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Mięso zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które jedzone w nadmiarze sprzyjają chorobom układu krążenia. A zwierzęta hodowlane często traktuje się nieludzko, zamykając je w ciasnych pomieszczeniach i karmiąc pożywieniem przyspieszającym wzrost i przyrost masy mięśniowej.

To dlatego coraz bardziej zwracamy uwagę na jakość produktów, z których przygotowujemy nasze posiłki. Chcemy mieć pewność, że na nasz stół trafią pełnowartościowe potrawy z mięsa nieskażonego np. antybiotykami. W Polsce prawo zabrania wprowadzania do sklepów produktów mięsnych zawierających nawet śladowe ilości antybiotyków. Taki standard powinni utrzymywać wszyscy producenci, jednak nie zawsze okazuje się to dla nich opłacalne.

Jaki zatem drób kupować, żeby mieć pewność, że mięso będzie wolne od antybiotyków, hormonów i GMO? A zwierzęta będą hodowane w sprzyjających im warunkach? Do najsmaczniejszych i najzdrowszych należą kurczaki z wolnego wybiegu, w tym kurczak zagrodowy https://zagrodowy.pl/przepisy/. Co odróżnia go od kurczaków hodowanych na fermach drobiu? Przede wszystkim inny rodzaj chowu. Kurczak zagrodowy pochodzi z gospodarstw prowadzonych na Podlasiu. Hodowlą zajmują się gospodarze, którzy traktują zwierzęta z szacunkiem, dając im dostęp do świeżego powietrza i zielonych terenów. Gospodarze karmią kurczaki paszą roślinną składającą się ze zbóż oraz słonecznika. Nie ma w niej dodatków zwierzęcych, jest również wolna od GMO. Chów zwierząt trwa dwa razy dłużej niż w przypadku zwyczajnych kurcząt, co sprawia, że mięso staje się smaczniejsze i mniej tłuste. Kurczaki biegają na otwartym wybiegu, dlatego wykształca się u nich inna struktura mięśniowa niż u kurcząt hodowanych na zamkniętych fermach. W trakcie chowu kurczaka zagrodowego nie podaje się mu żadnych antybiotyków, dzięki czemu mięso jest całkowicie naturalne.

Dlaczego warto jeść kurczaka zagrodowego?

Kosztuje więcej, ale płacimy za lepszy smak i jakość. Z takiego kurczaka nie strach przyrządzać potrawy dla dzieci czy kobiet w ciąży. Lekkostrawne mięso o niskiej zawartości tłuszczu doskonale nadaje się jako zamiennik tłustej wieprzowiny i wołowiny. Przepisy z kurczakiem mogą wykorzystywać w swojej diecie osoby z wysokim poziomem cholesterolu, cierpiące na choroby układu krążenia czy z nadwagą.

Pierś kurczaka przygotowana na parze lub pieczona w piekarniku https://www.swfg.pl/piers-kurczaka-z-farszem-grzybowym/ jest bogatym źródłem kompletnego i dobrze przyswajalnego białka. Dlatego ten rodzaj mięsa chętnie jedzą sportowcy budujący masę mięśniową.

Co jeszcze znajdziemy w drobiu? Mięso zawiera cenne witaminy z grupy B, a w tym witaminę B3 odpowiedzialną m.in. za kontrolowanie procesów energetycznych i biorącą udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów https://www.swfg.pl/dlaczego-trzeba-jesc-drob/. Kurze mięso to również źródło niezbędnych dla nas minerałów, takich jak magnez, selen, fosfor, potas czy żelazo.

Przepisy na kurczaka – jak przygotować go szybko i smacznie

Kurczak daje się przyrządzać na wiele różnych sposobów. Przepisy z jego udziałem należą do łatwych, szybkich i przyjemnych. A do tego bardzo smacznych. Jak przygotować pierś z kurczaka? Oto przepisy, które urozmaicą nasze menu.

Pieczona pierś kurczaka z kremowym nadzieniem

To przepyszne połączenie delikatnie słodkiego serka mascarpone, lekko cierpkiego w smaku jarmużu z chudym mięsem kurczaka i boczkiem. Całość tworzy wyjątkowe danie, które możemy zaserwować nie tylko na niedzielny obiad. Do przygotowania dania dla 4 osób potrzebujemy:

  • 100 g posiekanego jarmużu
  • 1 cytryny – skórka starta z ½ owocu, ½ pokrojona w łódeczki
  • 4 łyżki mascarpone
  • 2 zmiażdżone ząbki czosnku
  • 4 piersi kurczaka bez skóry
  • 12 plasterków wędzonego boczku
  • 500 g pietruszki pokrojonej w słupki
  • 2 czerwone cebule pokrojone w łódeczki
  • 500 g słodkich ziemniaków pokrojonych w plasterki
  • 2 łyżki oliwy z oliwek

Piekarnik nagrzewamy do 220°C. Jarmuż wrzucamy na gotującą się wodę i gotujemy przez 4 minuty. Przelewamy go zimną wodą, odciskamy i rozdrabniamy w blenderze razem ze skórką cytryny, mascarpone, czosnkiem i przyprawami. W każdej piersi kurczaka nacinamy kieszonkę i nadziewamy ją przygotowaną masą. Kurczaka owijamy 3 plasterkami boczku.

Pokrojone warzywa skrapiamy oliwą z oliwek i umieszczamy na blasze do pieczenia. Kurczaka układamy na warzywach, przyprawiamy i pieczemy przez 20-25 minut, w połowie czasu mieszając warzywa. Wyjmujemy kurczaka, przykrywamy go folią i dajemy mu odpocząć. Warzywa pieczemy jeszcze przez 10 minut. Potrawę podajemy z cząstkami cytryny.

Niecodzienne przepisy znajdziemy też na stronie https://zagrodowy.pl/przepisy/. Kurczak daje się przyrządzić na tak wiele różnych sposobów, że trudno wyobrazić sobie bardziej „uniwersalne” mięso. Możemy upiec z niego racuchy, zrobić smaczne burgery czy ugotować aromatyczny rosół albo orientalną zupę. Upieczona pierś z kurczaka to doskonały dodatek do pożywnej lunchowej sałatki. Przepisy na kurczaka to zarówno klasyczne (np. faszerowany kurczak pieczony w całości), jak i orientalne (np. kurczak duszony z krewetkami) propozycje dań.

Chude mięso kurczaka jest wartościową propozycją na obiad. O ile wybieramy drób pochodzący ze sprawdzonych gospodarstw, gdzie zwierzęta chowa się w naturalnych warunkach i karmi się je specjalną roślinną paszą.

Źródła:

https://zagrodowy.pl/przepisy/

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/creamy-kale-chicken-traybake

https://www.swfg.pl/dlaczego-trzeba-jesc-drob/

https://gazetawroclawska.pl/jakie-mieso-najchetniej-jedza-polacy-sprawd…