dpdpickup

Księgowość w nowej firmie - jak się za to zabrać?

Księgowość w nowej firmie gastronomicznej

Planujesz rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej, lecz nie do końca wiesz, jak poradzić sobie z księgowością? Świetnie się składa! W dzisiejszym artykule podpowiemy wam, kto może prowadzić księgowość samodzielnie i jak się za to zabrać. Prowadzenie księgowości przestanie być dla was czarną magią... Koniecznie sprawdźcie.

Rejestracja firmy a księgowość - to należy wiedzieć

Kluczowym krokiem przy zakładaniu własnego biznesu jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek ten jest całkowicie darmowy, tym samym pozwala nam na prowadzenie firmy już w dniu jego złożenia. Jako przyszły przedsiębiorca w formularzu powinieneś umieścić informacje takie jak nazwa i adres firmy, a także określić wybraną formę opodatkowania czy kody PKD. To jednak nie wszystko... Pozostaje kwestia księgowości.

Kto może ją prowadzić? We wniosku CEIDG-1 znajdziesz rubryczkę związaną stricte z prowadzeniem księgowości. Jeżeli zlecasz księgowość upoważnionemu do tego podmiotowi, wówczas należy wpisać numer biura rachunkowego. Jeśli natomiast planujesz zająć się prowadzeniem księgowości samodzielnie, pole pozostaw puste. I choć drugie rozwiązanie jest korzystniejsze zwłaszcza pod względem finansowym, wymaga jednak przynajmniej podstawowej wiedzy w zakresie prowadzenia księgowości.

Formy opodatkowania i zatrudnianie pracowników to dla ciebie wiedza tajemna? Zastanawiasz się, czy spółka z o.o. to dobry wybór? A może... szukasz rozwiązań na obniżenie składki ZUS? Zajrzyj koniecznie tutaj - https://zustoniemus.pl/! Z pomocą doświadczonych w fachu specjalistów zbudujesz stabilny i bezpieczny biznes!

VAT - czy to konieczne?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, upewnij się, czy w twoim przypadku konieczna jest rejestracja jako VAT-owiec. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności nakładane są inne zobowiązania. Wówczas warto zapoznać się z ustawą o VAT lub skorzystać z innego zaufanego źródła. Uchroni cię to przed potencjalnymi problemami, tym samym przybliży do wejścia na rynek.

Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości, musimy liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, które na nas spadną. O czym musisz pamiętać? Należy bowiem skorzystać z dedykowanego do księgowości programu offline lub online, który ułatwi samodzielne prowadzenie księgowości. Tutaj pojawia się jednak haczyk! Istnieją bowiem rozwiązania dla różnego rodzaju działalności, w tym właśnie dla czynnych VAT-owców. W programie należy również umieścić informacje takie jak dane przedsiębiorcy, składki ZUS, wybrana forma opodatkowania czy posiadane samochody firmowe. Pamiętaj, iż wybrany program księgowy do rozliczeń powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze.

Wystawianie faktur

Szeroki dostęp do nowoczesnych rozwiązań ułatwia prowadzenie działalności - to fakt! Wybierając konkretne urządzenie, warto sprawdzić, czy istnieje tam możliwość wystawiania faktur. Jeżeli nie - wówczas należy przygotować narzędzie do ich wystawiania. Każda faktura musi koniecznie zostać dodana do programu księgowego wraz z uwzględnieniem odpowiednich dat.

Rozliczenie księgowe - jak to zrobić?

Ostatnim krokiem w przypadku osób decydujących się na samodzielne prowadzenie księgowości jest podsumowanie miesiąca. Należy tego dokonać przed upływem 20. dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie. Jako przedsiębiorca jesteś wówczas zobowiązany do przygotowania wszelkich niezbędnych dokumentów, wyliczenia kosztów oraz uiszczenia obowiązujących opłat, w tym właśnie składek ZUS. Bez tego ani rusz!

Samodzielne prowadzenie księgowości - czy warto?

Jak z pewnością zauważyliście, prowadzenie księgowości na własną rękę wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać... Kluczowe jest jednak znalezienie odpowiedniego programu księgowego do rozliczeń i zapoznanie się z tajnikami księgowości. Niemniej należy działać ostrożnie i nieustannie śledzić zmiany w przepisach prawnych, by uniknąć przykrych konsekwencji. Samodzielna księgowość pozwoli na uzyskanie pełnej niezależności... i oszczędność pieniędzy!