dpdpickup

Ekspresy do kawy La Cimbali - włoska legenda

Ekspresy do kawy La Cimbali

Picie kawy to dla wielu ludzi codzienny rytuał, kojarzący się z relaksem, niepowtarzalnym zapachem i głębią smaku. Dla Włochów śniadanie bez filiżanki tego napoju właściwie nie istnieje. Nic dziwnego, że to właśnie w tym kraju historyczna marka La Cimbali istnieje od 1930 roku, do dzisiaj produkując jedne z najlepszych ekspresów na świecie.

Czym dla Włocha jest picie kawy?

Aby zrozumieć, dlaczego to włoskie ekspresy do kawy są synonimem jakości, warto wyjaśnić, czym dla przeciętnego Włocha jest spożywanie tego napoju. Choć mówi się, że to Arabowie wypracowali sposób przygotowania nasion i parzenia kawy, to właśnie Włosi rozwinęli sposób jej spożywania, tworząc z kawy i rogala cornetto tradycyjne śniadanie narodowe.

Ziarna kawy trafiły do Włoch prawdopodobnie na początku XVI wieku, przywiezione przez kupców weneckich. Z czasem zaczęły się tu otwierać kawiarnie, a kawę przyrządzano na nowe sposoby, dodając śmietankę, masło, miód, cukier czy mleko.

Tureckie słowo kahve przekształciło się we Włoszech w „il caffè”, nabierając nowego znaczenia i stając się symbolem tożsamości tego narodu. Najchętniej Włosi piją espresso, które wytwarzane jest w ekspresach do kawy. Pierwszy na świecie ekspres powstał właśnie we Włoszech, w 1901 roku, a skonstruowany został przez Luigi Bezzera. Jednak to La Cimbali stała się jedną z najbardziej znanych marek tych urządzeń.

Jak powstała legendarna marka ekspresów do kawy?

Historia La Cimbali rozpoczyna się w 1930 roku, kiedy to Giuseppe Cimbali otworzył zakład obróbki miedzi w centrum Mediolanu i uruchomił w nim produkcję ekspresów do kawy. Technologia tamtych czasów oparta była na kotle ustawionym pionowo, stąd nazwa maszyn kolumnowych, głównie opalanych węglem lub drewnem.

Kolejnym krokiem w rozwoju ekspresów do kawy było stworzenie modelu Albadoro - ekspresu z dwoma niezależnymi pionowymi bojlerami, który mógł obsługiwać od 3 do 6 porcji kawy, zawierał też podgrzewacz do filiżanek. Umieszczenie poszczególnych funkcji ekspresu z przodu urządzenia sprawiało, że ​​praca przy nim stała się bardziej ergonomiczna.

Wraz z upowszechnieniem się elektryczności i pojawieniem się dźwigni do produkcji śmietanki do kawy, również maszyny La Cimbali przeszły rewolucję technologiczną. Powstały wówczas modele Ala, Gioiello i Brillante, w których zastosowano tę funkcję. Dźwignia (kolba) była ogromnym odkryciem, ponieważ wytwarzała niezbędny nacisk, aby wydobyć wszystko to, co nadaje kawie smak, aromat i konsystencję.

Pod koniec lat 60. Cimbali zaczął eksperymentować z pełną automatyzacją - powstał wówczas model Superbar, pierwsza w pełni automatyczna maszyna, zbudowana specjalnie do użytku w barach. Ekspres ten pozwolił nawet mniej doświadczonym baristom na przygotowanie doskonałej kawy, począwszy od zmielenia ziaren kawy, aż po wyrzucenie fusów.

Wkrótce firma we współpracy z Rodolfo Bonetto zaprojektowała historyczne modele, takie jak M15 i M20. Kolejnym punktem rozwoju było uruchomienie produkcji ekspresów wyposażonych w rozwinięty mikroprocesor oraz automatyczne włączanie i wyłączanie maszyny. Od tego momentu elektronika stała się jednym z centralnych punktów zarówno ekspresów tradycyjnych, jak i w pełni automatycznych.

La Cimbali - tradycja i nowoczesność

Współczesne ekspresy La Cimbali są idealnym połączeniem włoskiej tradycji parzenia najlepszej jakości kawy oraz profesjonalnego podejścia do projektowania innowacyjnych sprzętów. Grupa Cimbali jest obecnie jednym z wiodących holdingów, zajmujących się produkcją komercyjnych ekspresów do kawy, ale i liderem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Ekspresy tej marki można zakupić również w Polsce, np. na barcaffe.pl. Odwiedzając kawiarnie tej marki, jednocześnie przetestujecie wybrane urządzenie i skosztujecie, jak smakuje kawa w nim przygotowana. Możecie wybierać z ekspresów tradycyjnych i automatycznych.

Ekspresy tradycyjne (inaczej kolbowe) – to włoska klasyka, nieodłącznie kojarząca się z aromatycznym espresso. Zazwyczaj ekspresy tego typu są wykorzystywane przez profesjonalnych baristów i specjalistów w parzeniu kawy. Różnią się od automatycznych m.in. tym, że kawę mielimy tu oddzielnie i wsypujemy do urządzenia już zmieloną.

Wśród wielu dostępnych modeli La Cimbali, polecić można M100 Attiva - jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów przeznaczonych do pracy w każdej gastronomii. Doskonale sprawdzi się w kawiarni, restauracji, hotelu czy bistro. Mamy tu połączenie najwyższej jakości wykonania, świetnej ergonomii pracy oraz możliwości pełnej personalizacji.

Jednym z najmniejszych sprzętów w ofercie Cimbali jest natomiast model M21 Junior DT1, który dzięki temu sprawdzi się w każdym lokalu gastronomicznym, nawet tym, dysponującym niewielką przestrzenią. Nowinki technologiczne wykorzystane zostały natomiast w modelu M39 w wersji Dosatron RE oraz Classic, gdzie istnieje możliwość łączenia z Wi-Fi oraz Bluetooth.

W automatycznych ekspresach do kawy proces przygotowania napoju jest w pełni zautomatyzowany. Obejmuje zarówno mielenie ziaren, jak i zaparzanie kawy czy spienianie mleka. Jest to obecnie najpopularniejszy, choć najdroższy typ tych urządzeń.

Na przykład model La Cimbali S20 to ekspres automatyczny, który od lat zachwyca atrakcyjnym designem, ale i zastosowaniem innowacyjnych technologii. Użytkownicy docenili jego wieloletnią niezawodność. Posiada duży, 7-calowy wyświetlacz dotykowy, na którym umieszczono 24 ikonki dostępnych specjałów kawowych. Model przeznaczony do miejsc, gdzie przygotowuje się około 200 filiżanek kawy dziennie.

O zaletach picia kawy nie trzeba nikomu przypominać. Kawa działa pobudzająco, ułatwia koncentrację, ale też polepsza pamięć krótkotrwałą, przyspiesza przemianę materii czy poprawia krążenie. Warto więc, by pić ją jak najlepszej jakości, wówczas bowiem poprawia także humor, dostarczając codziennie porcji esencjonalnych wrażeń.

Słowa kluczowe
kawa ekspresy do kawy