mojekrzesła.pl

Europejski Finał Mistrzostw Barista of The Year Costa Coffee 2019

Europejski Finał Mistrzostw Barista of The Year Costa Coffee 2019

European Barista of The Year 2019 za nami. Podczas konkursu została wyłoniona dwójka wyjątkowo uzdolnionych ekspertów w dziedzinie przygotowywania kawy, która będzie reprezentować Europę podczas Champion of Champions w Londynie. Wśród finalistów znalazł się barista Costa Coffee z Polski!

Już od 2006 roku międzynarodowa sieć kawiarni - Costa Coffee  organizuje niezwykle ekscytujące wydarzenie - pokaz pasji i umiejętności najlepszych ekspertów od kawy. Od 2014 roku to właśnie Polska jest gospodarzem Finału Europejskiego Barista of The Year i gości reprezentantów z krajów takich jak: Bułgaria, Czechy, Litwa, Malta, Portugalia, Rosja, Hiszpania, Francja, Węgry. Dzięki Costa Coffee najlepsi bariści z Europy mają okazję podzielić się zamiłowaniem do serwowania kawy oraz zaprezentować własne pomysły na oryginalne, nietuzinkowe kawowe drinki.

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła baristka Brigitte Garay z Hiszpanii, która zdobyła także nagrodę w kategorii Drink Specjalny. Drugie miejsce przypadło bariście Krzysztofowi Ostrowskiemu, który na co dzień pracuje w kawiarni Costa Coffee w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy. To właśnie oni będą reprezentować Europę w światowym finale. Na podium znalazła się także baristka  Alvine Berzniece z Łotwy. Nagrodę publiczności otrzymała Jelka Anutivic z Malty.

Mistrzostwa, które odbyły się 15 i 16 maja w Warszawie składały się z dwóch etapów. Podczas pierwszego dnia uczestnicy przedstawili sędziom swoje umiejętności techniczne. Ich zadaniem było przygotowanie odpowiedniego zestawu kaw w określonym czasie. Na tym etapie liczyła się szybkość oraz precyzja wraz z zachowaniem najwyższych standardów Costa Coffee.

Kulminacyjnym punktem całego wydarzenia był drugi dzień finału, który odbył się w Centrum  Koneser w Warszawie. Uczestnicy konkursu wzięli udział w dwóch konkurencjach: Espresso Race – zaserwowanie jak największej ilości filiżanek perfekcyjnego espresso w 2 minuty oraz Drink Specjalny – przyrządzenie autorskiego napoju na bazie kawy. W tej drugiej kategorii Krzysztof Ostrowski zaskoczył jury napojem Hop Coffee, który bazował na kawie, samodzielnie przygotowanym syropie grejpfrutowym oraz wodzie poddanej procesowi chmielenia na zimno. W ten sposób barista wydobył słodycz i kwaśność pochodzącą z ziaren kawy, jak również uzyskał goryczowy posmak pochodzący z chmielu oraz grejpfruta.

Barista of The Year Costa Coffee to nietuzinkowy konkurs o pasji, dumie i osobowości.  Finał konkursu Champion of Champions już niebawem w Londynie.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!