dpdpickup

5 najtrudniejszych zabrudzeń, które spotkasz w restauracyjnej kuchni

5 najtrudniejszych zabrudzeń, które spotkasz w restauracyjnej kuchni

Utrzymanie czystości w restauracyjnej kuchni to wyzwanie spędzające sen z powiek kucharzom

i restauratorom. Uciążliwe zabrudzenia czają się wszędzie. Tłuszcz, kamień i nieznośny osad to powszechnie znane problemy... Jak sobie z nimi radzić? Odmaczać czy skrobać? Poznajcie 5 najtrudniejszych zabrudzeń i sprawdzone metody na ich szybkie pozbycie się.

Brud czai się za rogiem

Przy każdym serwisie szefowie kuchni walczą o jakoś i smak wydawanych potrawy. Tempo pracy, presja i temperatura to nieodzowne elementy ich zawodu. To praca, w której nie ma miejsca na pomyłki, dlatego profesjonaliści zarówno podczas gotowania, jak i sprzątania stosują niezawodne produkty.

- Gastronomia to specyficzny rodzaj działalności. W restauracyjnej kuchni szczególnie należy dbać o czystość, zadanie nie jest łatwe. Ilość przyrządzanych posiłków oraz mnogość technik gotowania sprawia, że mamy do czynienia ze sporą dawką zanieczyszczeń. Tłuszcz, para, grillowanie i blanszowanie każda element przysparza innych problemów, o których trzeba pamiętać. Zabrudzenia najlepiej usuwać od razu. Im dłużej zwlekamy, tym ciężej usunąć nieczystości – wyjaśnia Anna Nowak, ekspert z firmy Clinex.

Sprawdzone techniki w walce z zabrudzeniami

1. Poskromić tłuszcz

Tłusty osad to jeden z problemów, który najczęściej pojawia się w kuchni. Żółty nalot występuje na szafkach, urządzeniach i akcesoriach kuchennych. Na każdej powierzchni zostawia lepkie, a zarazem trudne do usunięcia plamy. Powszechne zastosowanie tłuszczu do smażenia, gotowania oraz pieczenia nie ułatwia walki z zabrudzeniami. Warto pamiętać, że w usuwaniu tłustych zabrudzeń nie ma miejsca na półśrodki.

- Tłusty osad najlepiej zwalczać produktami, które mają zdolność do emulgowania tłuszczy. Środki o takiej formule dzięki reakcjom chemicznym rozpuszczają tłuste plamy, pomagając w ich usunięciu – radzi Anna Nowak.

Czego najlepiej używać? W gastronomii sprawdzi się preparat Clinex Fast Gast. To produkt stworzony z myślą o tłustych i olejowych zabrudzeniach, dzięki niemu oczyścimy okap, blaty i szafki bez zbędnego wysiłku. Zastosowanie spryskiwacza sprawia, że środek jest prosty w użyciu, co pozwala na dotarcie oraz oczyszczenie trudno dostępnych miejsc.

2. Zniwelować kamień wodny

Gromadzi się wszędzie tam, gdzie podgrzewana jest woda. Występuje również w miejscach, w których gromadzimy i przechowujemy zapasy wody. Co to takiego? Oczywiście osad kamienny – kolejna trudność, z jaką zmagają się restauratorzy. Walka z kamieniem nie jest ani trudna, ani wieloetapowa, wystarczy stosować odpowiednie środki. Rozwiązanie, które sprawdzi się w restauracyjnej kuchni będzie środek Clinex Destoner. Kwas fosforowy obecny w jego składzie zwalczy kamień, osadzający się na kuchennych urządzeniach. Preparat można stosować do oczyszczenia czajników, grzałek elektrycznych, ekspresów do kawy, jak i zlewów. Zwalczy też osad pojawiający się  na powierzchniach niklowanych, chromowanych, jak i stalowych oraz miedzianych.

3. Usunąć przypalone jedzenie

Przypalone resztki to jeden z obrazów, który kucharze i restauratorzy znają doskonale. W trakcie pieczenia i grillowania osadzające się na ściankach piekarnika czy ruszcie od grilla. Przypalone jedzenie może być prawdziwą gehenną – wygląda nieestetycznie, a do tego obniża walory smakowe innych potraw. Aby nie dopuścić do utraty jakości serwowanych posiłków, należy regularnie pozbywać się spalonych resztek.

- W wielu kuchniach zwęglone resztki usuwa się poprzez szorowanie i namaczanie brudnej powierzchni. To bardzo pracochłonny proces, a jak wiadomo w każdej restauracji liczy się czas. Szybkość w działaniu zapewnią alkaiczne preparaty, które rozpuszczają spalony tłuszcz oraz zwęglone resztki – komentuje ekspert.

Środek tego rodzaju to np. Clinex Grill. Preparat pomoże w czyszczeniu grilli, myciu piekarników, płyt grzewczych, kuchenek gazowych, rusztów i patelni. Wystarczy nałożyć płyn na zabrudzoną powierzchnie i pozostawić na ok. 1 minutę, następnie preparat należy dokładnie spłukać wodą. Wiele restauracji wykorzystuje również piece konwekcyjno-parowe i wędzarnicze. W tych ostatnich spotykamy osady z pyłu i tłuszczu, który tworzy brud niemal nie do usunięcia. W tym przypadku sięgamy po Clinex Smog, który ma odczyn alkaliczny i doskonale radzi sobie z zapieczonymi resztkami, tłustym brudem i pyłem ze spalania.

4. Czysta stal

Stal nierdzewna, popularnie zwana inoxem jest powszechnie wykorzystywana w kuchniach restauracyjnych i hotelowych. Tworzy się z niej elementy wyposażenia, meble, blaty, a także obudowy sprzętów. Jest to materiał bardzo wdzięczny, łatwy w utrzymaniu higienicznej czystości, jednak często pojawiają się na nim nieestetyczne smugi i zacieki. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni środek, który zadba o powierzchnie ze stali nierdzewnej, usunie osad kamienny, tłuszcz i organiczne resztki. Dobrym wyborem będzie Clinex Steel. Ma kwaśne pH i neutralny zapach, co czyni go niezawodnym pomocnikiem w kuchni.

5. Zwalczyć bakterie i grzyby

Problemem, który może pojawić się w kuchni jest również uciążliwy grzyb rozwijający się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Jak wiadomo w restauracyjnej kuchni panuje gorąca atmosfera, dlatego warto przygotować się do walki z niechcianymi zanieczyszczeniami. Aby pozbyć się grzybów należy dokładnie dezynfekować blaty i armaturę. Najlepiej sprawdzą się do tego preparaty o biobójczym działaniu. W kuchennym środowisku stosuj Clinex Barren – środek bezpieczny dla powierzchni mających kontakt z żywnością, który odtłuszcza i dezynfekuje myte płaszczyzny. 

Aby móc cieszyć się zadbaną restauracją należy regularne sprzątać wszystkie pomieszczenia w lokalu. Walcząc o czystość i zadowolenie klientów, nie warto tracić czasu na domowe metody. W utrzymaniu porządku pomogą tylko profesjonalne środki. Do czyszczenia blatów i szafek warto kupować łatwe w użyciu preparaty w sprayu czy w formie mleczka. Dzięki swojej formule usuwają brud i plamy nie zostawiając smug ani zarysowań. W usunięciu zaschniętych plam pomogą środki chemii profesjonalnej w skoncentrowanej formule.

Więcej porad znajdziesz na oficjalnym blogu marki Clinex: https://www.clinex.com.pl/blog/

Clinex do kuchnii

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!