Jaką kuchnię najczęściej wybierają Polacy?

Co jedzą Polacy gastrowiedza.pl
Musimy sobie zdać sprawę, że to Gość jest głównym celem działalności gastronomicznej i dlatego wszelkie  koncepcje i wizje gastronomiczne dostosowujemy do jego potrzeb a nie na odwrót.
Są restauracje znane poprzez oryginalne i śmieszne nazwy potraw  oraz znane osoby odwiedzające te lokale lub będące ich właścicielami. Inne restauracje przyciągają Gości ze względu na mieszankę azjatyckich kuchni, fantazyjny dobór smaków, regionalność lub ciekawe wnętrza i odkrytą kuchnię.
My sugerujemy, aby przy opracowaniu oferty gastronomicznej wziąć pod uwagę poniższe wyniki badań, ponieważ już w niedługiej przyszłości wraz ze zmianami w naszym sposobie pracy i życia te dane przysłużą się lepszej egzystencji lokalu. Naszym zdaniem, gust Polaków powinien znać każdy kucharz-szef kuchni czy właściciel.
Informacje o badaniu:
 
Badanie zostało zrealizowane metodą OMNIMAS przez TNS OBOP w dniach 10–12 maja 2003 roku na reprezentatywnej próbie 1007 Polaków powyżej 15 roku życia.
Wyniki:
Według badania Omnimas, zrealizowanego przez TNS OBOP, Polacy w wieku 15 lat i więcej najbardziej cenią sobie kuchnię polską. 
Ponad 90% z nich zapytanych o ulubione potrawy wskazało na kuchnię polską. Kolejne najczęściej wymieniane kuchnie to: włoska (wymieniona przez 27%) i orientalna (wymieniona przez 17%).
Kuchnia grecka jako ulubiona wskazana została przez co dwunastego Polaka, a kuchnia meksykańska przez co czternastego. Inne kuchnie, niż te wymienione na liście, wskazało 3% Polaków. Swojej ulubionej kuchni nie ma lub nie potrafiło wskazać 4% Polaków.
  
Podstawa: Wszyscy badani, N=1007, w %
* Procenty nie sumują się do 100% ponieważ respondent mógł wskazać więcej niż 1 odpowiedź.
 
Potrawy kuchni polskiej zazwyczaj jedzone są w domu. Tak odpowiedziało aż 98% osób, które jako swoje ulubione wskazały na potrawy kuchni polskiej. Daniami kuchni polskiej chętnie delektujemy się także u znajomych i przyjaciół (14%) oraz w restauracji (5%).
 
Rysunek 2 Miejsca, w których zwolennicy kuchni polskiej zazwyczaj spożywają potrawy tej kuchni
Podstawa: Osoby lubiące potrawy kuchni polskiej, N=936, w %
* Procenty nie sumują się do 100% ponieważ respondent mógł wskazać więcej niż 1 odpowiedź.
 
Co ciekawe, także zwolennicy kuchni włoskiej i orientalnej najczęściej jedzą je w domu. Deklaruje tak 54% zwolenników pizzy i spaghetti oraz 40% miłośników sosów słodko-kwaśnych. Co trzecia osoba lubiąca lasagne, tortellini czy risotto jada je w restauracji, bądź w mniejszych lokalach gastronomicznych, na przykład w pubie lub barze. Podobnie jest z miłośnikami potraw orientalnych - 30% zwolenników.
 
 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!