dpdpickup

Zamienniki mleka dla osób z nietolerancją laktozy

Zamienniki mleka dla osób z nietolerancją laktozy

Alergie pokarmowe stają się z roku na rok coraz bardziej powszechne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, świadomość na temat nietolerancji pokarmowych i komplikacji w organizmie jakie one powodują była bardzo niska. Dziś coraz więcej wiadomo na temat reakcji alergicznych jakie wywołują poszczególne alergeny. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości jest nietolerancja laktozy. Czym ona się objawia i jakie zamienniki krowiego mleka można stosować, aby nie narażać się na działanie alergenów?

Objawy nietolerancji laktozy?

Z nietolerancją laktozy można spotkać się wówczas, gdy w organizmie człowieka brakuje enzymu odpowiedzialnego za jej trawienie. Można wyróżnić dwa rodzaje takiego niedoboru. U niemowlaków występuje najczęściej pierwotny niedobór enzymu trawiennego, który jest wrodzony. Jeżeli nietolerancja laktozy pojawia się nagle, w późniejszym wieku, to można mówić o wtórnym niedoborze enzymu. Wówczas jest to najczęściej objaw jednej z chorób układu trawiennego. Nietolerancja laktozy daje nieswoiste objawy, dlatego czasami nie tak łatwo jest ją wykryć. Do najczęściej występujących zaburzeń tego schorzenia można zaliczyć między innymi: wzdęcia, bóle brzucha, kolki jelitowe oraz częste biegunki.

Jak zapobiegać reakcjom alergicznym?

Nie ma niestety skuteczniejszego sposobu na unikanie reakcji alergicznych niż niedopuszczanie do kontaktu organizmu z konkretnym alergenem, w tym przypadku jest nim laktoza zawarta w zwierzęcym mleku. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy powinny unikać spożywania mleka oraz produktów mlecznych. W przeciwnym razie muszą się liczyć z niedogodnościami ze strony układu pokarmowego. Czy jednak oznacza to, że trzeba zupełnie zrezygnować z mleka? Na szczęście nie! Na rynku produktów spożywczych da się znaleźć wiele zamienników mleka krowiego.

Mleko z orzechów laskowych

Doskonałym zamiennikiem mleka krowiego jest mleko z orzechów laskowych. Jest to produkt o bardzo delikatnym smaku, który nie tylko przyjemnie pieści podniebienie, ale także posiada szereg właściwości zdrowotnych. Owoce leszczyny są bowiem niezastąpionym źródłem wielu cennych witamin i związków odżywczych. Jest to jeden z produktów, które zawierają największe stężenie witaminy E. Jest ona ceniona ze względu na korzyści jakie przynosi płodności i opóźnianiu procesów starzenia. Regularne spożywanie mleka z orzechów laskowych dostarcza również organizmowi dużej dawki witamin z grupy B, które wzmacniają układ nerwowy. Orzechy leszczyny to także źródło wapnia oraz potasu, które wzmacniają kości.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!