transport żywności kurierem

Rodzaje kawy – którą pijesz najchętniej?

Rodzaje kawy w gastronomii

Kawa to zdecydowanie najpopularniejszy ciepły napój na świecie. Szacuje się, że codziennie pija ją nawet 8 na 10 dorosłych mieszkańców naszej planety. Jeszcze w XVII i XVIII wieku kawę pito wyłącznie na modłę arabską, czyli czarną. Dziś istnieje niezliczona ilość wariantów, dzięki czemu każdy może sięgnąć po taką kawę, jaka najbardziej mu smakuje. Te najpopularniejsze rodzaje kawy omawiamy w naszym artykule.

Espresso

Nie ma popularniejszego rodzaju kawy na świecie. Kultowe już espresso zostało wymyślone przez Włochów i stało się jednym z symboli tego kraju. Fani espresso podkreślają, że ten rodzaj kawy z jednej strony pozwala nacieszyć zmysły kawową esencją, a z drugiej błyskawicznie pobudzić mózg do działania na najwyższych obrotach – dlatego też espresso pije się przed południem.

Klasyczne espresso ma objętość zaledwie około 30 ml, na co składa się aż 15-20 gramów kawy parzonej w temperaturze między 90,5 a 96 stopni Celsjusza.

Ristretto

Nazwa tego rodzaju kawy nie jest może aż tak rozpowszechniona jak w przypadku espresso, natomiast z pewnością zdarzyło Ci się pić ristretto. Jest to po prostu mocniejsze espresso, czyli coś dla tych, którzy o poranku potrzebują solidnego pobudzenia.

Do zaparzenia ristretto używa się zaledwie 15 mililitrów wody, co już samo w sobie świadczy o tym, z jak mocną kawą mamy tutaj do czynienia.

Espresso doppio

Czyli nic innego jak podwójne espresso, bardzo często zamawiane we włoskich kawiarniach. Espresso doppio przyrządza się z 60 ml wody. Co ważne, w dobrej kawiarni zawsze należy oczekiwać otrzymania filiżanki kawy w zestawie ze szklanką wody niegazowanej (do przepłukania ust, co pozwoli jeszcze bardziej docenić aromat napoju).

Cappuccino

Bardzo popularna na całym świecie kawa, która z uwagi na swoją powszechność jest często mylona z innymi rodzajami kawy z mlekiem. Warto zatem podkreślić, że cappuccino to kawa przyrządzana z espresso o pojemności około 25 ml i 125 ml spienionego mleka. Zwyczajowo cappuccino pijemy do śniadania, a przynajmniej przed południem.

Ciekawostka

Nazwa tej kawy wywodzi się od zakonu kapucynów, którzy to rzekomo wymyślili cappuccino.

Macchiato

Wiele osób nie wie, co tak naprawdę odróżnia macchiato od cappuccino. Wyjaśniamy: macchiato przyrządza się z espresso z symbolicznym dodatkiem mleka. Jest to zatem kawa znacznie mocniejsza od cappuccino, choć również zabielona.

Macchiato można podawać zarówno na ciepło (caldo, z dodatkiem ciepłego mleka), jak i na zimno (freddo, z dodatkiem zimnego mleka).

Osobnym rodzajem kawy jest latte macchiato, które już bardziej przypomina cappuccino, ponieważ aż ¾ objętości napoju stanowi mleko.

Lungo

Pora na coś dla prawdziwych kawoszy, którym zwykłe espresso czy nawet espresso doppio po prostu nie wystarcza. Lungo to kawa o dużej objętości, zwykle między 130 a 170 ml. Jest więc mniej aromatyczna w porównaniu z espresso, natomiast można ją pić dłużej. Ten rodzaj kawy jest znany również pod nazwą americano.

Mocha

Przepyszna, słodka, deserowa kawa, która stanowi połączenie podwójnego espresso z mlekiem, pianką mleczną oraz czekoladą (można też spotkać się z wersją z syropem czekoladowym). W niektórych kawiarniach serwuje się ją z bitą śmietaną na szczycie. Uważaj, bo mocha (lub mokka) to prawdziwa bomba kaloryczna.

O najpopularniejszych rodzajach kawy czytaj też w artykule na stronie https://kafej.pl/jakie-sa-rodzaje-kawy-poznaj-najpopularniejsze-warianty-tego-napoju/.

Gdzie można się napić naprawdę dobrej kawy w Katowicach?

Jeśli kawa to dla Ciebie coś więcej niż tylko napój, którym chcesz się szybko pobudzić, oczekujesz od niej wyjątkowego smaku, głębokiego aromatu i doświadczania prawdziwej przyjemności, to musisz zajrzeć do kawiarni Kafej – prawdopodobnie najlepszej kawiarni w Katowicach.

Kawiarnia serwuje nie tylko wybitną kawę pod różnymi postaciami, ale także świetne śniadania w formule all day i pyszne słodkości z cukierni Słodki Kafej. To dobre miejsce, aby zacząć dzień lub skończyć go w miłym towarzystwie.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!