dpdpickup

Jakie normy musi spełniać lokal gastronomiczny? Odbiór sanepid 2024

Odbiór sanepid jakie normy powinien spełniać lokal gastronomiczny

Otwarcie lokalu gastronomicznego wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków. Wymogi sanepidu są bardzo restrykcyjne i dotyczą każdej sfery pracy z żywnością. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom jedzącym w restauracji. Aby możliwe było zatwierdzenie zakładu przed otwarciem, określone normy musi spełniać już projekt budowlany. Następnie sprawdzana jest czystość wewnątrz, jakość używanych narzędzi i przyrządzanej żywności, a także kwalifikacje pracowników. Poniżej omówimy dokładnie wymogi sanepidu, pozwalające spełnić obowiązek uzyskania zgody na prowadzenie gastronomii.

Otwarcie lokalu gastronomicznego

Do otwarcia nowej restauracji potrzebna jest nie tylko umiejętność gotowania. Trzeba znać prawo budowlane, które określa, jak powinien być zaprojektowany lokal sprzedający jedzenie. Określa ono m.in. wielkość budynku, sposób rozmieszczenia i ilość pomieszczeń, czy drogi ewakuacyjne.

Kiedy już uda się postawić lokal, konieczne jest spełnienie wymagań względem wymagań higienicznych. Kuchnia musi być urządzona tak, aby gotowanie odbywało się w czystości. W każdym pomieszczeniu musi być wentylacja. W łazienkach wymagana jest wentylacja mechaniczna. Powierzchnie stołów i stolarki drzwiowej muszą być łatwe do czyszczenia. Istotne jest też otoczenie zakładu. Należy zapewnić wywóz nieczystości stałych, w których mogą rozwijać się zarazki. 

Zgłoszenie do sanepidu i dokumenty

Przed otwarciem lokalu gastronomicznego trzeba złożyć wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest to instytucja odpowiedzialna za zdrowie publiczne. Odbiór lokalu przez sanepid następuje do 2 tygodni od dostarczenia wymaganych dokumentów. Aby uzyskać wpis do rejestru lokali podlegających kontroli żywności, potrzebne są:

  • projekt technologiczny wraz z projektem budowlanym w przypadku nowych punktów lub umowa najmu lokalu gastronomicznego, jeśli właściciel lokalu jest inny niż szef przedsiębiorstwa;
  • oświadczenie kierownika budowy o zgodności obiektu budowlanego z aktualnymi przepisami;
  • umowa na wywóz śmieci i wywóz oleju;
  • dokumenty potwierdzające bezpieczeństwo obiektu, w szczególności przewodów elektrycznych i wodociągów oraz dokumentacja HACCP;
  • potwierdzenia odbycia szkolenia BHP przez wszystkich pracowników.

O zamiarze przystąpienia do branży gastronomicznej informuje się Państwową Inspekcję Sanitarną po zakończeniu budowy i 14 dni przed planowanym otwarciem działalności gastronomicznej. Tyle czasu czeka się na odbiór sanepidu. Bez zgody nie możemy prowadzić restauracji.

Odbiór sanepidu food truck i mała gastronomia

Prowadzenie małej gastronomii jest mniej wymagające. Potrzebne są dokumenty potwierdzające szkolenie BHP i dotyczące jakości żywności. Mniejsze znaczenie ma powierzchnia i wysokość lokalu, a także wymagania co do wentylacji. Państwowa Inspekcja Sanitarna może natomiast sprawdzić, czy żywność ma odpowiednio niską temperaturę i czy zapewnione jest bezpieczeństwo w transporcie.

Jeśli nie mamy pewności, jakie będą wymagane dokumenty i co obejmuje kontrola sanepidu, możemy zapytać w Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej. Pomoże to spełnić wszystkie warunki od samego początku.

Zasady przeprowadzania kontroli. Prowadzenie i odbiór sanepidu - gastronomia

Prowadząc gastronomię, zawsze trzeba być gotowym na kontrolę sanepidu. Najczęściej zdarzają się na początku użytkowania obiektu budowlanego do przygotowywania jedzenia. Wizyty sanepidu należy się spodziewać, kiedy zgłasza się zmianę sposobu użytkowania lokalu. Pamiętajmy jednak, że każdy musi znać aktualne przepisy sanepidu, bo w każdej chwili możemy zostać sprawdzeni.

Na początku sanepid dokonuje odbioru lokalu. Przygotować należy wtedy akt własności lub umowę najmu lokalu, badanie wody, dokumenty potwierdzające sprawność maszyn, księgę HACCP.

Krytyczne punkty kontroli to drogi użytkowe lokalu, sposób przechowywania i przygotowywania żywności. W tych elementach nie może być żadnych zastrzeżeń.