dpdpickup

Jak zaprojektować oświetlenie w restauracjach, barach i kawiarniach?

Nastrój w restauracji, który pobudza apetyt

Romantyczna restauracja, bar, który ożywa nocą bądź bistro serwujące lunch dla zabieganych. Aby jakikolwiek gastronomiczny lokal podbił serca klientów potrzeba czegoś więcej niż doskonałego menu. Konsumenci wracają do miejsc, które poza pysznymi posiłkami, oferują im także wyjątkowe doświadczenia i niezapomnianą atmosferę. Ważnym czynnikiem budującym nastrój jest oświetlenie, które w podświadomy sposób oddziałuje na zadowolenie gości. Dziś porcja najważniejszych informacji o świetle, które w gastronomii wpływa korzystnie nie tylko na apetyt klientów, ale również na rachunki za energię elektryczną.

Jak mówi Tomasz Płuska, Architecture Development Manager z TRILUX Polska: „Światło może być zarówno nauką, jak i sztuką. Opierając się na jego praktycznym aspekcie – chcemy zobaczyć wnętrze po zmroku, zaś estetycznym – wprowadzić nastrój i stworzyć pożądaną atmosferę. Świetny projekt oświetlenia lokalu gastronomicznego opiera się na umiejętnym wykorzystaniu kilku rodzajów opraw LED oraz systemu zarządzania oświetleniem. Najważniejsze jest jednak zrozumienie wpływu oświetlenia na klimat miejsca.”

OŚWIETLENIOWE MENU: ŚWIATŁO GŁÓWNE, ZADANIOWE I AKCENTUJĄCE

Bez względu na charakter czy wielkość lokalu możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje oświetlenia, które nadadzą pożądany ton całej przestrzeni:

1. GŁÓWNE – kombinacja wpadającego przez okna światła naturalnego oraz zainstalowanych opraw oświetleniowych – kreuje dominujący nastrój lokalu.

2. ZADANIOWE – zwiększa funkcjonalność poszczególnych obszarów w lokalu, takich jak ciągi komunikacyjne czy kuchnia.

3. AKCENTUJĄCE – pełni funkcję dekoracyjną, podkreślając elementy architektury i wystroju wnętrza.

Jak zatem korzystając ze wszystkich pozycji oświetleniowego menu wykreować wymarzony nastrój w Twoim lokalu?

OŚWIETLENIE KOKTAJL BARU

Oświetlenie główne o niskich wartościach natężenia oświetlenia i ciepłej barwie (2400-2700 K) pomoże wprowadzić Twoich gości w stan przyjemnego relaksu i wieczornego odprężenia, które sprzyjają spontanicznym interakcjom oraz dłuższym rozmowom. Oświetlenie zadaniowe z użyciem opraw wiszących nad głównym barem czy strefami wypoczynku, bez naruszenia kameralnego klimatu, pozwoli klientom zapoznać się z menu Twojego lokalu. Oświetlenie akcentujące wydobędzie z wnętrza to, co najciekawsze, poprzez wyeksponowanie dzieł sztuki czy też butelek na barze, które zachwycą odwiedzających i zachęcą do zamówień.

OŚWIETLENIA FAST-FOOD BISTRO

W lokalach o dużym natężeniu ruchu, w których klientom zależy na szybkim otrzymaniu posiłku, doskonale sprawdzi się oświetlenie główne o średnich wartościach natężenia oświetlenia i barwie białej (3500-4000K). W całej przestrzeni konsumpcyjnej sprawdzi się miękkie i rozproszone światło, natomiast w kuchni oświetlenie o wyższym poziomie natężenia, które zagwarantuje lepszą koncentrację załogi i przyspieszy realizację zamówień. Punkty zamówień, stanowiska odbioru czy drive-thru, to obszary dla oświetlenia zadaniowego, które ułatwią gościom nawigację pomiędzy wyróżnionymi strefami. W lokalach typu fast-food, otwartych od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych, priorytetem powinien być wybór najbardziej energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych, które minimalizują koszty energii elektrycznej.

„Oświetlenie kuchenne w lokalach typu fast-food, to newralgiczny punkt na mapie instalacji oświetleniowej. Wysokie natężenie oświetlenia o neutralnej barwie jest niezbędne do sprawnej realizacji zamówień i koncentracji zespołu, jednak przy takich parametrach oświetleniowych łatwo o efekt tzw. olśnienia przykrego, które wywoływać może dyskomfort, a nawet rozdrażnienie u pracowników. Decydując się na oprawy LED do kuchni zwróćmy uwagę na istotny parametr – UGR, czyli wskaźnik olśnienia, który informuje nas o ilości oślepiającego blasku emitowanego przez światło. Szukajmy opraw z UGR mniejszym niż 19. Projekt instalacji oświetleniowej i wybór opraw wysokiej jakości, mają ogromne znaczenie dla komfortu użytkowników” – doradza Tomasz Płuska.

OŚWIETLENIE EKSKLUZYWNEJ RESTAURACJI

Uroczysta urodzinowa kolacja, integracja biznesowa czy romantyczne zaręczyny – goście Twojej restauracji poza wykwintnymi doznaniami smakowymi poszukują miejsc, w których będą celebrować ważne momenty swojego życia. Główne oświetlenie powinno kreować niezapomniane wrażenia wizualne poprzez grę kontrastów między światłem, a cieniem. Oprawy oświetleniowe emitujące ciepłą barwę światła, umieszczone tylko nad stołami, pozostawią otoczenie w cieniu, a także stworzą intymną i odprężającą atmosferę, która sprzyja dłuższym pobytom w lokalu. Podobnie jak w przypadku baru, oświetlenie akcentujące podkreśli indywidualny charakter restauracji, wyróżniając jej wyjątkowe elementy, a oświetlenie zadaniowe pozwoli z łatwością poruszać się po restauracji w jej poszczególnych strefach.

INTELIGETNY SYSTEM ZARZĄDZANIA OPRAWAMI

Coraz więcej właścicieli lokali gastronomicznych wzbogaca przepis na doskonałe oświetlenie sekretnym składnikiem – inteligentnym systemem zarządzania oprawami. Jakie dodatkowe możliwości zyskują?

„Zdalne sterowanie oświetleniem to sposób na dostosowanie nie tylko natężenia oświetlenia, ale także temperatury barwowej do poszczególnych obszarów w naszej przestrzeni. Zabieg zmiany natężania i barwy umożliwia stworzenie różnych stref w ramach jednego lokalu, zwiększając tym samym jego funkcjonalność i wizualne zainteresowanie gości. System zarządzania oświetleniem to także sprzymierzeniec w walce z podwyżkami energii. Zastosowanie opraw LED w porównaniu do tradycyjnych źródeł żarowych, czyli żarówek, pozwala zaoszczędzić 50% energii elektrycznej, a wdrożenie systemu zarządzania umożliwia dalszą optymalizację i kolejne oszczędności do 35%” – wyjaśnia Tomasz Płuska.

Dobrze zaprojektowana przestrzeń to ta, ​​w której ludzie czują się komfortowo – chcą w niej przebywać, a przede wszystkim tam wracać. Połączenie odpowiedniej oprawy z właściwym natężeniem światła i temperaturą barwową wzmocni koncepcję lokalu i podkreśli jego charakter.