Fotografia kulinarna dla restauracji, kawiarni, pubu. Jak wykorzystać profesjonalne zdjęcia jedzenia?

Fotografia kulinarna dla restauracji, kawiarni, pubu. Jak wykorzystać profesjonalne zdjęcia jedzenia?

Dobre jedzenie kusi nas wszystkimi zmysłami. Zachwyca pięknym wyglądem, wspaniałym aromatem, wyjątkową konsystencją, wreszcie – nieziemskim smakiem. Gdy serwujemy pyszne potrawy w naszej restauracji lub sprzedajemy smaczne desery w cukierni, jesteśmy przekonani o atutach naszych dań. Ale jak przekonać do nich potencjalnego klienta? Sama nazwa potrawy lub produktu spożywczego niewiele Mu powie, piękne opakowanie też nie zawsze przyniesie zamierzony skutek. Tutaj ogromne pole do popisu ma fotografia kulinarna. Dlaczego warto się na nią zdecydować, prowadząc biznes w branży gastronomicznej? Jak wykorzystać profesjonalne zdjęcia jedzenia i co można dzięki nim osiągnąć?

Fotografia kulinarna – komu są potrzebne profesjonalne zdjęcia jedzenia?

Jak uruchomić wszystkie zmysły u odbiorcy i pobudzić Jego apetyt? - to pytanie zadają sobie restauratorzy, właściciele kawiarenek i małe rodzinne firmy produkujące tradycyjne wyroby spożywcze. Potencjalny klient, który w dzisiejszych czasach podatny jest na reklamę głównie w internecie, nie jest w stanie odczuć niesamowitego zapachu pieczeni ani docenić aksamitnej gładkości sernika na zimno, widząc potrawy jedynie na ekranie monitora. Nawet już będąc w restauracji i przeglądając menu, nie może ocenić jeszcze smaku potrawy na podstawie wymienionych składników czy krótkiego opisu dania.

Tutaj ogromną szansą na wybicie się na tle konkurencji, zaciekawienie odbiorcy i wywołanie u Niego apetytu na Twoją potrawę czy Twój produkt spożywczy, są profesjonalne zdjęcia jedzenia. Fotografia kulinarna pomoże Ci w promocji restauracji, kawiarni, baru, cukierni, lodziarni, sklepu ze zdrową żywnością lub domowej wytwórni miodów. W każdej z tych form biznesu to właśnie piękne zdjęcia gotowej potrawy czy właściwie zaaranżowanego produktu mają zwracać uwagę, zachwycać i nakłaniać do zakupu.

Profesjonalne zdjęcia jedzenia w menu, social mediach

Decydujesz się na profesjonalne zdjęcia jedzenia, znajdujesz odpowiedniego wykonawcę i otrzymujesz wspaniałe fotografie, które pobudzą u odbiorcy wszystkie zmysły. Co dalej? Jak możesz wykorzystać zdjęcia jedzenia w restauracji czy barze? Możesz je umieścić w menu, bo w tej formie na pewno pozycje w nim zawarte bardziej zwrócą uwagę klienta oraz pobudzą Jego apetyt. Ale poza tym możesz je wykorzystać również w celu wypromowania swojej restauracji na przykład w social mediach. W takiej sytuacji, poza stylizowanymi zdjęciami potraw, warto mieć kilka fotografii ukazujących proces powstawania dań czy zdjęć ukazujących ogólny klimat panujący w lokalu.

Fotografia kulinarna dla restauracji, kawiarni, pubu

Fotografia jedzenia dla sklepów

A co, jeśli masz sklep z produktami spożywczymi? Klasyczne packshoty to za mało. Zdjęcie produktu na białym tle, choćby był zapakowany w najpiękniejsze opakowanie, nie zachęci do zakupu. Tutaj potrzebna jest opowieść o produkcie, coś, co pozwoli odbiorcy uruchomić wyobraźnię i poczuć zapach ziół, z których przygotowana jest Twoja mieszanka albo przypomnieć sobie smak słodkich malin, które zamknąłeś w słoiczku razem z belgijską czekoladą. Fotografia kulinarna potrafi wpłynąć na wyobraźnię odbiorcy, pobudzić Jego zmysły i sprawić, że odczuje On to, co teoretycznie jest nie do odczucia poprzez szklany ekran monitora czy smartfona. Takie zdjęcia od profesjonalisty to najlepszy materiał do promowania swojego biznesu kulinarnego: w miejscu jego prowadzenia, na stronie internetowej, w katalogach firm oraz w social mediach.