Jaki rodzaj koncesji musisz posiadać, jeśli przygotowujesz drinki z różnych alkoholi?

Jaki rodzaj koncesji na drinki składające się z różnych alkoholi

Zamierzasz sprzedawać drinki składające się z różnych alkoholi? Świetnie, jak najbardziej masz do tego prawo i jest to najpewniej trafna decyzja – napoje tego typu cieszą się sporą popularnością. Zanim się jednak na to zdecydujesz, sprawdź, jaki rodzaj koncesji musisz w tym przypadku posiadać. Odpowiedź może Cię naprawdę zaskoczyć!

Jaki rodzaj koncesji musisz posiadać na drinki składające się z różnych alkoholi?

Zacznijmy od tego, że koncesji udziela się osobno na różne rodzaje napojów alkoholowych, a więc na:

  • piwa i wszystkie alkohole do 4,5%,
  • alkohole od 4,5% do 18%,
  • alkohole powyżej 18%.

Problem stanowią jednak koktajle, w których miesza się ze sobą różne alkohole, jak również inne napoje. Faktem jest to, że jeśli dodasz do drinka napój, którego zawartość alkoholu będzie wynosiła powyżej 18%, musisz mieć koncesję na alkohole powyżej 18%. Jest to zgodne z art. 18 ust. 14 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Przykład nr 1

W swojej ofercie masz drink Californication, który składa się z rumu, wódki, ginu, tequili oraz likieru pomarańczowego. Całości dopełnia sok pomarańczowy oraz z cytryny. Jaka koncesja obowiązuje w takim przypadku? Oczywiście na alkohole powyżej 18%, ponieważ do jego przygotowania korzysta się z kilku alkoholi o zawartości powyżej 18%.

Przykład nr 2

W Twoim menu znajduje się różowa sangria. Składa się ona z: wina (np. 8,5%), poziomek, brzoskwiń, malin, truskawek, syropu cukrowego, wody gazowanej oraz odrobiny tequili. Co zrobić w takiej sytuacji? Również należy wówczas mieć koncesję na napoje powyżej 18%, ponieważ tequila ma od 35 do 40% alkoholu.

jak obliczyć należności za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu?

A jak obliczyć należności za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu? Najlepiej w tym celu skorzystać z odpowiedniego kalkulatora, takiego jak np. ten. Aby z niego skorzystać, musisz uwzględnić następujące kwestie.

  1. Na początku wybierz kategorię zezwolenia na sprzedaż alkoholu, którą lub którymi dysponujesz.
  2. Wpisz w odpowiednie pola, ile wynosiła wartość sprzedaży w ubiegłym roku. Chodzi tu o wartość brutto, obejmującą podatek akcyzowy, jak również i VAT. Pamiętaj, że jeżeli w kwocie występują grosze, należy je oddzielić od złotych przy pomocy przecinka bądź kropki. Uważaj na to, aby niepotrzebnie nie uwzględniać innych znaków (np. w formie spacji) oraz nie wpisywać żadnej waluty. W sytuacji, gdy dopiero ubiegasz się o koncesję, wpisz „0”.
  3. Uwzględnij datę ważności zezwolenia, zarówno końcową, jak i początkową. Omawiane przez nas narzędzie obliczy należności dla zezwoleń, w przypadku których daty są identyczne. Jeżeli mają one inne daty ważności, musisz to policzyć osobno.
  4. Następnie wciśnij przycisk „Dalej”. Przed Tobą ukaże się wynik dla określonej lub określonych kategorii alkoholu. Dotyczy on okresu ważności zezwoleń w konkretnym, bieżącym roku.

Pamiętaj, aby złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży zróżnicowanych typów napojów alkoholowych do 31 stycznia. Dotyczy to oczywiście rodzajów alkoholi, na które posiadasz zezwolenia i w przypadku których dokonałeś wyliczeń.

jak obliczyć należności za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Jak obliczyć alkohol w drinkach?

Zastanawiasz się, jak obliczyć stężenie procentowe alkoholu (ABV) w drinkach? Ważne jest przede wszystkim to, aby znać moc alkoholową każdego składnika, a także jego ilość wykorzystaną w danym koktajlu. Należy uwzględnić również to, że użyte do przygotowania drinka kostki lodu częściowo się roztopią, a tym samym wpłyną na objętość napoju. Aby całość łatwiej nam było obliczyć, przyjmijmy, że w przypadku drinków shake’owanych stężenie wody polodowej wyniesie 30% objętości, natomiast w koktajlach stirowanych – 20%. A oto wzór, który pozwoli Ci obliczyć ilość alkoholu w drinkach:

[(„Ilość alkoholu” X „moc alkoholu ABV%”) / objętość koktajlu] x 100%

Przykład nr 1

Wyobraźmy sobie, że chcesz obliczyć stężenie procentowe alkoholu w drinku Daiquiri.

Składniki:

  • 50 ml rumu (40 % ABV),
  • 25 ml soku z limonki (0% ABV),
  • 25 ml syropu cukrowego (0% ABV)
  • 30 ml wody lodowej (0% ABV)

Jeśli dodamy do siebie wszystkie składniki, okaże się, że wyjdzie nam 130 ml napoju. ABV będzie wynosiło w takim przypadku:

[(50 x 40%) / 130] x 100% = 15,39% ABV

Przykład nr 2

A teraz wyobraź sobie, że przygotowujesz grejpfrutowy drink z ginem.

Składniki:

  • 40 ml ginu (50% ABV),
  • 20 ml Campari (25% ABV),
  • 80 ml soku grejpfrutowego (0% ABV),
  • 30 ml kostki lodu (0% ABV).

Objętość całego drinku, po dodaniu wszystkich składników, wynosi 170 ml. Ile wynosi w tym przypadku ABV?

[(40 x 50% + 20 x 25%+/170] x 100% = 14,7% ABV

Powyższy wzór z powodzeniem możesz stosować do obliczania koktajli we wszystkich koktajli RTD własnej roboty, a także drinków oraz poncz.

Jak widzisz na powyższych przykładach, rzeczywista wartość procentowa alkoholu nie ma większego znaczenia dla koncesji. Przykładowo, w przypadku drinka Daiquiri wynosi ona 15,39%, tymczasem – ze względu na zawartość rumu (który ma 40%), musisz mieć koncesję na alkohole powyżej 18%. Dotyczy to również tych drinków, w których ilość takiego alkoholu jest naprawdę niewielka.

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie zabronione.

Słowa kluczowe
koncesja na alkohol rodzaje koncesji