Jaki rodzaj koncesji musisz posiadać, jeśli przygotowujesz drinki z różnych alkoholi?
Zamierzasz sprzedawać drinki składające się z różnych alkoholi? Świetnie, jak najbardziej masz do tego prawo i jest to najpewniej trafna decyzja – napoje tego typu cieszą się sporą popularnością. Zanim się jednak na to zdecydujesz, sprawdź, jaki rodzaj koncesji musisz w tym przypadku posiadać. Odpowiedź może Cię naprawdę zaskoczyć!
Jaki rodzaj koncesji musisz posiadać na drinki składające się z różnych alkoholi?
Zacznijmy od tego, że koncesji udziela się osobno na różne rodzaje napojów alkoholowych, a więc na:
- piwa i wszystkie alkohole do 4,5%,
- alkohole od 4,5% do 18%,
- alkohole powyżej 18%.
Problem stanowią jednak koktajle, w których miesza się ze sobą różne alkohole, jak również inne napoje. Faktem jest to, że jeśli dodasz do drinka napój, którego zawartość alkoholu będzie wynosiła powyżej 18%, musisz mieć koncesję na alkohole powyżej 18%. Jest to zgodne z art. 18 ust. 14 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przykład nr 1
W swojej ofercie masz drink Californication, który składa się z rumu, wódki, ginu, tequili oraz likieru pomarańczowego. Całości dopełnia sok pomarańczowy oraz z cytryny. Jaka koncesja obowiązuje w takim przypadku? Oczywiście na alkohole powyżej 18%, ponieważ do jego przygotowania korzysta się z kilku alkoholi o zawartości powyżej 18%.
Przykład nr 2
W Twoim menu znajduje się różowa sangria. Składa się ona z: wina (np. 8,5%), poziomek, brzoskwiń, malin, truskawek, syropu cukrowego, wody gazowanej oraz odrobiny tequili. Co zrobić w takiej sytuacji? Również należy wówczas mieć koncesję na napoje powyżej 18%, ponieważ tequila ma od 35 do 40% alkoholu.
jak obliczyć należności za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu?
A jak obliczyć należności za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu? Najlepiej w tym celu skorzystać z odpowiedniego kalkulatora, takiego jak np. ten. Aby z niego skorzystać, musisz uwzględnić następujące kwestie.
- Na początku wybierz kategorię zezwolenia na sprzedaż alkoholu, którą lub którymi dysponujesz.
- Wpisz w odpowiednie pola, ile wynosiła wartość sprzedaży w ubiegłym roku. Chodzi tu o wartość brutto, obejmującą podatek akcyzowy, jak również i VAT. Pamiętaj, że jeżeli w kwocie występują grosze, należy je oddzielić od złotych przy pomocy przecinka bądź kropki. Uważaj na to, aby niepotrzebnie nie uwzględniać innych znaków (np. w formie spacji) oraz nie wpisywać żadnej waluty. W sytuacji, gdy dopiero ubiegasz się o koncesję, wpisz „0”.
- Uwzględnij datę ważności zezwolenia, zarówno końcową, jak i początkową. Omawiane przez nas narzędzie obliczy należności dla zezwoleń, w przypadku których daty są identyczne. Jeżeli mają one inne daty ważności, musisz to policzyć osobno.
- Następnie wciśnij przycisk „Dalej”. Przed Tobą ukaże się wynik dla określonej lub określonych kategorii alkoholu. Dotyczy on okresu ważności zezwoleń w konkretnym, bieżącym roku.
Pamiętaj, aby złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży zróżnicowanych typów napojów alkoholowych do 31 stycznia. Dotyczy to oczywiście rodzajów alkoholi, na które posiadasz zezwolenia i w przypadku których dokonałeś wyliczeń.
Jak obliczyć alkohol w drinkach?
Zastanawiasz się, jak obliczyć stężenie procentowe alkoholu (ABV) w drinkach? Ważne jest przede wszystkim to, aby znać moc alkoholową każdego składnika, a także jego ilość wykorzystaną w danym koktajlu. Należy uwzględnić również to, że użyte do przygotowania drinka kostki lodu częściowo się roztopią, a tym samym wpłyną na objętość napoju. Aby całość łatwiej nam było obliczyć, przyjmijmy, że w przypadku drinków shake’owanych stężenie wody polodowej wyniesie 30% objętości, natomiast w koktajlach stirowanych – 20%. A oto wzór, który pozwoli Ci obliczyć ilość alkoholu w drinkach:
[(„Ilość alkoholu” X „moc alkoholu ABV%”) / objętość koktajlu] x 100%
Przykład nr 1
Wyobraźmy sobie, że chcesz obliczyć stężenie procentowe alkoholu w drinku Daiquiri.
Składniki:
- 50 ml rumu (40 % ABV),
- 25 ml soku z limonki (0% ABV),
- 25 ml syropu cukrowego (0% ABV)
- 30 ml wody lodowej (0% ABV)
Jeśli dodamy do siebie wszystkie składniki, okaże się, że wyjdzie nam 130 ml napoju. ABV będzie wynosiło w takim przypadku:
[(50 x 40%) / 130] x 100% = 15,39% ABV
Przykład nr 2
A teraz wyobraź sobie, że przygotowujesz grejpfrutowy drink z ginem.
Składniki:
- 40 ml ginu (50% ABV),
- 20 ml Campari (25% ABV),
- 80 ml soku grejpfrutowego (0% ABV),
- 30 ml kostki lodu (0% ABV).
Objętość całego drinku, po dodaniu wszystkich składników, wynosi 170 ml. Ile wynosi w tym przypadku ABV?
[(40 x 50% + 20 x 25%+/170] x 100% = 14,7% ABV
Powyższy wzór z powodzeniem możesz stosować do obliczania koktajli we wszystkich koktajli RTD własnej roboty, a także drinków oraz poncz.
Jak widzisz na powyższych przykładach, rzeczywista wartość procentowa alkoholu nie ma większego znaczenia dla koncesji. Przykładowo, w przypadku drinka Daiquiri wynosi ona 15,39%, tymczasem – ze względu na zawartość rumu (który ma 40%), musisz mieć koncesję na alkohole powyżej 18%. Dotyczy to również tych drinków, w których ilość takiego alkoholu jest naprawdę niewielka.
Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie zabronione.