transport żywności kurierem

Noże Victorinox – profesjonalne narzędzie pracy w Twojej kuchni!

profesjonalne noże do kuchni gastronomicznej

Dobrej jakości noże powinny być elementem każdej kuchni. Dużo osób decyduje się jednak na zakup tańszych alternatyw, które szybko tracą ostrość i nie trzymają się pewnie w dłoni. Praca takimi nożami potrafi skutecznie odebrać całą przyjemność z gotowania. Jakie dokładnie rodzaje noży powinny znajdować się w każdej kuchni? Czy marka producenta tego typu przedmiotów ma znaczenie? Na jakie aspekty powinno zwracać się uwagę podczas wybierania noży? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z wysokiej jakości ostrzami znajdziesz w poniższym artykule!

Jakie rodzaje noży warto mieć w kuchni?

Jeśli zapyta się szefa kuchni o jeden przyrząd, bez którego nie byłby w stanie realizować swoich obowiązków, z pewnością wymieni dobrej jakości nóż. Nie ma co się dziwić – bez dobrego i leżącego pewnie w dłoni ostrza przygotowanie nawet najprostszego dania może stać się wyjątkowo trudną czynnością. Zalety płynące z używania profesjonalnych noży Victorinox związane są nie tylko z pracą szefów kuchni, dotykają one także domowych kucharzy. Dobór odpowiednich przedmiotów nie tylko ułatwi przygotowywanie codziennych posiłków, ale również sprawi, że będą one robione szybciej i dokładniej. Jakie zatem rodzaje noży powinny znajdować się w każdej kuchni?

Jednym z najważniejszych modeli jest przyrząd potocznie określany mianem noża szefa kuchni. To charakterystyczny przedmiot, którego wyróżnia bardzo długie ostrze. Profesjonalni kucharze zwracają uwagę na jego wysoką uniwersalność – dobrej jakości nożem szefa kuchni z sukcesem pokroi się warzywa, ryby oraz różnego rodzaju mięso. To ostrze warto wybrać w sklepie stacjonarnym, ponieważ istotne jest jego odpowiednie dopasowanie do dłoni.

Kolejnym, niezwykle praktycznym modelem jest nóż do obierania ze skórki. Precyzyjne oddzielenie skórki owoców oraz warzyw od miąższu to krok, którego nie da się pominąć podczas przygotowywania różnego rodzaju posiłków. Noże do obierania są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, a ostrze jest lekko zakrzywione, co dodatkowo ułatwia tę czynność. W sklepach dostępne są także noże do obierania o zupełnie prostej ostrej części, dzięki czemu można nimi również kroić.

W wyposażeniu kuchni nie powinno również zabraknąć noży do chleba. Posiada on charakterystyczne, ząbkowane ostrze, które ułatwia przekrojenie nawet najtwardszej skórki w pieczywie. Tego typu noże sprawdzą się także doskonale przy krojeniu wypieków oraz twardszych owoców, np. arbuza oraz granatu. Dzięki ostrzom zakończonym ząbkami, ten rodzaj noży nie ulega tak szybko procesowi tępienia.

Na to zwróć uwagę przy wyborze noży!

Podczas wyboru wysokiej jakości noży, Victorinox oraz innych znanych producentów, warto zwracać uwagę na kilka aspektów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dany model spełnia wszystkie kryteria związane z porządnym i wytrzymałym ostrzem. Pierwsza istotna  kwestia to odpowiednia twardość ostrza. Najlepsze modele wyróżniają się ostrzami o twardości powyżej 50 HRC. To ważny czynnik, ponieważ jeśli nóż będzie zbyt elastyczny, korzystanie z niego przysporzy właścicielowi sporo problemów.

Kolejna kwestia, dla niektórych dość oczywista, to ostrość noża. Jest to przedmiot, dzięki któremu cięcie różnych warzyw, owoców, ryb oraz mięs powinno być łatwą czynnością. Przez emitowane latami reklamy utrwalono w odbiorcach błędne myślenie, że ostrość noża sprawdza się na kartce papieru. W rzeczywistości możliwości takiego przedmiotu najlepiej przetestować na twardym warzywie, np. ziemniaku.

Należy również zwrócić uwagę na to, czy wybrany nóż dobrze i pewnie leży w dłoni. To niezwykle istotne czynniki, które wpływają na komfort pracy z konkretnym narzędziem. Jedno potknięcie może skutkować głęboką raną, dlatego pewny uchwyt to podstawa. Najlepiej, aby nóż posiadał rękojeść wykonaną z antypoślizgowego materiału.

Ostatni czynnik to marka. Nie powinien to być aspekt decydujący o wyborze konkretnego modelu, jednak warto postawić na produkty od doświadczonych i zbierających pozytywne opinie producentów. Przykładowo noże Victorinox cieszą się dużym uznaniem zarówno przez domowych, jak i profesjonalnych kucharzy. Wysokie oceny od przedstawicieli obydwu tych grup mogą być wyznacznikiem sprawdzonych produktów.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!