dpdpickup

Umowa zlecenie: Badanie lekarskie i uczestnictwo w PPK - Co musisz wiedzieć?

gastronomia umowa zlecenie badanie lekarskie

Umowa o pracę, jako najbezpieczniejsza i najbardziej stabilna forma zatrudnienia niesie za sobą pewne benefity, ale także obowiązki. Mowa tu między innymi o konieczności wykonania badań lekarskich, ale też uczestnictwu w PPK. Jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku umowy zlecenie? Przekonajmy się.

Pracowniczy Program Kapitałowy a umowa zlecenie - czy przysługuje mi prawo do korzystania z programu?

Kwestia przystąpienia zleceniobiorcy do PPK stanowi jeden z istotniejszych tematów, jeśli nasza praca wykonywana jest właśnie w takiej formie zatrudnienia i z różnych powodów nie chcemy jej zmieniać. Warunki uczestnictwa w PPK mówią jednak bardzo jasno - osoba, która pracuje na umowie zleceniu, może być uczestnikiem programu, o ile spełnia definicję osoby zatrudnionej.

Osoba zatrudniona to osoba, która podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Jeśli zatem pracodawca rozpoczął uczestnictwo w Pracowniczym Programie Kapitałowym, powinien zapisać do niego każdego pracownika - w tym także osoby pracujące z tytułu umowy zlecenie. To istotne ułatwienie, które zapewnia długoterminowe korzyści, możliwe do uzyskania wraz z uzyskaniem wieku emerytalnego. Co istotne jednak, w każdym momencie możemy wycofać środki z PPK i otrzymać je na konto, pomniejszone o wpłatę powitalną.

Badania lekarskie na umowie zlecenie - jak to wygląda?

Zgodnie z przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, obowiązek posiadania badań lekarskich dotyczy każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Czy te same obowiązki są definiowane w przypadku zleceniobiorców? Co do zasady każdy pracodawca, bez względu na formę zatrudnienia, jaką proponuje, musi zapewnić bezpieczne warunki pracy wykonywane w optymalnym higienicznym środowisku.

Badania lekarskie na umowie zlecenie

 

Co ciekawe, to jednak właśnie pracodawca decyduje finalnie, czy niezbędne jest wykonanie badań lekarskich potwierdzających odpowiednie warunki pracownika do podjęcia obowiązków służbowych. W przypadku takich badań to pracodawca sam pokrywa koszty usługi medycznej, chyba że umowa zlecenie mówi inaczej. Dlatego bardzo istotne jest, by prześledzić wszystkie punkty umowy w celu upewnienia się, że badania lekarskie nie będą wykonane na nasz koszt.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!