Market świeżości DPD

Pakowarki próżniowe czyli sposób na oszczędność w lokalu gastronomicznym

Pakowarki próżniowe czyli sposób na oszczędność w lokalu gastronomicznym

Poszukujesz sposobu na oszczędność, jednak nie chcesz tego robić kosztem jakości produktów? Rozwiązaniem problemu może okazać się pakowarka próżniowa.

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Jednym z największych grzechów XXI wieku jest marnowanie żywności. Badania przeprowadzone przez firmę MillwardBrown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wykazały, że każdy z nas wyrzuca rocznie aż 52 kg żywności, co w skali roku daje około 9 mln ton jedzenia. Fakt ten szokuje tym bardziej, że na świecie głoduje 815 milionów ludzi. A tymczasem ograniczenie zjawiska marnowania żywności we własnym domu jest stosunkowo łatwe. Wystarczy kontrolować datę przydatności do spożycia przy jednoczesnym ograniczeniu ilości kupowanych produktów. Niestety, sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana w przypadku lokali gastronomicznych. Czy aby na pewno?
Niekoniecznie. Rozwiązaniem problemu mogą bowiem okazać się pakowarki próżniowe. Wystarczy spojrzeć na artykuły dostępne, by szybko przekonać się, że ten rodzaj urządzeń produkowany jest w wielu rozmiarach. Wniosek?  Pakowarka próżniowa z powodzeniem zaspokoi potrzeby zarówno dużej restauracji stacjonarnej, jak i mobilnego food trucka.

Sposób działania i zalety pakowarek próżniowych

Pakowanie próżniowe to sposób na zachowanie świeżości produktów przez stosunkowo długi czas. Zasada działania pakowarki jest niezwykle prosta. Urządzenie odciąga powietrze z woreczka foliowego, w którym umieszczony został dany produkt spożywczy bądź też kompletna potrawa. Dzięki temu opakowanie pozostaje szczelnie zamknięte, co wpływa bezpośrednio na opóźnienie procesu psucia jedzenia. Wśród zalet pakowania próżniowego wymienić należy m.in.:

  • Przedłużenie daty przydatności do spożycia,
  • Oszczędność pieniędzy oraz czasu,
  • Ochronę żywności przed bakteriami, pleśnią i utratą wody (obsychaniem),
  • Naturalne zachowanie właściwego smaku i wartości odżywczych produktów,
  • Możliwość lepszego planowania i zarządzania dostawami,
  • Uniwersalność (pakować można niemalże każdy rodzaj artykułów spożywczych).

Na jak długo?

Jak wspominaliśmy, próżniowe zapakowanie danego produktu wpływa na spowolnienie procesu psucia. W tym momencie warto zadać sobie pytanie, o ile dłużej można przechowywać produkt zapakowany próżniowo? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie, bowiem okres przedłużenia świeżości zależny jest od rodzaju zapakowanego jedzenia. Przykładowo drób przechowywany jedynie w lodówce zachowuje świeżość przez maksymalnie 3 dni, natomiast po zapakowaniu próżniowym czas ten wynosi od 6 do nawet 9 dni. Z kolei świeże warzywa można przechowywać w lodówce około 5 dni. Po zapakowaniu próżniowym okres ten przedłuża się do 20 dni!

Mrożenie vs. pakowanie próżniowe

No dobrze, ale jak prezentuje się kwestia pakowania próżniowego względem mrożenia? Również w tym przypadku pakowanie próżniowe wypada zdecydowanie lepiej. Zamrożone ryby, drób oraz mięso można przechowywać przez około 6 miesięcy. Te same produkty – po zapakowaniu próżniowym – wytrzymają od 24 do 26 miesięcy. Należy zauważyć, że pakowanie próżniowe w żaden sposób nie wpływa na smak żywności. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o mrożeniu, które często pogarsza nie tylko na smak, ale również strukturę i jakość jedzenia.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!