transport żywności kurierem

Mała kuchnia w bloku bez okna - jak ją urządzić?

Mała kuchnia jak ją urządzić

Kompaktowa zmywarka, idealnie dopasowana płyta, lodówka o niewielkich rozmiarach, meble na wymiar — rozwiązań pozwalających na funkcjonalną aranżację przestrzeni o niewielkich rozmiarach jest coraz więcej. Oczywiście nie w każdej przestrzeni sprawdzi się zmywarka wolnostojąca, natomiast, zamiast niej znaleźć możesz szereg rozwiązań pozwalających na wygodne zmywanie, a zajmujących nieco mniej miejsca. 

Przemyślany projekt

Mała kuchnia to mała zmywarka, lodówka, niewielka liczba szafek? Nie zawsze tak jest! Kluczem w przypadku aranżacji małej kuchni bez okna jest przemyślany projekt pozwalający efektywnie wykorzystać całość przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Metraż to bowiem jeszcze nie wszystko. W przypadku małych kuchni ogromne znaczenie ma to, jaki jest układ pomieszczenia, czy jest ono małe i wąskie, w kwadrat czy dodatkowo posiada jakieś uskoki. Istotne będzie także to, czy istnieje możliwość połączenia takiej kuchni z salonem. To jak małą zmywarkę potrzebujesz, na jak dużą lodówkę sobie możesz pozwolić, zależy w dużej mierze od tego, jak wykorzystasz możliwości oferowane przez przestrzeń. Paradoksalnie, brak okna może tutaj być pewnym ułatwieniem, ponieważ każdą ze ścian dzięki temu możesz wykorzystać w pełni. 

Aranżacja przestrzeni a stanowisko pracy, płyta grzewcza, zmywarka kompaktowa

Producenci sprzętu AGD dostosowują się do potrzeb, a ponieważ małych kuchni deweloperzy budują sporo, to i urządzeń przeznaczonych do takich przestrzeni jest coraz więcej. Piekarniki, lodówki, zmywarki kompaktowe to powszechnie dostępne rozwiązania, z których możesz skorzystać. Istnieją nawet takie udogodnienia jak mała zmywarka nablatowa, które sprawdzają się, gdy pełnowymiarowego urządzenia nie masz jak zamontować. Zanim jednak zdecydujesz, która wąska zmywarka odpowiada ci najbardziej, zastanów się nad organizacją stanowiska na kuchennym blacie. W małej kuchni trzeba bardzo precyzyjnie połączyć elementy razem ze sobą. Przemyśl, jak ustawisz:

  • zlewozmywak,
  • miejsce do przechowywania,
  • blat roboczy,
  • kuchenkę,
  • piekarnik,
  • zmywarkę i lodówkę.

Ten rozkład ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących konkretnych sprzętów i zabudowy przestrzeni. Nie wystarczy kupić małą zmywarkę i wąską lodówkę. Na blacie kuchennym warto postawić na jednokomorowy zmywak. Można pomyśleć o wyższym ustawieniu piekarnika w zabudowie pionowej, wybrać płytę o 3 zamiast 4 stanowisk grzewczych. Z pewnością dobrym rozwiązaniem może okazać się realnie dopasowana zabudowa meblowa na wymiar. Dzięki niej możesz jeszcze efektywniej wykorzystać dostępną ci przestrzeń.

Małe zmywarki, funkcjonalne piekarniki, dopasowane lodówki

Oczywiście wybierając zmywarki, koniecznie trzeba sprawdzić zużycie wody, jakie mają. Zmywarka kompaktowa nie może być droga w utrzymaniu. W przypadku małych zmywarek, jak i lodówek, piekarników ważne będzie oczywiście również zużycie energii. W przypadku lodówki i zmywarki warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania pozwalające zmieścić w środku kilka kompletów naczyń albo wszystkie niezbędne produkty spożywcze. Tutaj niewielkie wymiary muszą iść w parze z funkcjonalnością. To niezwykle istotne, jeśli chcesz urządzić małą kuchnię bez okna w sposób przemyślany, funkcjonalny i sprawić, że wygodnie będzie ci później z niej skorzystać. 

W przypadku małej kuchni warto także pomyśleć o rozwiązaniach optycznie powiększających przestrzeń. Jasne, pastelowe kolory zabudowy z pewnością są dobrym rozwiązaniem. Dobrze sprawdzi się z pewnością także gładka zabudowa, minimalistyczny design, proste oświetlenie. To wszystko sprawi, że przestrzeń będzie się wydawać znacznie większa, niż jest w rzeczywistości. 

Kompaktowa zmywarka nablatowa, do zabudowy? Jakie rozwiązania wybierać?

Zmywarka to urządzenie, z którego najczęściej rezygnujemy, jeśli wymusza na nas to mała przestrzeń. Wielu z nas jednak bardzo często potem tęskni do tego urządzenia znacznie ułatwiającego utrzymanie czystości w kuchni. Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście musimy z niej rezygnować. Po pierwsze nie musisz od razu kupować szerokiej, dużej zmywarki. W bardzo wielu mieszkaniach z powodzeniem sprawdzają się zmywarki 45 do zabudowy. Marka Electrolux proponuje na przykład zmywarki QuickSelect z wygodnym panelem sterowania umożliwiającym szybki wybór cyklu zmywania: wystarczy przesunąć palcem, by wybrać czas, a następnie z pomocą dotknięcia kolejne funkcje. Taką zmywarkę razem z piekarnikiem i innymi urządzeniami możesz ukryć w zabudowie stolarskiej, co pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Oświetlenie — to ma znaczenie 

Dopełnieniem przestrzeni powinna być instalacja oświetleniowa. W przypadku małej kuchni bez okna to niezwykle istotne. Chodzi nie tylko o optyczne powiększenie przestrzeni, ale przede wszystkim o oświetlenie stanowiska pracy. Warto połączyć główne oświetlenie z punktowym światłem nad blatem. Obecnie masz całkiem sporo energooszczędnych rozwiązań do wyboru. Ciekawym pomysłem jest taki próba wprowadzenia lustra do przestrzeni, które w połączeniu z jasną zabudową i dobrym oświetleniem daje świetny efekt. 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!