Market świeżości DPD

Jak wybrać piec do pizzy do restauracji?

Piec Do Pizzy Do Restauracji - Jak Wybrać

Piec do wypiekania pizzy może być świetnym uzupełnieniem wyposażenia restauracji. Wybór odpowiedniego pieca może jednak być problematyczny - na rynku dostępne jest prawdziwe multum różnego rodzaju pieców. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, w którym podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze pieca do pizzy dla lokali gastronomicznych.

Co wyróżnia piec do pizzy?

Tego rodzaju piec może osiągać bardzo wysokie temperatury - tradycyjne kopułowe piece bez problemu mogą wytwarzać temperatury przekraczające 500°C! Pozwala to w bardzo krótkim czasie przygotowywać chrupiące pizze - ciasto włożone do dobrze rozgrzanego pieca będzie gotowe w dosłownie kilka minut (różne rodzaje pieców komercyjnych pozwalają upiec pizzę w 5-8 minut).

Choć w ich nazwie figuruje konkretne danie, piece te są bardzo wszechstronne - można w nich przygotować przeróżne pieczone, smażone czy gotowane dania. Da się je wykorzystać m.in. do pieczenia ryb i owoców morza, grillowania mięs, sera i warzyw oraz wypiekania chleba, a nawet ciast (wliczając w to bezy). "Nadprogramowe" ciepło pozostałe po głównym daniu można później wykorzystać do przygotowania dowolnych innych dań - zwłaszcza w przypadku pieca szamotowego, który bardzo długo oddaje zgromadzone ciepło.

Ponadto taki piec można zbudować samodzielnie, zwłaszcza jeśli chce się korzystać z niego na wolnym powietrzu. Gotowe piece do pizzy znajdziesz w sklepie Vitcas.

Najważniejsze parametry pieców do pizzy

Podobnie jak inne urządzenia, każdy piec do pizzy charakteryzuje się szeregiem parametrów decydujących o jego przydatności w danej sytuacji. Do najważniejszych z nich należą:

Rodzaj paliwa

Pod względem sposobu opalania piece do pizzy można podzielić na trzy kategorie - opalane drewnem, gazowe i elektryczne.

Piec opalany drewnem to tradycyjne rozwiązanie o niewątpliwych walorach estetycznych - postawiony w widocznym miejscu może stanowić dodatkową atrakcję lokalu. Pozwala osiągnąć najwyższe możliwe temperatury, zwłaszcza jeśli jest murowany lub wykonany z akumulacyjnych materiałów. Niestety przez wzgląd na konieczność odprowadzania spalin nie do każdego lokalu da się go wstawić. Należy też pamiętać, że obsługa takiego pieca może być uciążliwa - trzeba dokładać opału i stale palić, aby utrzymać wysoką temperaturę (takie piece rozpala się od razu po otwarciu lokalu i gasi dopiero na krótko przed zamknięciem). Może to stanowić problem przy małym ruchu - paliwo będzie zużywane mimo małej ilości lub nawet braku zamówień. W związku z tym tego typu piece są polecane głównie dla lokali z dużym ruchem - w takich miejscach można najefektywniej wykorzystywać paliwo.

Gazowe piece do pizzy są dość drogie w zakupie, jednak z uwagi na relatywnie niskie koszty paliwa są obecnie najbardziej ekonomiczne w eksploatacji. Są wyposażone w pokrętła umożliwiające łatwe kontrolowanie temperatury pieczenia. Zazwyczaj wykorzystuje się w nich szamotową/akumulacyjną płytę grzewczą pozwalającą na konwekcyjne pieczenie. Pod względem wizualnym nie wyróżniają się niczym szczególnym - ot, metalowe obudowy przypominające nieco piekarniki lub mikrofalówki. Podobnie jak w przypadku pieców opalanych drewnem należy zadbać o odprowadzanie spalin oraz sprawną wentylację pomieszczenia, w którym taki piec pracuje. Ponadto wymagają też regularnych przeglądów technicznych.

Elektryczne piece do pizzy wyróżniają się naprawdę łatwą obsługą - wszystkie parametry pieczenia można ustawić stosownymi pokrętłami. Bardzo szybko się rozgrzewają, dzięki czemu można włączać je jedynie, gdy są rzeczywiście potrzebne - będą więc idealnym rozwiązaniem dla restauracji, które serwują pizzę okazjonalnie lub mają umiarkowany ruch. Są tańsze od gazowych, jednak ze względu na aktualne ceny prądu na ogół pociągają za sobą wyższe koszty eksploatacyjne. Z wyglądu nie odróżniają się zbytnio od modeli gazowych. Trzeba też pamiętać, że piec elektryczny nie generuje spalin - wydziela jedynie parę wodną, którą można bez problemu odprowadzić zwykłym kuchennym wyciągiem.

Tradycyjny Piec Do Pizzy Opalany Drewnem

Wydajność grzewcza

Piece do pizzy powinny pozwalać na równomierne rozchodzenie się ciepła po komorze grzewczej - tylko dzięki temu pieczona pizza będzie idealna z każdej strony. Wyższa wydajność przekłada się też na niższe koszty eksploatacyjne - taki piec będzie efektywniej wykorzystywał paliwo.

Wymiary

Parametr niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli dysponuje się bardzo ograniczoną przestrzenią kuchenną. Oczywiście ma też przełożenie na wielkość przygotowywanej pizzy.

Waga

W restauracyjnej kuchni piece stoją zwykle na blatach lub półkach - trzeba się więc upewnić, że nie stanowią dla nich zbyt dużego obciążenia. Typowe piece do profesjonalnego wypiekania pizzy ważą między 20 a 45 kg (choć murowane mogą ważyć grubo ponad setkę).

Moc

Ma przełożenie na szybkość pieczenia - im wyższa moc, tym szybciej zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura. Z reguły im większe są dane modele, tym wyższa jest ich moc. Większość komercyjnych urządzeń tego typu cechuje się mocą na poziomie 3-8 kW.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze komercyjnego pieca?

Oprócz wymienionych wyżej parametrów, podczas wybierania odpowiedniego pieca do pizzy warto mieć na uwadze jeszcze kilka cech. Przeglądając sprzęt tego typu, warto przyjrzeć się także następującym kwestiom:

Izolacja

Aby piec do pizzy mógł spełniać swoją funkcję nie generując przy tym zbędnych kosztów, urządzenie to powinno być właściwie zaizolowane. Warto zatem dokładnie sprawdzić, jaką powłoką zabezpieczającą pokryto dany model i czy odpowiednio uszczelniono newralgiczne punkty jak okolice drzwiczek, czy łączenia między częściami obudowy.

Ilość poziomów

Przekłada się bezpośrednio na to, ile pizz (lub porcji innych potraw) można upiec na raz. Powinno się przy tym brać pod uwagę ruch, z jakim ma do czynienia dany lokal gastronomiczny - w średniej wielkości pizzerii na ogół nie potrzeba sprzętu z więcej niż 2-3 komorami grzewczymi. Nie ma sensu kupować przesadnie dużego sprzętu - niewykorzystane komory to tylko niepotrzebne koszty.

Duży, Wielopoziomowy Piec Do Pizzy

Dodatki

Nowoczesne urządzenia do wypieku pizzy mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje wpływające na wygodę pracy. Nawet tak prosty dodatek, jak wewnętrzne podświetlenie komory grzewczej może znacznie ułatwić przygotowywanie potrawy i wpłynąć pozytywnie na ergonomię pracy w kuchni. Przykładowe funkcje dodatkowe, którymi warto się zainteresować to:

  • kółka - niezwykle przydatne w przypadku większego pieca, który trzeba co jakiś czas przesuwać (np. model gazowy w trakcie kontroli technicznej);
  • wysuwana półka - zapewnia łatwe wkładanie i wyjmowanie ciasta i innych potraw;
  • system bezdotykowego otwierania drzwi - ułatwia zachowanie czystości i eliminuje ryzyko oparzeń. Szczególnie przydatny w obliczu zwiększonych wymogów sanitarnych;
  • stojaki na przyprawy itp. - pozwalają zaoszczędzić miejsce a zarazem mieć pod ręką najczęściej wykorzystywane surowce.

Piec do pizzy a lokal gastronomiczny - podsumowanie

Myśląc o piecu do komercyjnego wykorzystania, trzeba brać pod uwagę szereg czynników takich jak źródło zasilania, liczba gości, ilość dostępnego miejsca oraz parametry samych urządzeń. Właściwie nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzałoby się idealnie w każdym przypadku - każdy lokal ma swoją specyfikę i piec powinien być dobierany indywidualnie do jego potrzeb. Warto pamiętać, że produkt tego typu to urządzenie wielofunkcyjne, które może z powodzeniem zastąpić zwykłe piekarniki czy opiekacze.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!