Gastronomiczne dyspensery do napojów
W dzisiejszych czasach kuchnia to nie tylko serwowanie posiłków z najwyższej półki, ale i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią jeszcze efektywniejszą pracę. Sprawne przygotowanie wielu posiłków w jednym czasie wymaga bowiem dobrej jakości wyposażenia gastronomicznego. Żadna kuchnia nie obejdzie się bez napojów, a ich przechowywanie powinno być przede wszystkim praktyczne oraz higieniczne - z myślą o tym powstały dyspensery do napojów. Ułatwiają one serwowanie posiłków w hotelach, restauracjach, czy na stołówkach. Jak dokładnie działają dyspensery do napojów? Na co zwrócić uwagę wybierając dyspenser?
JAK SĄ ZBUDOWANE DYSPENSERY DO NAPOJÓW?
Dyspenser to bardzo praktyczne i uniwersalne urządzenie. Składa się ze zbiornika i dozownika płynów. W swojej konstrukcji posiada również specjalnie zaprojektowany mechanizm, który ma za zadanie chłodzenie napoju. Najnowocześniejsze modele wykonane są z poliwęglanu - są więc w pełni bezpieczne i spełniają wszelkie normy, a dodatkowo, co bardzo ważne, nie zmieniają smaku napojów.
ZALETY DYSPENSERÓW W KUCHNI - DLACZEGO WARTO SIĘ W NIE ZAOPATRZYĆ?
Dyspensery do napojów z założenia mają poprawiać komfort - zarówno pracowników, jak i klientów lokalu. Te z pozoru niewyróżniające się urządzenia, niosą za sobą wiele korzyści:
- higieniczne i bezpieczne przechowywanie napojów - dzięki dyspenserom napoje będą higienicznie i bezpiecznie przechowywane - jako, że urządzenia są zgodne z obowiązującymi normami;
- nieustanne chłodzenie płynów - tak dobrej jakości chłodzenia napojów, jak w dyspenserze, nie da się osiągnąć poprzez przechowywanie ich w lodówce;
- rozwiązanie na długi czas - dobrej jakości dyspensery to inwestycja na lata - odpowiednio zadbany sprzęt posłuży bardzo długo, a wydane na niego pieniądze szybko się zwrócą.
JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY DYSPENSER DO NAPOJÓW?
Aby wybrać najlepszy dyspenser gastronomiczny należy zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty:
- Jakość silnika. Aby sprzęt był wydajny i sprawdził się w kuchni powinno się zwrócić uwagę na wydajność silnika. Najpopularniejsze urządzenia mają od 390W - sprawdzają się w niewielkich lokalach gastronomicznych. Niemniej, należy mieć na uwadze, że urządzenie nierzadko pracuje 12 godzin - wtedy lepiej zdecydować się na jeszcze wydajniejszy model.
- Pojemność dyspensera. Na rynku można spotkać się z wieloma modelami i należy zwrócić również uwagę na pojemność zbiornika - w tym celu wystarczy oszacować, jak duży jest lokal i ile płynów jest dziennie wydawanych. W zależności od potrzeb, można zdecydować się nawet na kilka urządzeń - inwestycja z pewnością zwróci się w zadowolonych klientach i zaoszczędzonym czasie wydawania napojów.
- Jakość sprzętu. Dobry dyspenser powinien posiadać lekkie i bardzo wytrzymałe pokrywy - maszyna nie ulegnie wtedy zniszczeniu. O jakości urządzenia świadczą również dodatkowe rozwiązania - choćby tace ociekowe, które znacznie ułatwiają późniejszą pracę. Można przyjrzeć się również systemowi rotacyjnemu - dzięki niemu płyny będą lepiej mieszane, chłodzone i zblendowane. Istotna pozostaje również kwestia energooszczędności - podnosi ona komfort pracy i zmniejsza wydatki oraz oszczędza prąd.
INNE RODZAJE DYSPENSERÓW W GASTRONOMII
Poza opisanymi powyżej, najpopularniejszymi dyspenserami do napojów, w gastronomii wykorzystuje się także:
- Dyspensery do napojów
- Dyspensery do mleka
- Dyspensery do płatków
- Dyspensery do czekolady
- Dyspensery do naczyń