transport żywności kurierem

Prasa do oleju i jej wykorzystanie w restauracji

Prasa do oleju i jej wykorzystanie w restauracji

Nikomu nie trzeba tłumaczyć tego, jak ważną rolę w naszej diecie odgrywają tłuszcze. Im lepsza jest ich jakość tym lepiej dla naszego organizmu. Najzdrowszy jest ten olej wytłaczany na zimno w temperaturze niższej niż 35 stopni, zawiera on najwięcej wartościowych składników takich jak omega 3, omega 6, czy omega 9. Współczesne technologie gastronomiczne pozwalają restauratorom nie tylko ulepszać smak potraw, ale także dbać o zdrowie klientów i środowisko. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zdobywają coraz większą popularność w restauracyjnych kuchniach, jest prasa do oleju. Choć mogłoby się wydawać, że produkcja własnego oleju jest niepraktyczna i czasochłonna, to jednak wiele restauracji decyduje się na ten krok, widząc w tym liczne korzyści.

Zdrowe odżywianie, wartościowe składniki a dieta

Nasza świadomość odnośnie diety i prawidłowego odżywiania jest coraz większa, Coraz częściej odchodzimy od niezdrowego żywienia, a w naszej diecie możemy spotkać oleje z pestek dyni, olej z awokado czy olej lniany. A zatem jednym z podstawowych elementów zdrowej diety tuż obok białka i węglowodanów są tłuszcze. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest to, aby przyjmować zdrowe tłuszcze. W naszym organizmie spełniają one wiele funkcji, przede wszystkim są odpowiedzialne za pokłady energii, budowę komórek, a także przyswajanie witamin czy utrzymanie ciepła. Często też spotykamy się ze stwierdzeniem "spożywać zdrowe tłuszcze" ale zdrowe czyli jakie? Jak się zatem okazuje tłuszcze zdrowe to tłuszcze nienasycone pochodzące z roślin jak olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado czy czarnuszki bądź pestek dyni. Jednak jaką mamy pewność że kupiony w sklepie olej jest faktycznie najlepszej jakości.

Prasa do tłoczenia oleju Yoda

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest prasa do tłoczenia oleju na zimnoDomowa prasa do oleju pozwala nam wytłoczyć olej w stu procentach na zimno czyli bez wcześniejszej obórki surowca z którego wykonujemy olej. Z pewnością taki olej przygotowywany w domowych warunkach jest zdecydowanie lepszej jakości i jest bardziej odżywczy niż jego odpowiednik, który możemy znaleźć na sklepowych półkach. Ostatecznie jakość oleju wytłoczonego za pomocą prasy do oleju jest także uzależniona od jakości orzechów i pestek z jakich olej zostaje wyprodukowany, jednak mimo wszystko możemy mieć pewność, że nie zawiera on żadnych konserwantów. Z uwagi na to, że olej wytłaczany za pomocą prasy do oleju nie posiada żadnych ulepszaczy ani też substancji mających na celu przedłożyć jego żywotność, taki olej powinien być przechowywany w lodówce i spożyty w ciągu dwóch tygodni. Posiadanie prasy do oleju niesie ze sobą same plusy i korzyści, przede wszystkim te zdrowotne, a na zdrowiu zależy nam najbardziej. Możemy również wyznawać wówczas bardzo ważna zasadę w żywieniu "jakość a nie ilość". Posiadając prasę do tłoczenia oleju yoda możemy mieć porcję świeżego oleju w takiej ilości w jakiej jest nam to w danym momencie potrzebne. Co więcej świeży olej jest najsmaczniejszy i najbogatszy w składniki odżywcze i tak cenne dla naszego organizmu właściwości. Niestety kwasy omega 3 bardzo szybko się utlenia, a zatem przechowywanie oleju dłuższy czas mija się z celem.

Gastronomiczna prasa do oleju

  1. Świeżość i jakość. Przede wszystkim, dzięki posiadaniu własnej prasy do oleju, restauracja ma pewność co do jakości i świeżości oleju, który wykorzystywany jest w kuchni. Oleje wyciskane na świeżo zachowują więcej składników odżywczych, witamin i przeciwutleniaczy. Co więcej, świeżo wyciskany olej ma intensywniejszy smak i aromat, co może znacząco wpłynąć na walory smakowe potraw.
  2. Elastyczność w doborze surowców. Posiadanie prasy do oleju pozwala restauratorom na eksperymentowanie z różnymi surowcami. Mogą wtedy produkować oleje z orzechów, pestek dyni, siemienia lnianego, sezamu czy innych, mniej tradycyjnych składników. Daje to nie tylko możliwość wprowadzenia do menu unikatowych potraw, ale także reagowania na potrzeby klientów z alergiami czy specyficznymi dietami.
  3. Ekologia i zrównoważony rozwójProdukując olej na miejscu, restauracje eliminują potrzebę transportowania go z daleka, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy. Co więcej, pozostałości po wyciskaniu oleju, takie jak wytłoki, mogą być wykorzystywane jako składnik pasz dla zwierząt lub jako dodatek do kompostu.
  4. Aspekt ekonomiczny. Chociaż początkowy koszt zakupu prasy do oleju może być dość wysoki, w dłuższej perspektywie jest to inwestycja, która może się zwrócić. Wyprodukowanie własnego oleju jest często tańsze niż zakup gotowego, zwłaszcza gdy restauracja korzysta z hurtowych zakupów surowców.

Prasy do oleju - gdzie znajdą zastosowanie 

Prasy do oleju coraz częściej znajdują zastosowanie w restauracjach, które nastawione są na zdrowe dania. Wówczas menu urozmaicane jest o świeże oleje z orzechów i nasion, które zastosowane są w sałatkach, czy mięsach oraz innych daniach. Poza tak bardzo ważnymi walorami zdrowotnymi taki olej posiada również ogromne walory smakowe, na co konsumenci z pewnością zwrócą uwagę.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!