dpdpickup

Co to jest bulionówka?

Co to jest bulionówka

Bulionówki to uzupełnienie eleganckich wnętrz i wyszukany sposób serwowania zup? A może kryje się za nimi więcej praktycznych zastosowań? Dlaczego w twoim domu nie może zabraknąć miseczek do zupy z uszami? Odkrywamy bulionówki i wprowadzamy je na salony.

Miseczki do zupy z uszami

Myśląc o podaniu zupy, naturalnie w pierwszej kolejności do głowy przychodzi nam głęboki talerz. Jednak zupę możesz zaserwować w inny sposób, używając do tego różnych elementów zastawy, takich jak miski, kokilki, flaczarki, czy bulionówki. Skupmy się na bulionówkach, czyli miseczkach do zupy z uszami. Tak najprościej można określić te naczynia.

Bulionówki - co i jak serwować?

Materiał, z jakiego najczęściej są wykonane to ceramika lub porcelana. Rzadziej spotkać można bulionówki szklane. Służą do podawania bulionu lub zupy. Z reguły serwuje się w nich tzw. zupy czyste, czyli rosół, barszcz i niektóre rodzaje chłodników. Swoją rolę doskonale spełnią także jako naczynie do podania gęstej zupy krem, albo zapiekanej zupy cebulowej. Bulionówkę często można spotkać w parze ze spodkiem. W ten sposób łatwiej jest podać danie na stole. Jeśli naszych gości chcemy poczęstować pasztecikiem, grzanką, ugotowanym jajkiem, czy krokietem, wówczas obok miseczki z dwoma uszkami wypełnionej bulionem lub zupą, należy postawić osobny talerzyk, a na nim przekąski.

Eleganckie bulionówki nie tylko od święta

Trzeba przyznać, że taka miseczka do zupy z uszkami jest elegancką formą podawania posiłków. Nie jest to produkt znajdujący się w każdym domu. Eleganckie bulionówki z porcelany kojarzą się nam z uroczystymi spotkaniami i świętami, jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie, albo z posiłkami podawanymi w restauracji. Nic dziwnego. Sztuka kulinarna to jedno, a zaserwowanie barszczu, żurku, rosołu czy innych zup, a także dobranie talerza, miski, czy bulionówki i finalnie udekorowanie samego stołu - to inne, dla wielu osób, równie ważne aspekty. Liczy się smak potraw, ale i estetyka podania, odpowiednia oprawa, te małe akcenty. Jemy przecież też oczami! Czy to ma oznaczać, że bulionówka jest zarezerwowana wyłącznie na święta i wielkie okazje? Czy bulionówka to fanaberia? Nic bardziej mylnego.

Różne kształy, kolory i modele bulionówek polskiego producenta Porcelana Karolina

Różne kształy, kolory i modele bulionówek polskiego producenta Porcelana Karolina

Te małe miseczki z uszkami nadają się również na co dzień. Szczególnie wygodne będą dla rodzin dziećmi, gdyż ciężej jest coś wylać z bulionówki niż z talerza do zupy. Bulionówkę trzeba mocniej przechylić. Poza tym, pod koniec spożywania zupy czy bulionu, kiedy nabieranie płynu staje się niemożliwe, możemy unieść naczynie do ust i wypić resztę potrawy, trzymając bulionówkę za oba uchwyty. Choć w tej kwestii zdania są podzielone i jedni twierdzą, że płyn można dopić, a inni, że jest to zachowanie nietaktowne. W warunkach domowych, raczej śmiało można unieść bulionówkę do ust... Jak widać, to naczynie śmiało może zastąpić miseczkę do zupy lub talerz. Wybierz elegancję i wygodę w użytkowaniu. Jedno nie wyklucza drugiego!

Bulionówki tradycyjne, nowoczesne, fikuśne?

Klasyczne porcelanowe bulionówki mieszczą od jednej do dwóch filiżanek płynu. Standardowo spotkamy je w pojemności od 250 ml do 400 ml. Są często gustowne i ozdobne. Mogą mieć złocone lub srebrzone uchwyty. Sam wygląd może mieć różne formy i wpływać na charakter naczynia. Możesz zdecydować się na tradycyjne bulionówki z małymi lub średniki i okrągłymi uszkami, jak np. fason CLAUDETTE z Porcelany Karolina. Z kolei bardziej nowoczesna bulionówka może być wyposażona w uszka falowane, przypominające flagę wiejącą na wietrze. Tym z kolei charakteryzuje się fason PRIAMO. A jeśli celujesz w elegancję, spodobają ci się ozdobne, reliefowe uchwyty, jak w fasonie ALBA.

Bulionówki są również w różnych wersjach kolorystycznych, uniwersalne i neutralne białe, ocieplające wnętrze swoim kolorem naczynia w wersji FBC (Fine Bone China), albo dekorowane z użyciem kalkomanii naszkliwnej lub np. złota. Znajdziesz różne produkty z różnych materiałów, lecz jeśli masz się już kierować jakąś zasadą - polecamy zdecydować się na bulionówki wykonane z porcelany, gdyż będą trwałe i odporne na zarysowania. Dodatkowo, uzupełniając wyposażenie jadalni czy kuchni, warto dobierać nowe elementy tak, by pasowały wyglądem do już posiadanej zastawy stołowej.

Bulionówki a zmywarki i mikrofalówki

Porcelanowa miska z uszkami ma szerokie zastosowanie w gastronomii. U wielu producentów istnieje możliwość mycia bulionówek w zmywarce. W przypadku naczyń z porcelany bardzo trudno o wszelkie zarysowania i oznaki zniszczenia – jest to materiał trwały i odporny na wysokie temperatury. Dlatego bez obaw bulionówki można również używać w kuchence mikrofalowej w celu podgrzewania zup i bulionów.

Jakie bulionówki wybrać?

sklepie Porcelana Karolina zakupy możesz zacząć od bulionówek na sztuki. Wygodnie jest zaopatrzyć się w miseczki do zupy z uszami w ilości 6 szt. To optymalna liczba, jednak chętni sprawią sobie zapewne pełen zestaw, szczególnie, że "Karolina wymiata" i ma w ofercie ciekawe porcelanowe promocje. Warto zwrócić uwagę nie tylko na fason naczynia, ale również na to, ile zajmują one miejsca. Przykładowo fason BISTRO daje możliwość sztaplowania, czyli ustawiania bulionówek w stosach jedna na drugiej. Dzięki temu przechowywanie jest bardzo wygodne a naczynie staje się jeszcze bardziej praktyczne. Z kolei wzmocnione brzegi zapewniają jej odporność na nieuważne korzystanie. Wybierz porcelanowe bulionówki z szerokiego asortymentu sklepu Porcelana Karolina, które będą dostosowane do twoich potrzeb i wystroju wnętrza.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!