dpdpickup

Zero waste w gastronomii - jak to działa?

Zero waste w gastronomii

Coraz częściej mówi się o zero waste, również w kontekście gastronomii. Warto tę koncepcję jednak potraktować nie jako trend, ale jako stały element strategii własnego lokalu. Mimo że jej implementowanie wcale nie jest proste, zdecydowanie warto to rozważyć. Dlaczego? Ponieważ może to przynieść wiele korzyści Twojemu lokalowi. Dowiedz się więcej!

Zero waste – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest zero waste. To koncepcja, która w tłumaczeniu na polski oznacza: „żadnego marnowania”, „żadnych odpadów”. Wychodzi ona z założenia, że należy ograniczać produkcję śmieci, aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Co więcej, zakłada ona, że nie powinno się marnować żywności, a do tego warto w maksymalnie kreatywny sposób wykorzystywać resztki. To pozwala zminimalizować produkcję odpadów.

Zero waste w gastronomii – na czym polega?

Całą koncepcję zero waste w gastronomii można przedstawić przy pomocy pięciu angielskich słów zaczynających się na „R”. Oto one.

  • „Refuse” („Odmawiaj”) – chodzi o to, aby odmawiać spożywania nadmiernej ilości jedzenia oraz korzystania z tych produktów, które nie są przyjazne środowisku.
  • „Reuse” („Wykorzystaj ponownie”) – koncepcja zero waste zachęca do tego, aby wykorzystywać po raz kolejny to, co na pierwszy rzut oka wydaje się odpadkiem (dotyczy to nie tylko żywności).
  • „Recycle” („Przetwarzaj”) – zgodnie z zero waste należy przetwarzać i przerabiać to, co można, zamiast tego wyrzucać.
  • „Reduce” („Ogranicz”) – ogranicz liczbę nabywanych produktów i dobrze zastanów się, zanim coś kupisz.
  • „Rot” („Kompostuj”) – dzięki kompostowaniu można w dużym stopniu zmniejszyć liczbę odpadów.

Jak działać według zasad zero waste w praktyce?

O czym należy pamiętać, implementując koncepcję zero waste w swoim lokalu? Poniżej opisujemy kilka godnych uwagi praktyk.

Dobrze przemyśl menu

Odpowiednio przygotowane menu pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać produkty w restauracji oraz zmniejszyć ilość resztek do minimum. Warto pomyśleć też o sezonowej karcie dań i uwzględnić w niej te składniki, które zwykle pozostają Ci do wyrzucenia.

Planuj zakupy

Warto też wystarczająco wcześnie planować zakupy, aby nie mierzyć się z później z nadmiarem produktów, które wyrzucasz do kosza.

Pomyśl o wielkości dań

Zauważyłeś, że klienci pozostawiają dużą ilość jedzenia na talerzu? Jeśli tak, może to wskazywać na to, że porcje są za duże. W takiej sytuacji warto je zmniejszyć.

Korzystaj z produktów ekologicznych i lokalnych

Lokalom gastronomicznym polecamy też korzystać z produktów eko, które nie są transportowane z daleka i nie doprowadzają do większego zanieczyszczenia powietrza.

Pakuj niedokończone posiłki

Nawet jeżeli porcje będą miały odpowiednią wielkość, warto dać klientowi możliwość zabrania posiłku do domu. Oczywiście lepiej jest zapomnieć o plastikowych torebkach i pakować żywność np. w te papierowe.

Maksymalnie wykorzystuj wszystkie produkty

Wiele restauracji udowodniło, że – mimo iż niektóre części produktów wydaje się do wyrzucenia – można je wykorzystać w bardzo kreatywny sposób.

Korzystaj z odpowiednich aplikacji

Słyszałeś o „Foodsi” lub „Too Good To Go”? Jeśli nie, najwyższa pora się z tym tematem zaznajomić. Są to aplikacje, dzięki którym można uratować żywność przed zmarnowaniem.

Dziel się jedzeniem

Jedzeniem możesz dzielić się nie tylko z klientami powyższych aplikacji, ale również z własnymi pracownikami, osobami potrzebującymi, a nawet ze zwierzętami w schroniskach.

Organizuj happy hours

Przed zamknięciem lokalu możesz organizować happy hours, a więc oferować klientom posiłki w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Przetwarzaj przedmioty

Wiele przedmiotów możesz na różne sposoby przerabiać, zanim finalnie trafią do kosza. Wystarczy odrobina kreatywności, aby wykorzystać je jako wyjątkowe dekoracje w swoim lokalu. Jeżeli jesteś na etapie jego urządzania, możesz wykorzystać nawet meble pochodzące z recyklingu.

Przyjmuj i nabywaj towary w ekologiczny sposób

O co tutaj chodzi? Przykładowo, można poprosić dostawcę, aby przywoził produkty w skrzyniach wielokrotnego użytku, wykonanych np. z drewna.

Stwórz własny kompostownik

Własny kompostownik w restauracji może okazać rozwiązaniem bardzo praktycznym, ponieważ – jeśli powstaną jakieś organiczne odpady, możesz je wykorzystać do użyźniania gleby, w której np. urosną zioła lub warzywa.

Przedłużaj żywotność produktów

Można na różne sposoby przedłużać żywotność produktów. Przykładowo, istnieje możliwość suszenia grzybów i przywiędłych roślin. Warto rozważyć również pakowanie próżniowe i przygotowywanie własnych mrożonek.

Zadbaj o odpowiednie słomki

Koncepcja zero waste obejmuje także podawanie słomek, które nie są plastikowe, ale np. wykonane z bambusa lub innego materiału biodegradowalnego.

Korzystaj z wielorazowych opakowań

Jeśli korzystasz z jednorazowych opakowań, rozważ wdrożenie tych wielokrotnego użytku. Mamy tu przed wszystkim na myśli naczynia, sztućce i kubki. Wielorazowe mogą być również pojemniki do przechowywania w zamrażarkach.

Podawaj wodę z kranu

Zamiast podawać klientom wodę z plastikowych butelek, warto wykorzystać tę z kranu, najlepiej po wcześniejszym przefiltrowaniu.

Dlaczego warto zadbać o zero waste w gastronomii?

Dlaczego warto wdrożyć filozofię zero waste w gastronomii? Cóż, z pewnością pozytywnie wpłynie to na wizerunek lokalu, a co za tym idzie – przyciągnie to klientów, dla których dbanie o środowisko i planetę jest kwestią kluczową. Co więcej, oznacza to również niższe koszty zarządzania odpadami, co w czasach galopującej inflacji jest to na wagę złota.

Zainteresowałeś się tematem zero waste, ale masz pewne wątpliwości? Zastanawiasz się, które dania pozostawić w karcie, a które z niej wyrzucić? A może nie masz pomysłu na kreatywne wykorzystanie produktów, których często się pozbywasz? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, chętnie Ci pomożemy. Zadzwoń do nas i powiedz na czym polega problem, a razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Słowa kluczowe
zero waste podejście do gospodarowania odpadami generować jak najmniej odpadów