dpdpickup

Restauracje będą zamknięte do odwołania. Pozostaje sprzedaż dań tylko na wynos

Restauracje będą zamknięte do odwołania

Restauracje, kawiarnie, bary, pizzerie itp. zostają zamknięte do odwołania. Będą mogły sprzedawać klientom posiłki na wynos lub im je dostarczać. Wynika z  rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza od kilku tygodni. Jedną z restrykcji jest zamknięcie lokali gastronomicznych - restuaracji, pubów, barów czy kawiarni - dla gości zostaje tylko wydawanie posiłków na wynos. Taka decyzja została ogłoszona 23 października.

- Restauracje, puby i kawiarnie nie będą mogły prowadzić działalności jak do tej pory. Będą mogły tylko serwować dania na wynos. Te obostrzenia wprowadzamy na razie na dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia - mówił wówczas premier Morawiecki. W poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe rządowe rozporządzenie, które zmienia zasady zamknięcia restauracji.

Restauracje zamknięte do odwołania

Z opublikowanego dokumentu wynika, że do odwołania przedsiębiorcy, których działalność polega na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu, a także działalności związanej z konsumpcją i podawaniem napojów, jest "dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu"

W skrócie - lokale gastronomiczne będą zamknięte dla gości do odwołania, a nie na dwa tygodnie jak zapowiadał pod koniec października premier. Dokładnie chodzi o przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę oznaczoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A - są to m.in. restauracje, kawiarnie, restauracje typu fast food, bary mleczne, bary szybkiej obsługi, lodziarnie, pizzerie.

Branża gospodarcza może skorzystać z najnowszej tarczy antykryzysowej, która jest odpowiedzią na "zamrożenie" tej branży. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz dotacja bezzwrotna w wysokości 5 tys. zł. Jest to jednorazowa pomoc tylko na listopad, a skorzystać z niej mogą przedsiębiorcy, którzy zanotowali 40 proc. spadek przychodów w porównaniu do października i listopada ubiegłego roku. 
 

Słowa kluczowe
gastronomia

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne artykuły