Ranking jak jedzą Polacy na wynos i w mieście

Ranking jak jedzą Polacy na wynos i w mieście

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, która kuchnia jest najpopularniejsza w kraju? A może chociaż w Twoim mieście? Przed pandemią tylko 40% polskich restauracji oferowało dania na wynos. Po drugim lockdownie, który miał miejsce zimą 2020/2021, liczba ta wzrosła do 60%.

Chcieliśmy zrozumieć, co ten boom oznaczał dla zmieniających się nawyków związanych z jedzeniem na mieście i zamawianiem jedzenia na wynos w Polsce, dlatego przeprowadziliśmy badanie, by poznać kulinarny krajobraz 25 największych miast w kraju, uwzględniając zarówno restauracje z daniami na miejscu, jak i te z daniami na wynos.

Sprawdziliśmy 27 470 pozycji na TripAdvisor, klasyfikując je według kuchni, aby stworzyć bogaty zestaw danych o restauracjach i lokalach oferujących dania na wynos.

Przeanalizowaliśmy te dane, aby znaleźć 10 najpopularniejszych kuchni w kraju, i przyjrzeliśmy się bliżej największym miastom, by poznać lokalne preferencje żywieniowe. Następnie przyjrzeliśmy się największym zmianom popytu w Internecie (według liczby wyszukiwań), aby znaleźć najbardziej i najmniej popularne rodzaje kuchni w Polsce.

Czytaj dalej, aby poznać najpopularniejsze kuchnie w naszym kraju, miasta z najprężniej działającą gastronomią oraz rodzaje dań, które cieszą się największym zainteresowaniem w Internecie.

Nowe badanie przeprowadzone przez platformę umożliwiającą oszczędzanie online, BravoKupony, prezentuje ranking jedzenia na wynos i jedzenia na mieście w Polsce oparty na analizie danych z serwisu Tripadvisor w 25 największych miastach Polski, a także zmiany w popycie online na poszczególne typy kuchni w ciągu ostatnich 12 miesięcy na podstawie danych wyszukiwania w Google.

Według nowych danych Polacy preferują dania pochodzące z bliższych regionów, zarówno przy zamawianiu dań na wynos, jak również jedząc na mieście, przy czym kuchnie polska, europejska i środkowoeuropejska stanowią ponad połowę (55%) pierwszej dziesiątki najpopularniejszych kuchni. Zamiłowanie do kuchni włoskiej i jej popularność są w Polsce nadal bardzo duże, a kuchnia włoska i pizza stanowią blisko jedną piątą (17,9%) pierwszej dziesiątki rankingu.

10 najpopularniejszych kuchni w Polsce – jedzenie na wynos

Kiedy przyjrzymy się konkretnie daniom na wynos w Polsce, obraz jest podobny do danych zestawionych powyżej. Z 7715 lokalami z daniami na wynos ujętymi w naszym badaniu, cztery najpopularniejsze kuchnie – europejska, polska, włoska i pizza – pozostają takie same, z podobnym łącznym udziałem 66% (w porównaniu z 68% udziałem w przypadku łącznego ujęcia restauracji i lokali z daniami na wynos).

Jednak po tej czwórce polskie gusta kierują się dalej na wschód. Kuchnie azjatycka, japońska i sushi znajdują się wśród 10 najpopularniejszych kuchni na wynos, z 845 lokalami, które stanowią 17,9 % najlepszej dziesiątki. To pokazuje z jaką łatwością dania tych kuchni można zapakować i przewieźć, a mimo to cieszyć się ich równie dobrym smakiem w domu.

  • Europejska – 1066 lokali
  • Polska – 803 lokale
  • Włoska – 677 lokali
  • Pizza – 560 lokali
  • Azjatycka – 382 lokale
  • Amerykańska – 315 lokali
  • Japońska – 244 lokale
  • Barowa – 233 lokale
  • Zdrowa – 222 lokale
  • Sushi – 219 lokali

10 NAJPOPULARNIEJSZYCH KUCHNI W POLSCE

Kuchnie domowe dominują w konkursie popularności kuchni

W konkursie popularności w Polsce dominują kuchnie europejskie i paneuropejskie, zajmując w badaniu osiem miejsc w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kuchni. Pozostałe dwa miejsca przypadły kuchni amerykańskiej i azjatyckiej, które łącznie mają mniej niż 10% udziału w pierwszej dziesiątce.

Niezależnie od tego, czy mowa o jedzeniu na wynos czy na mieście, kuchnie europejska, polska i włoska plasują się w pierwszej trójce, jeśli chodzi o wybór Polaków, i stanowią łącznie dwie trzecie (66%) wyborów w najpopularniejszej dziesiątce.

Polacy patrzą dalej na wschód w poszukiwaniu opcji na wynos i nowych trendów kulinarnych

Gdy mowa o jedzeniu na wynos, kuchnia azjatycka i japońska są bardziej popularną opcją wśród Polaków niż w przypadku jedzenia na mieście, stanowiąc blisko jedną piątą (17,9%) pierwszej dziesiątki rankingu kuchni na wynos, choć w ogóle nie pojawiają się one w pierwszej dziesiątce w rankingu jedzenia na mieście. Dane pokazują, że lokale z daniami na wynos oferujące te bardziej odważne opcje są tak samo popularne, jak te, które serwują polskie dania na wynos, i mają ponad 800 wyników na stronie Tripadvisor.

Z drugiej jednak strony, mimo że w badaniu liczba restauracji oferujących dania kuchni uzbeckiej była bardzo niewielka, w ciągu ostatniego roku wzrosło zainteresowanie potrawami z tego regionu. Liczba miesięcznych wyszukiwań online w kwietniu 2022 r. osiągnęła najwyższy poziom, 720, w porównaniu do zaledwie 110 wyszukiwań rok wcześniej. Według liczby wyszukiwań w Google między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 była to najszybciej zdobywająca popularność kuchnia w Polsce ze średnim miesięcznym wzrostem na poziomie 13% i rywalizująca jedynie z kuchnią Fusion, która w tym samym okresie odnotowała średni miesięczny wzrost o 12% .

Król jest tylko jeden - znamy gastronomiczną stolicę Polski!

znamy gastronomiczną stolicę Polski

Sosnowiec to bezkonkurencyjna gastronomiczna stolica Polski, dzięki największej liczbie restauracji i lokali z daniami na wynos na km2. Pomimo swojej niewielkiej powierzchni (91,6 km2) w porównaniu ze stolicą, Warszawą (517,2 km2), Sosnowiec stał się liderem rankingu z ponad 16 lokalami przypadającymi na każdy kilometr kwadratowy – to prawie dwa razy więcej niż w przypadku wicemistrza, Krakowa. Niezależnie od tego, czy chodzi o trzy ulubione typy kuchni - europejską, polską i włoską - czy też o bardziej odważne wschodnioazjatyckie dania na wynos, to niewielkie miasto ma wiele opcji dla polskich smakoszy.

Źródła danych w badaniu: Tripadvisor.pl dla restauracji i lokali z daniami na wynos, dane wyszukiwań w Google między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 dla trendów kulinarnych, Wikipedia dla powierzchni każdego miasta w km2