transport żywności kurierem

Ćwierć miliarda złotych dla zielonych funduszy od PFR

Pieniądze na wsparcie rozwoju zielonych funduszy

BeyondNetZero, Contrarian Ventures, Eurazeo i Montis Capital - to cztery zielone fundusze, poprzez które PFR Ventures będzie wspierał polskie startupy oraz młode firmy zaangażowane w transformację energetyczną kraju. Dodatkowe środki na inwestycje w innowacje sprawią, że będą one mogły sprawniej rozwijać i międzynarodowo skalować swoje projekty.

Według Polskiego Funduszu Rozwoju trend jest oczywisty - globalna ekonomia skręca w kierunku zielonych technologii, które w perspektywie najbliższych lat, staną się ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki, ale przede wszystkim przybliżą Polskę do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

„Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć unikalny w Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, przyjazne środowisku projekty” - powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Mechanizm wsparcia jest prosty: PFR Ventures, w ramach autorskiego programu o nazwie Green Hub, zainwestuje znaczące środki finansowe doświadczonym, renomowanym funduszom inwestycyjnym. One z kolei wykorzystają te pieniądze na wsparcie rozwoju młodych, „zielonych” firm z obszaru ClimateTech. Łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln złotych (55 mln euro). Zespoły zobowiązały się do aktywnego przeszukiwania polskiego rynku w poszukiwaniu firm z największym potencjałem.

„Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na odmiennym etapie rozwoju” - tłumaczyła Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

W warszawskiej siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju zaprezentowano cztery pierwsze fundusze, w które zainwestowało PFR Ventures: Contrarian Ventures (inwestujący w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju), Eurazeo (specjalizujący się w private equity, private debt, inwestycjach w nieruchomości oraz infrastrukturę), General Atlantic (światowy pionier growth equity, z ponad 40 latami doświadczenia) oraz polski Montis Capital, który od blisko 5 lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem firm z działki ClimateTech.

Bartłomiej Pawlak przypomniał, że w Polsce wciąż jest luka finansowa w obszarze zielonych projektów. Naukowcy, którzy opracowują przełomowe technologie, nie mogąc znaleźć możliwości ich wdrożenia, zazwyczaj wyjeżdżają za granicę. Dla startupów brakowało oferty inwestorów zainteresowanych Polską i finansowaniem projektów na etapie wzrostowym. Z podobnymi problemami borykają się nawet większe, polskie firmy posiadające pewien potencjał czy doświadczenie, jednak zmagające się z brakiem kapitału inwestycyjnego. Dzięki pośredniemu wsparciu finansowemu Polskiego Funduszu Rozwoju sytuacja ta ma się niebawem zmienić.

„Naszym celem jest budowa nowoczesnej, polskiej gospodarki oraz łańcucha wartości. Chodzi o to, byśmy przestali pełnić rolę jedynie dostarczycieli genialnych pomysłów w obszarze zielonych technologii dla wielkich, zagranicznych firm, ale w pełni wykorzystali potencjał polskich podmiotów. Wówczas marża z zielonych projektów realizowanych nad Wisłą, liczona w setkach miliardów złotych, pozostanie w naszym kraju i będzie pracować na rzecz wszystkich obywateli” - dodał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wszystkie cztery fundusze zadeklarowały nie tylko finansowe wsparcie dla inwestycji w innowacyjność i rozbudowę potencjału polskich firm, ale również dzielenie się z nimi kontaktami, wiedzą i doświadczeniem. Z uwagi na specyfikę oraz stopień komplikacji zielonych projektów, współpraca ta jest obliczona na lata.

„Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji, wciąż mamy w Polsce dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub nie stracimy kolejnej takiej okazji” - zaznaczyła Małgorzata Walczak.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!