transport żywności kurierem

Kawiarnia „toMy” w Warszawie już otwarta!

Kawiarnia tomy w Warszawie otwarta

"toMy" kawiarnia w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 42 jest już otwarta! W samym centrum Warszawy stworzyliśmy wyjątkowe miejsce. Kawiarnia społeczna „toMy” to trzeci lokal sieci kawiarni tworzonych przez  naszą fundację, po sukcesie przedsięwzięcia w Siedlcach i Gdańsku.

 

Kawiarnie „toMy”, to kolejna inicjatywa Fundacji Leny Grochowskiej, która wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością intelektualną. W nowym miejscu kilkanaście osób z niepełnosprawnościami rozpoczyna pracę w charakterze kelnerów, baristów, i ceramików. W ofercie kawiarni nie zabraknie słodkości i rzemieślniczych wypieków, z których znana jest fundacja. Będzie można również wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz kupić oryginalne wyroby ceramiczne, które powstają w pozostałych oddziałach fundacji. W przestrzeniach kawiarni będą odbywały się również liczne wydarzenia kulturalne i integracyjne.

 

O przygotowanie nowej kawiarni dba Emilia Jarosz- dyrektor warszawskiego oddziału fundacji:
– Od kilku miesięcy intensywnie pracowaliśmy nad uruchomieniem naszej kawiarni w sercu Warszawy. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której każdy będzie mógł poczuć się swobodnie i komfortowo.
Nasza oferta kulturalno-artystyczna, Otwarta Scena oraz różnorodne warsztaty mają na celu integrować lokalną społeczność i umożliwić osobom z niepełnosprawnościami wyrażanie siebie poprzez sztukę.

2

W lokalu znalazło się również miejsce dla profesjonalnej pracowni ceramicznej. To w niej pracownicy z niepełnosprawnością wykonują niepowtarzalne kubki, talerze, patery, a talent i determinacja przekształcają glinę w małe dzieła sztuki. Każdy wyrób jest wyjątkowy ze względu na swoją estetykę i historię, jaka za nim się kryje. W pracowni będą organizowane również warsztaty ceramiczne, współprowadzone przez utalentowanych artystów z niepełnosprawnością. To doskonała okazja do nauki rzemiosła i wyzwalania kreatywności, połączona z przełamywaniem barier i stereotypów.

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 roku. Jej działalność skoncentrowana była początkowo na organizowaniu powrotów repatriantów do Polski i otaczaniu ich wsparciem adaptacyjnym.
Z biegiem lat fundacja rozszerzała swoją działalność o wsparcie osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. W tym celu stworzony został Warsztat Rękodzieła Artystycznego, gdzie pracownicy rozwijają swoją aktywność zawodową i społeczną. Obecnie pod marką „toMy” ponad 70 osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera, w spektrum autyzmu tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i lnianą odzież oraz rzeźbę. Oddziały Fundacji funkcjonują w czterech miejscowościach: w Siedlcach, Łochowie, Warszawie oraz w Gdańsku. Powstały tam pracownie ceramiczno-artystyczne, rzeźbiarskie i piekarniczo-cukiernicze, w których osoby z niepełnosprawnościami doskonalą swoje umiejętności oraz zdobywają kompetencje społeczne.

Fundacja jest przedsiębiorstwem społecznym i wszystkie zyski ze swojej działalności inwestuje w projekty na rzecz osób wymagających wsparcia. W ten sposób może rozwijać kolejne programy aktywizacyjne i integracyjne. Już niebawem w Wólce Konopnej koło Siedlec otwarta zostanie Eko Farma. To innowacyjne miejsce, które łączy mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością i zatrudnienie w powstającym gospodarstwie społecznym. Tam, przy pomocy współmieszkańców i terapeutów, utrwalane i rozwijane będą umiejętności niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb, załatwiania spraw urzędowych czy też budowania i utrzymywania więzi społecznych i rodzinnych.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!