Jakie akcesoria dla baristy? Czego potrzebuje barista do parzenia kawy?

Czego potrzebuje barista do parzenia kawy

Każdy, kto chce poznać techniki profesjonalnego parzenia kawy, musi nie tylko udać się na kurs lub zapoznać z fachową literaturą, ale i wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Prezentujemy gadżety niezbędne do przygotowywania kawy, w które powinien zainwestować barista.

Jakie akcesoria dla baristy? Czego potrzebuje barista do parzenia kawy?

Każdy, kto chce poznać techniki profesjonalnego parzenia kawy, musi nie tylko udać się na kurs lub zapoznać z fachową literaturą, ale i wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Prezentujemy gadżety niezbędne do przygotowywania kawy, w które powinien zainwestować barista.

Akcesoria dla baristy

Właściwie, z uwagi na mnogość sposobów zaparzania kawy, niezbędnych sprzętów jest wiele rodzajów. Widoczne jest to na stronach sklepów internetowych, takich jak https://www.beanbrothers.pl/akcesoria/dla-baristy.html, które mają w ofercie różne gatunki kawy i akcesoria dla baristów. Można więc zakupić to, co niezbędne do parzenia kawy oraz to, co przyda się do jej zrobienia w ulubiony sposób, a można poszerzać swoje umiejętności i gromadzić też inne gadżety. Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze z nich.

Podstawowe wyposażenie baristy

Przede wszystkim zarówno barista-amator, jak i profesjonalista, wiedzą, że aby otrzymać kawę o najlepszym aromacie, należy kupić ziarnistą. Jednak takiej zaparzyć się nie da. Niezbędny jest więc młynek. Można kupić automatyczny lub ręczny. Istotne, by miał możliwość ustawienia stopnia zmielenia ziaren.

Oprócz młynka, barista powinien posiadać dokładną wagę. Dzięki temu zważy nie tylko kawę, ale i objętość espresso. Odpowiednia proporcja ziaren i wody jest połową sukcesu. Także podczas parzenia kawy w sposób alternatywny.

Kolejnym gadżetem, który musi mieć w swoim warsztacie barista, jest termometr. Każda kawa wymaga zalania jej wodą o innej temperaturze, aby wydobyć z niej to, co najlepsze. Profesjonalista nie może ufać oku, ani zegarowi. Termometr, najlepiej z dwoma sondami, pokaże to dokładniej.

Dzbanek do spieniania mleka przyda się do przygotowywania caffe latte, latte macchiato, cappuccino. Dzięki niemu w szybki sposób zrobi się kremową piankę. Oczywiście nie obejdzie się i bez latte art pena czy nakładek z szablonami, które pozwolą wyczarować piękne wzory na powierzchni spienionego mleka.

Na koniec warto wspomnieć o łyżce degustacyjnej, czyli cuppingowej. Barista wie, że nie powinno się próbować kawy prosto z filiżanki.

Akcesoria do przygotowywania kawy w ekspresie

Profesjonaliści najczęściej podczas przygotowywania kawy korzystają z ekspresów kolbowych. Aby osiągnąć najlepsze efekty, powinni wyposażyć się w szereg akcesoriów. Przede wszystkim muszą mieć tamper, czyli ubijak do fusów. Dzięki niemu kawa w kolbie zostanie dokładnie ubita. Ma to znaczenie , gdy chce się każdorazowo osiągać tak samo dobry efekt. Tamper jest więc bardzo ważny. Do niego warto dokupić matę, czy nawet – specjalną stację tampingową.

Aby zadbać o czystość kolby, warto zainwestować w odbijak do fusów. Do młynka polecane są pędzle, do dzbanka do spieniania mleka – natrysk, a do ekspresu – specjalne środki chemiczne.

Ubijak do fusów

Akcesoria do parzenia kawy alternatywnymi sposobami

Dzisiaj popularne wśród baristów jest również parzenie kawy alternatywnymi metodami. W przypadku ekspresu nie mamy zbyt dużego wpływu na wysokość temperatury i sposób, w jaki strumień wody padnie na fusy. Do alternatywnych metod najlepiej kupić specjalny czajnik z długą szyjką.

Jedną z metod parzenia jest stosowanie drippera. Oprócz podstawowych akcesoriów bariści muszą więc kupić specjalne naczynko do stawiania na filiżance i papierowe filtry. Tak samo, gdy zdecydują się na używanie chemksa, aeropressu. W przypadku parzenia kawy we french pressie, kawiarce nie ma potrzeby zakupu filtrów. Należy zainwestować tylko w naczynia.

Dripper

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!