Jak kupować zdrowe jedzenie?

Jak kupować zdrowe jedzenie

Boom na zdrowe jedzenie jest teraz przeogromny. Co nie znaczy, że nadal nie są dostępne produkty o niskiej jakości i właściwościach odżywczych. Jednak widać, że coraz więcej ludzi zaczyna zauważać negatywne konsekwencje takiego żywienia i świadomie poszukuje zdrowych produktów. Warto wiedzieć, że wielu producentów wykorzystuje ten trend, aby zwiększyć popyt na ich produkty. Niestety często zachęcająco brzmiące hasła reklamowe okazują się tylko propagandą.

Aby mieć pewność, że kupujemy jedzenie dobrej jakości warto sprawdzać, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Poniżej znajdziesz dwa ważne systemy certyfikacji.

Produkty bio

Aby ograniczyć ilość szkodliwych substancji w spożywanych posiłkach warto samodzielnie gotować używając produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Taka żywność otrzymuje europejską certyfikację, która jest dowodem na to, że podczas powstawania produktów nie były używane chemiczne środki ochrony roślin. Ani nadmierna ilość antybiotyków oraz hormonów podczas hodowli zwierząt. Produkty bio są oznaczone listkiem składającym się z 12 białych gwiazdek, które widnieją na jasnozielonym tle.

Żywność bez GMO

Certyfikat non gmo http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/sector-specific-solutions/food/zywnosc-wolna-od-gmo/default-zywnosc-wolna-od-gmo to dowód na to, że dany produkt powstał bez udziału organizmów genetycznie modyfikowanych. Ten system odnosi się zarówno do żywności pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Co ważne certyfikat non gmo mogą też posiadać pasze przeznaczone do karmienia zwierząt. Warto wiedzieć, że certyfikację dotyczącą żywności bez GMO nazywa się też certyfikacją VLOG. Jest to skrót pochodzący od nazwy organizacji, która wprowadziła ten system, czyli od Niemieckiego Stowarzyszenia Żywności bez Inżynierii Genetycznej. Obecnie ponad 350 licencjonowanych producentów mleka, mięsa, mąki i miodu otrzymało certyfikat VLOG, a na rynku dostępnych jest już ponad 2000 produktów wolnych od organizmów genetycznie modyfikowanych.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!