dpdpickup

Bemary gastronomiczne

Bemary gastronomiczne

Bemar grzewczy to urządzenie gastronomiczne, dzięki któremu przygotowane wcześniej potrawy zachowują temperaturę i świeżość jeszcze przez jakiś czas. Jego budowa jest bardzo prosta: to rodzaj kontenera, do którego wkłada się mniejsze pojemniki z gotowymi daniami ciepłymi w celu utrzymania ich temperatury. Bezpośrednio pod pojemnikami z żywnością znajduje się system grzałek elektrycznych; przestrzeń, do której wlewa się gorącą wodę albo palnik gazowy. To właśnie któryś z tych elementów ogrzewających utrzymuje dania w stałej temperaturze i umożliwia wydawanie ciepłych posiłków w jakiś czas po ich przygotowaniu.

Z uwagi na sposób działania, podgrzewacz do jedzenia znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi żywienie zbiorowe: w restauracjach, szkołach, hotelach, szpitalach (tu najlepiej sprawdzają się bemary jezdne). Jest bardzo przydatny podczas konferencji, kongresów i wszelkiego rodzaju eventów. Niezastąpiony jest w cateringu i przy każdym szwedzkim stole. Bemary gastronomiczne to stosunkowo nowy wynalazek. Pojawiły się w gastronomii francuskiej na początku XX wieku (fr. bain-marie).

Bemary elektryczne i bemary gazowe

Woda w bemarze podgrzewana może być na różne sposoby. Bemar elektryczny wymaga podłączenia do źródła zasilania, dlatego sprawdza się w punktach żywienia, w których nie ma problemu z dostępem do prądu. Najczęściej bemary elektryczne to sporych rozmiarów urządzenia z wieloma wannami oraz pojemnikami spotykane w hotelowych jadalniach czy restauracjach. Mniejsze modele, np. jednowannowe, doskonale nadają się do postawienia na stole i utrzymywania w stałej temperaturze nie całych zestawów obiadowych, a np. jednego ciepłego składnika kontynentalnego hotelowego śniadania, choćby parówek czy jajecznicy. Bemary nastolne zawsze pojawiają się na szwedzkich stołach obok kawiarek. Bemary elektryczne mają wbudowany termostat umożliwiający ustawienie stałej temperatury na określony czas. Bemar gazowy ma samostabilizujące się płomienie oraz zawór gazowy z automatyczną blokadą wypływu gazu przy zgaszonym płomieniu. Oba modele są więc bezpieczne w obsłudze. Wybór bemara zależy od dostępnego w lokalu źródła zasilania. Bezpieczeństwo użytkowania obu rodzajów podgrzewaczy jest takie samo.

Bemary nastolne i bemary wolnostojące

Bemary nastolne i bemary wolnostojące

Bemary wolnostojące mają formę wózka albo stołu. To solidnych rozmiarów mobilne konstrukcje. Takie wielowannowe i wielopojemnikowe podgrzewacze do potraw idealnie sprawdzają się w lokalach o dużym natężeniu ruchu. Łatwo wyobrazić sobie jak nieocenione usługi oddają, kiedy w przerwie konferencji rusza ku szwedzkiemu stołowi rzesza głodnych gości albo kiedy wydająca posiłki osoba musi nadążyć z wydawaniem zamówień. Podgrzewacz gastronomiczny elektryczny wolnostojący to obowiązkowe wyposażenie jadłodajni w ośrodku wczasowym czy kolonijnym. Z kolei bemary nastolne mogą nie tylko utrzymać stałą temperaturę pojedynczych dań śniadaniowych, ale także sprawdzą się jako podgrzewacz do zup – to o wiele lepsze rozwiązanie w żywieniu zbiorowym niż tradycyjna waza. Bemar nastolny może mieć postać jedno- lub dwuwannowego kontenera albo mieścić w sobie pojemniki z pokrywkami przypominające kształtem zwyczajny garnek.

Podgrzewacz do jedzenia – zalety

Naczynie z podgrzewaczem, bez względu na rozmiar oraz system utrzymywania stałej temperatury, jest niezbędne w każdym szanującym się punkcie zbiorowego żywienia. Jego niepodważalne zalety to:

  • nieskomplikowana budowa i łatwość obsługi
  • różne źródła grzejne
  • znaczny rozrzut rozmiarów
  • mobilność
  • usprawnienie i ułatwienie pracy personelu w branży gastronomicznej
  • niska cena

Podgrzewacz jedzenia eliminuje konieczność odgrzewania potraw, co znacznie zaniża ich walory smakowe i zdrowotne. Raz przyrządzony posiłek utrzymywany jest w stałej temperaturze, nie traci smaku, zapachu ani konsystencji. Bemar gastronomiczny to jednorazowy wydatek na dłużej. Model ogrzewany wodą jest nie do zepsucia.

Tanie bemary do potraw

Tanie bemary do potraw

Bemary gastronomiczne wykonuje się ze stali nierdzewnej, co znacznie wydłuża ich żywotność. Właśnie z uwagi na prostą konstrukcję oraz długą żywotność, można powiedzieć, że bemar jest urządzeniem tanim w eksploatacji. Tanie bemary do podgrzewania jedzenia to inwestycja, która prędko się zwraca, chociażby w postaci zadowolonych klientów, którzy zawsze cenią sobie jakość posiłków oraz jakość obsługi. Podgrzewacze do potraw w niskich cenach najlepiej kupować w sklepach specjalizujących się w handlu sprzętem gastronomicznym oraz zaopatrzeniu restauracji, barów czy pubów. Rozeznanie na rynku branżowym pozwala takim handlowcom na nieustanne poszerzanie oferty, a w sytuacji znacznego zapotrzebowania na popularne modele poszczególnych urządzeń, na oferowanie rabatów. Tanie podgrzewacze do jedzeniato jedne z najbardziej chodliwych i najbardziej funkcjonalnych urządzeń gastronomicznych.

Bemary wodne, elektryczne czy gazowe od lat sprawdzają się w gastronomii. Prostota i funkcjonalność tych urządzeń sprawia, że obsługiwać je może nawet niedoświadczony początkujący pracownik. Od czegoś trzeba zacząć przygodę z wielką gastronomią…

 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!