dpdpickup

Żywienie po przeszczepie szpiku – dowiedz się więcej!

Żywienie po przeszczepie szpiku – dowiedz się więcej

Dobrze dobrana dieta ma diametralny wpływ na poprawę lub przynajmniej utrzymanie stanu zdrowia podczas choroby oraz po przeszczepie szpiku. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas rekonwalescencji. Jak dobrać właściwą dietę po przeszczepie szpiku? Poznaj odpowiedź!

Żywienie po przeszczepie szpiku
Lekarz prowadzący już na początku choroby nowotworowej lub podczas rekonwalescencji po przeszczepie szpiku kostnego podejmuje decyzję o ewentualnym wdrożeniu tzw. leczenia żywieniowego (nutritional suport). Jego celem jest przede wszystkim utrzymanie lub/oraz poprawa stanu organizmu (odżywienia), a co za tym idzie pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, przebieg oraz wynik procesu terapeutycznego. Leczenie żywieniowe to kompleksowy proces, który obejmuje m.in. stały monitoring, ocenę zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz w razie potrzeby uzupełnianie/dostarczanie (w postaci): wzmacniających odżywek w proszku, odżywczych napojów, diet w postaci płynnej (podawanych przez sondę dojelitowo lub dożołądkowo) oraz żywienia pozajelitowego (podawane przez cewnik do żyły). Aktualnie dostępnych jest sporo rozwiązań, które doskonale wspierają leczenie żywieniowe – najłatwiejszym, które z powodzeniem można stosować w domu są doustne suplementy pokarmowe ONS (Oral Nutrition Support), przeważnie są one w formie płynu lub proszku. To doskonały sposób na uzupełnienie składników odżywczych w diecie, musi jednak być spełnionych kilka warunków, przede wszystkim – nie ma zaburzeń wchłaniania i trawienia, ponadto nie ma ryzyka zachłyśnięcia lub wymiotów.

Jaka dieta po przeszczepie szpiku? 
Jednym z istotnych elementów jest dieta ubogo bakteryjna, ale co dokładnie to oznacza? Na rynku jest szeroki asortyment preparatów ONS dostosowanych do indywidualnych potrzeb osoby, która podjęła leczenie żywieniowe, m.in. preparaty wysokoenergetyczne oraz normoenergetyczne, preparaty wysokobiałkowe, normobiałkowe, niskobiałkowe oraz preparaty dopasowane do konkretnej choroby np. niewydolność nerek lub wątroby. Decyzję o wyborze preparatu zawsze powinien podejmować dietetyk, bądź lekarz, aby proces był nie tylko skuteczny ale i bezpieczny. Warto zapoznać się z przepisami na pyszne i pożywne potrawy z wykorzystaniem preparatów ONS – możesz stworzyć nawet muffiny z kremem czy pożywną owsiankę. Więcej informacji na temat diety po przeszczepie szpiku, ale nie tylko znajdziesz na stronie Naszpikuj się wiedzą Fundacji DKMS https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza. 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!