dpdpickup

Zastosowanie aromatów w produkcji spożywczej

Zastosowanie aromatów w produkcji spożywczej

Aromaty spożywcze znajdują dziś bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Ciężko jest znaleźć żywność, która byłaby pozbawiona naturalnych bądź sztucznych aromatów. Dzięki nim to, co ostatecznie ląduje na talerzu konsumenta, jest bardziej atrakcyjne smakowo i aromatycznie.

Aromaty spożywcze znajdują dziś bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Ciężko jest znaleźć żywność, która byłaby pozbawiona naturalnych bądź sztucznych aromatów. Dzięki nim to, co ostatecznie ląduje na talerzu konsumenta, jest bardziej atrakcyjne smakowo i aromatycznie. Oczywiście im lepszą wartość sensoryczną w oczach kupującego będzie miał produkt, tym większa szansa, że właśnie po ten produkt sięgnie.

Aromaty spożywcze a nasze zdrowie

Każda substancja, która zostanie dopuszczona do użycia przy produkcji żywności, nie może w żaden sposób zagrażać zdrowiu człowieka. Dlatego wszystkie dodatki do żywności takie jak np. aromaty smakowe, najpierw muszą zostać przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla konsumenta. Podczas takich badań sprawdza się ich toksyczność, a następnie ustala jaka ilość danej substancji może być spożyta przez człowieka nie wywołując przy tym żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Dopiero wtedy może być ona dopuszczona do obrotu. 



W związku z tym aromaty spożywcze czy to naturalne, czy sztuczne są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Oczywiście istnieją wyjątki takie jak alergie czy choroby układu pokarmowego, które mogą być przeciwwskazaniem do spożywania określonej grupy aromatów czy aromatów w ogóle. Wtedy po spożyciu pokarmu zawierającego taki aromat może wystąpić np. reakcja alergiczna. 



Nadwrażliwość może objawiać się symptomami, do których można zaliczyć wysypkę, obrzęki czy w skrajnych przypadkach duszność i problemy z oddychaniem. Jednak są to przypadki nietypowe, które dotykają bardzo niewielkiej ilości społeczeństwa.

bar-beers-bottles

Czym są naturalne aromaty spożywcze?

Aromaty naturalne to takie, które mają pochodzenie roślinne, zwierzęce bądź powstały w procesie biotechnologicznym przy udziale mikroorganizmów. Aromaty naturalne mogą być znakowane w żywności w następujący sposób:

  • aromat naturalny X
  • naturalny aromat X z innymi naturalnymi aromatami

Aromat naturalny “X” -  tej nazwy możemy użyć tylko w określonym przypadku. Chodzi tutaj o regułę 95/5, czyli 95% składników, które zawiera aromat musi pochodzić ze źródła określonego jako “X”. Natomiast pozostałe 5% to substancje pochodzące z innego niż “X” źródła, które są dodawane np. w celu uzyskania odpowiedniej barwy. Oczywiście wciąż mamy na myśli aromaty naturalnie występujące w przyrodzie.



W drugim przypadku, naturalne składniki takiego aromatu mogą pochodzić z różnych źródeł, bez względu na proporcje. Jednak aromat X musi być dobrze wyczuwalny. I tutaj także nie może być mowy o pochodzeniu innym niż naturalne. Przy stosowaniu tego opisu handlowego trzeba mieć na uwadze, iż aby nie wprowadzać konsumenta w błąd, należy wyszczególnić źródło dodatkowo użytych aromatów naturalnych.

Odrębną grupą są aromaty identyczne z naturalnymi. Są to substancje, których budowa chemiczna nie różni się od tej, którą charakteryzują się aromaty naturalne. Jednak tego rodzaju dodatki do żywności zostały wytworzone za pomocą sztucznych procesów chemicznych.

Zastosowanie syntetycznych aromatów spożywczych - co należy wiedzieć

Aromaty syntetyczne to takie, które zostały sztucznie wytworzone w laboratorium na drodze przemian chemicznych. Jest to najstarsza i najtańsza metoda produkcji aromatów spożywczych, a ich budowa chemiczna różni się od tej występującej w naturze. Należy pamiętać o tym, że:

  • Aromatyzowane mogą być tylko i wyłącznie produkty przetworzone. Dodawanie aromatów do produktów takich jak mięso, owoce czy warzywa jest prawnie zabronione.
  • Należy stosować tylko tyle substancji aromatyzujących, ile jest konieczne do uzyskania pożądanych efektów.
  • Należy wyszczególnić aromaty, które mogą być nośnikami czynnika alergennego (np. laktoza z mleka).

Podstawową definicją mającą zastosowanie w regulacjach prawnych odnośnie znakowania aromatów jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych

aromaty-spozywcze

Jakie aromaty spożywcze wybrać?

W dzisiejszych czasach nasze możliwości poznawcze są wręcz nieograniczone. Wystarczy kilka sekund, żeby dowiedzieć się praktycznie każdej interesującej nas informacji. W związku z tym rośnie też świadomość konsumencka. Ludzie nie chcą już kupować “byle czego”. Chociaż cena produktu wciąż jest nadrzędnym czynnikiem wyboru, to zdecydowana większość konsumentów patrzy na skład tego, co zamierza zjeść. Powstały nawet specjalne aplikacje mobilne, które po zeskanowaniu kodu kreskowego, informują nas jaki skład ma dany artykuł spożywczy. 



To wszystko sprowadza się do tego, że zainteresowanie produktem przez potencjalnego odbiorcę, uzależnione jest nie tylko od ceny, ale także od jakości naszego produktu. Dlatego ważne jest by w miarę możliwości stosować naturalne aromaty spożywcze lub aromaty identyczne z naturalnymi, gdyż wśród społeczeństwa istnieje przekonanie, że to co naturalne, jest lepsze i zdrowsze od tego syntetycznego.



Producenci żywności powinni się więc zaopatrzyć w najlepszej jakości aromaty naturalne lub identyczne z naturalnymi. Podczas zakupu warto postawić na sprawdzonego dostawcę, który będzie łączył w sobie zarówno najwyższą jakość asortymentu jak i cenę korzystną dla naszego budżetu. Przykładem takiego sprzedawcy jest dystrybutor aromatów spożywczych GBD Aromaty. Jest to lider na polskim rynku aromatów spożywczych, a jego głównym celem jest jak najlepsze dostosowanie się do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego jeśli rozważamy zakup wszelkiego rodzaju aromatów spożywczych, warto zainteresować się jego ofertą.

aromaty-do-miesa

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!