dpdpickup

Trendy na talerzu –potęga mąki bezglutenowej

Trendy na talerzu –potęga mąki bezglutenowej

Lekarze przed nim ostrzegają, specjaliści od żywienia zwracają na niego uwagę, a szefowie kuchni zaskakują przepisami na zdrowymi deserami, z których jest … wyeliminowany. Gluten – bo o niego chodzi – stał się prawdziwą gwiazdą dietetycznych trendów na całym świecie. To niepozorne białko zawarte w ziarnach niektórych zbóż jest w ostatnich latach niezwykle popularne. Doczekało się ogromnej ilości publikacji, a jego nazwa odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Dowiedz się, czym go zastąpić i poznaj bogactwo mąk bezglutenowych, z których przygotujesz wykwintne i smaczne desery. Miłej lektury!

Mąka ryżowa bezglutenowa

Mąka pszenna bezglutenowa nie istnieje, natomiast najbardziej do niej zbliżona, strukturą oraz wyglądem, jest mąka ryżowa. Charakteryzuje ją łagodny smak i bardzo jasny kolor – nawet po wypieczeniu. Nadaje się niemal do wszystkiego: od zagęszczania zup i sosów przez przygotowanie orientalnych tempur po wypiek słodkich ciast. Świetnie sprawdzi się w rozmaitych mieszankach, z mąką orzechową. Chociaż mąka ryżowa jest naturalnie wolna od glutenu, warto przed zakupem zwrócić uwagę, czy w trakcie produkcji nie została nim „zanieczyszczona”.

Szef kuchni radzi:

Używaj mąki grubo zmielonej, czyli krupczatki w przepisach, gdzie wyrazista faktura ciasta będzie lepsza, na przykład do przygotowania kruszonek i ciast kruchych. Mąka gładka – tortowa – przyda się raczej przy robieniu lżejszych i delikatniejszych deserów, jak biszkopty.

Mąka gryczana bezglutenowa

Jest to nad wyraz zdrowa mąka, otrzymywana ze zmielonych nasion gryki. Co ciekawe, można ją samemu przygotować w domu – blendując kaszę gryczaną niepaloną. Ma bogaty, lekko wytrawny smak i piękną, karmelową barwę. Doskonale nadaje się do przygotowania cienkich francuskich naleśników typu crêpe, puszystych gofrów czy spodów do ciast. Dodana, na przykład, do wypieku chleba obniży indeks glikemiczny, zwiększy wartość odżywczą, a także wzbogaci smak oraz aromat. Warto pamiętać, że mąka gryczana jest dość ciężka, co wpływa również na ciężar gotowego wypieku.

Szef kuchni radzi:

Tradycyjna mąka pszenna różni się od mąki bezglutenowej również konsystencją. Chcąc zastąpić zwykłą mąkę jej pozbawioną glutenu wersją, warto zmieszać 2 rodzaje mąki – na przykład gryczanej z orzechową, a uzyskana struktura będzie najbardziej zbliżona do mąki pszennej.

Mąka owsiana bezglutenowa

Owies – chociaż nie zawiera najgroźniejszych dla osób z celiakią odmian glutenu – może być „zanieczyszczony” ziarnami innych zbóż, w których białko to występuje. Dlatego alergicy powinny wybierać jedynie mąkę owsianą bezglutenową, pochodzącą z certyfikowanych upraw. Niemniej jednak warto stosować w kuchni mąkę owsianą, która wzbogaca smak i wartość odżywczą potraw. Doskonale nadaje się do wypieku pieczywa i zdrowych naleśników, placków czy biszkoptów. Mąką owsianą można także zagęszczać zupy i sosy oraz stosować ją do panierek.

Szef kuchni radzi:

Wypieki, w których mąkę pszenną zastąpiono ryżową lub gryczaną są zwarte i lepkie, gdyż to właśnie gluten nadaje ciastu puszystości. Aby temu zapobiec, warto dodać mąkę orzechową, z mielonych migdałów lub orzechów włoskich. Ciasto nie tylko zyska charakterystyczną pulchność, ale także będzie wybornie smakować.

Inne mąki bezglutenowe stosowane w kuchni

  • Mąka kukurydziana

Ostatnio coraz bardziej popularna i łatwo dostępna w sklepach i hipermarketach. Mąka kukurydziana ma strukturę drobnego granulatu i nadaje ciastom chrupkości. Jest znakomita do wszelkich, słodkich oraz wytrawnych, wypieków. Jej intensywny kolor sprawia, że ciasta są charakterystycznie żółte i apetyczne. Świetnie smakuje także zestawiona z… grzybami! Poznaj więcej zaskakujących, bezglutenowych połączeń smakowych: https://www.unileverfoodsolutions.pl/Aktualnosci/Trendy-na-talerzu/bez-glutenu/bezglutenowy_food_pairing.html.

  • Mąka orzechowa

Mąka migdałowa jest znakomita zarówno do przygotowania kremowego nadzienia, jak i do chrupkich spodów ciast. Mąka z orzechów włoskichma podobne właściwości do mąki migdałowej, ale jej smak jest bardziej wyrazisty – zdecydowanie można wyczuć orzechy. Mąki orzechowe dają luźniejszą fakturę ciast.

  • Mąka z roślin strączkowych

Mąka z ciecierzycy znacznie różni się od mąki pszennej. Jest dość ciężka, więc nie sprawdzi się do przygotowania puszystych drożdżówek czy gofrów. Nie jest też polecana do wypieków słodkich, z powodu lekkiej goryczki w smaku. Jest za to znakomita do zagęszczania zup i sosów, smażenia placków czy wytrawnych naleśników i, ze względu na wysoką zawartość białka, stanowi świetny zamiennik jajka i bułki tartej w panierkach.

 

Artykuł sponsorowany.
Źródło zdjęcia :pixabay.com

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!