dpdpickup

Termosy obiadowe dla gastronomii – co warto o nich wiedzieć?

Termosy obiadowe dla gastronomii

Obiad czy kolacja smakują najlepiej wówczas, gdy danie ma odpowiednią temperaturę i teksturę. Nietrudno je zachować, kiedy potrawa jest przygotowywana i serwowana w jednym miejscu. Zadanie to staje się jednak wyzwaniem, kiedy jedzenie trzeba przetransportować, np. dowożąc je do klienta, który zamówił obiad z dostawą czy też realizując usługi cateringowe. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu są specjalne termosy obiadowe dla gastronomii.

Czym są termosy obiadowe dla gastronomii? Dlaczego warto z nich korzystać i w jaki sposób najlepiej ich używać? Oto najważniejsze informacje na temat tego niezwykle użytecznego akcesorium.

Termosy obiadowe – prosty sposób na idealne przechowanie posiłku w drodze

Choć w Polsce termosy obiadowe zdają się być nowością stosowaną jedynie w profesjonalnej gastronomii, ich funkcjonalność jest doskonale znana m.in. mieszkańcom Indii. Miliony osób zamieszkujących Delhi, Mumbaj czy inne miasta subkontynentu indyjskiego każdego dnia zabiera do pracy charakterystycznie wyglądające termosy. To specjalne opakowanie na posiłek, które łączy funkcjonalność klasycznego lunchboxa oraz termosu. Różnica pomiędzy zwykłym termosem a termosem obiadowym polega na tym, że ten drugi składa się z kilku osobnych naczyń, które, połączone ze sobą, tworzą jedną całość. Jedzenie umieszczone na każdym z poziomów zachowuje właściwą temperaturę, więc po otwarciu pojemnika jest przyjemnie ciepłe i smaczne.

Na podobnej zasadzie działają specjalistyczne termosy obiadowe dla gastronomii. Każdy z nich jest złożony z kilku, najczęściej 3-4 warstw – pojemników połączonych ze sobą specjalnym uchwytem i zamkniętych szczelną pokrywką. Ta prosta, a zarazem bardzo sprytna konstrukcja pozwala:

  • zachować idealną temperaturę wszystkich składników posiłku nawet przez kilka godzin – w przypadku termosów izolowanych lub po prostu oddzielić je od siebie – w przypadku termosów nieizolowanych,
  • przechować każdy z elementów dania osobno – tak, aby ich aromaty i tekstury nie mieszały się ze sobą i aby można było zaserwować posiłek niemal dokładnie tak jak ten wydany prosto z restauracyjnej kuchni; alternatywnie – umieścić kilka dań obiadowych (np. dla kilku osób) w jednym uchwycie, oddzielonych od siebie;
  • z łatwością przenieść danie obiadowe – co jest dużym ułatwieniem zwłaszcza przy realizowaniu dużych zleceń cateringowych, gdy elementów do zabrania na miejsce, w którym odbywa się event, jest naprawdę sporo.

Jak wybrać dobre termosy obiadowe dla gastronomii?

termosy-obiadowe

Choć konstrukcja termosów obiadowych przeznaczonych do użytku domowego oraz profesjonalnego jest niemal taka sama, różnice pomiędzy tymi dwoma typami produktów są równie znaczące. Wystarczy spojrzeć np. na termosy obiadowe z Technica.pl, aby przekonać się, jak zaawansowane są to akcesoria. Profesjonalne termosy obiadowe:

  • są wykonane z wysokiej klasy stali nierdzewnej (najczęściej 18/10), która łączy wysokie walory estetyczne (szczególnie ważne podczas realizowania usług cateringowych) z niezwykłą wytrzymałością na uszkodzenia,
  • są wyposażone w praktyczny i poręczny uchwyt, który umożliwia szybkie połączenie, jak i rozłączenie poszczególnych elementów składających się na konstrukcję – obsługa termosu jest zatem prosta i przyjemna,
  • mają zróżnicowaną pojemność – można pomiędzy nimi znaleźć zarówno termosy o pojemności 0,6 l, idealne do przeniesienia posiłku dla 1-2 osób, jak i te większe, o pojemności 1,2 l – kilka takich termosów wystarczy, aby wygodnie przetransportować ciepłe dania na niewielki event.

Dla kogo zatem termosy obiadowe to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dla firm cateringowych, które szukają praktycznego i bezpiecznego sposobu na przewiezienie wszystkich serwowanych potraw do klienta, a także tych, które oferują klientom tzw. diety pudełkowe. Warto się więc przyjrzeć temu akcesorium bliżej i wprowadzić je do swojego wyposażenia.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!