dpdpickup

Tanie ogrzewanie zewnętrzne w gastronomii - czyli jak zadbać o komfort klienta o każdej porze dnia i nocy

Promienniki do restauracji

Elektryczne promienniki podczerwieni a gazowe parasole grzewcze

Promienniki to rozwiązanie, które różni się znacznie od tradycyjnych metod ogrzewania.  Przede wszystkim istotny jest sposób rozchodzenia się ciepła. Klasyczne grzejniki opierają swoje funkcjonowanie na zasadzie konwekcji, co oznacza, że ogrzewają powietrze wprawiając je  w ruch. To sprawia, że rozkład temperatur we wnętrzu jest nierównomierny, gdyż  w rezultacie  przy suficie jest zdecydowanie cieplej niż przy podłodze. To, z kolei, powoduje, że spora część ciepła nie jest wykorzystywana efektywnie, i grzejniki te nie sprawdzają się zupełnie przy użytkowaniu zewnętrznym.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Grzejnik na podczerwień funkcjonuje na zasadzie promieniowania. W praktyce oznacza to, że fale podczerwone ogrzewają każdą osobę w zasięgu, a nie powietrze. Sposób działania ogrzewania na podczerwień można przyrównać do działania słońca – przebywanie na słońcu sprawia, że czujemy wyższą temperaturę, niż w przypadku, gdybyśmy pozostawali w cieniu, a jednak temperatura powietrza przez cały czas jest taka sama. Dlatego jest to rozwiązanie zdecydowanie wydajniejsze i ekonomiczniejsze, jak również umożliwia - co szczególnie ważne w branży gastronomicznej - zastosowanie go na zewnątrz przy każdego typu ogródkach, tarasach, balkonach etc.

Promienniki do restauracji solamagic

Szczególnie istotne dla komfortu klientów jest to, że czują ciepło natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Dlatego nadają się idealnie już od początku sezonu, jak również na chłodniejsze, wczesnojesienne wieczory.

Jaki promiennik podczerwieni kupić?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość produktu, materiały, z których został wykonany a przede wszystkim na wykorzystaną technologię emitowania fal. Należy wybrać taki promiennik, który nie będzie emitował zbyt dużo światła widzialnego. Zbyt jasny promiennik nie będzie komfortowy dla klientów oraz energooszczędny. Im bardziej „świecący” żarnik – serce promiennika - tym więcej naszych pieniędzy zostaje wyrzuconych w przysłowiowe „błoto”. Takie właściwości posiadają żarniki (emitery) z włókna węglowego wyróżniające się bardzo długą żywotnością (nawet 10 lat). Popularne są również halogenowe, typu Low Glare (z niską emisją światła). Rozważyć również można zakup ceramicznych promienników, które prawie w ogóle nie emitują światła. Jednocześnie jednak, dają mniej ciepła niż wcześniej opisane i są bardziej wrażliwe na podmuchy wiatru. Dlatego należy je stosować w pomieszczeniach zamkniętych, typu altany, budynki sezonowe, ogrody zimowe, lub na dobrze osłoniętych tarasach.

Kolejną ważną rzeczą jest obudowa. Dobrej jakości promienniki wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub aluminium. Dzięki temu narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne będą działały wiele lat. Warto, aby promiennik miał możliwość kontroli za pomocą pilota, co zdecydowanie ułatwia sterowanie przy większym metrażu. Również dodatkowe funkcje jak np. off timer (zegar do automatycznego wyłączania) przydadzą się dla bezpieczeństwa i lepszej kontroli wydajności.

Promienniki do restauracji veito

Promienniki można montować w dowolnym miejscu: na ścianie lub suficie, na ramieniu parasoli czy pod parasolem. Można do tego wykorzystać również różnego rodzaju barierki czy poręcze. Na rynku dostępne są zarówno promienniki podwieszane, jak i samodzielnie stojące oraz w formie parasoli grzewczych.

Jakie rozwiązanie będzie optymalne dla Twojego lokalu? Najlepiej doradzi ekspert, np. tutaj.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!