dpdpickup

Podstawowe rodzaje regałów magazynowych

Podstawowe rodzaje regałów magazynowych

Trudno wyobrazić sobie sprawne działanie dowolnego magazynu bez systemów i regałów magazynowych. Ich odpowiedni dobór, konstrukcja i wykonanie znacząco ułatwiają pracę i składowanie różnorodnych produktów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów regałów magazynowych. Jakich konkretnie? Przeczytaj nasz artykuł.

  1. Kryteria podziału regałów w magazynie
  2. Regały półkowe
  3. Regały paletowe
  4. Regały wspornikowe

Kryteria podziału regałów w magazynie

Głównym kryterium podziału regałów w magazynach jest ich konstrukcja oraz typ przechowywanych towarów. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje regałów: półkowe, paletowe oraz wspornikowe.

Regały półkowe

W przypadku regałów półkowych, poziomy składowania są tworzone przez półki z wypełnieniem, na których przechowuje się produkty w transportowych, zbiorczych lub jednostkowych opakowaniach. Zwykle obsługuje się je ręcznie, niekiedy (zwłaszcza przy przedmiotach o dużej masie) stosując ręczne urządzenia pomocnicze. Zazwyczaj wysokość tego typu regałów, tak jak w przypadku Regalit - systemy magazynowe, nie przekracza 2500 mm, a głębokość – 625 mm. Jeśli chodzi natomiast o wypełnienie (materiał) półek, to zależy on przede wszystkim od ciężaru składowanego towaru. Lekki asortyment może być przechowywany na półkach wykonanych z płyty drewnopochodnej, natomiast przy cięższym towarze niezbędne okazuje się zastosowanie paneli blaszanych lub też wypełnień siatkowych.

Regały paletowe

Regały paletowe http://regalit.pl/Regaly-paletowe-80.html składają się natomiast z poziomych belek, na których są układane palety z towarem. Aktualnie w Polsce i Europie najpopularniejsze są tzw. europalety o rozmiarach 800x1200 mm, a także tzw. palety przemysłowe o wymiarach 1200x1200 mm. Z tego też powodu zwykle spotyka się regały o głębokości 1100 mm i długości poziomu składowania 2700 mm albo 3600 mm, co odpowiada kolejno 3 lub 4 europaletom. Systemy tego typu są obsługiwane jedynie przy pomocy urządzeń mechanicznych, dzięki czemu ich wysokość może wynosić nawet 12 metrów.

Regały wspornikowe

Na regałach wspornikowych ładunki umieszcza się na wspornikach poziomych, które są zamocowane z jednej strony do słupów pionowych. Nie mają one słupów nośnych. Sprawdzą się do przechowywania bardzo długich towarów, np. drzewa, desek, a także prętów czy rur.

Poza wspomnianymi wyżej trzema podstawowymi rodzajami regałów, wyróżnia się wiele innych typów konstrukcji specjalistycznych, np. regały na opony http://regalit.pl/Regaly-na-opony-89.html, z zadaszeniem, na kable, na butelki luzem itp.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!