dpdpickup

Pizza, Geografia i Smaki

Pizza, Geografia i Smaki

Pizza jest jednym z najpopularniejszych dań na świecie. To oczywiste stwierdzenie nabiera szczególnego charakteru, gdy uświadomimy sobie, że serwowana jest niemalże na całym globie. Podawana w eleganckich restauracjach, większych i mniejszych sieciach pizzerii oraz wszelakiego rodzaju barach. Niezależnie jednak od geografii w menu znajdziemy ją zawsze pod tą samą nazwą.

Oczywiście, dodatki, które my nazywamy boczkiem i szynką tuż za naszą południową granicą nosić będą inne, jakże radosne określenia: uzená slanina a šunka, ale pizza pozostanie pizzą. Z drugiej strony, czym dalej od rodzinnych stron pizzy, tym i dodatki stają się bardziej egzotyczne.

O ile Polacy preferują mięsa na grubym cieście, o tyle nasi zachodni sąsiedzi gustują raczej w rybach. Niemcy przydali miano najpopularniejszej, pizzy której podstawowym składnikiem jest tuńczyk z puszki. Towarzyszą mu jednak wszelakiego rodzaju ingrediencje włączając w to grono kukurydzę, groszek, pomidory i kiełbasę.

Niemcy doceniają tuńczyka, zaś Szwedzi, którzy wydawałoby się czerpią ze skarbów Bałtyku do swej kuchni garściami, wybrali nieco inny zestaw obowiązkowy. Otóż dominującą w Szwecji jest wieloskładnikowa pizza na cienkim cieście, zawierająca curry, kawałki kurczaka, orzeszki ziemne, ananasa i banany. Odnieść można zatem wrażenie, iż bracia północy lubują się w ciekawej wariacji na temat pizzy Margarita.

Z kolei w Rosji, podawana na zimno popularna pizza o znamienitej nazwie stolicy kraju, ugarnirowana została sardynkami i tuńczykiem ale także czerwonym śledziem, makrelą i cebulą. Zestaw może niezupełnie egzotyczny, podkreślający jednak entuzjazm mieszkańców Moskwy dla zdecydowanych smaków.

Nasze historyczne związki z Francją pozwalają zrozumieć swoiste nastawienie stolicy wszystkich kucharzy do przygotowywania potraw na swój specyficzny sposób. I tak najpopularniejsza francuska pizza znana jako tarte flambée podawana jest z bekonem i świeżą śmietaną na bardzo cienkiej i kruchej warstwie ciasta.

Skoro na pizzy pojawił się nabiał, przenieśmy się na drugą półkulę, gdzie kołysząc się rytmie samby możemy spróbować odmiennego zestawu dodatków. Brazylia jako pierwsza z listy dzisiejszych smaków przygotowuje nas powoli do obecności lokalnych składników. Na najpopularniejszej bowiem w Brazylii pizzy, poza jakami na twardo, kukurydzą, zielonym groszkiem i rodzynkami spotkać możemy również serca palm.

Robiąc kolejny duży krok na globusie odwiedzamy Indie. Również i tu pomimo bogactwa lokalnych potraw pizza zadomowiła się na dobre. Jak łatwo przewidzieć wpływ składników rodem z Indochin jest jednak ogromny. Na popularnej w Indiach pizzy spotkamy bowiem tofu, tikkę, marynowany imbir oraz pikantną baraninę.

Podobne ingrediencje dostrzeżemy na najczęściej zamawianej pizzy w Pakistanie, przy czym dodatkiem występującym tu szczególnie regularnie jest piklowany kurczak. 

Jeśli Japonia to sushi - chciałoby się powiedzieć. Poza sushi jednak i długą listą wybornych właściwych japońskiej kuchni potraw jest również i pizza. Podobnie jak w przypadku Indii, tak i w Japonii lokalny zmysł kulinarny odbił na niej sobie właściwą smakowo cechę. Puchate ciasto pizzy ozdabiane jest bowiem mieszanką boczku, majonezu i ziemniaków. Aby jednak Mayo Jaga (bo taką właśnie nazwę nosi ten mix) nie czuł się samotnie, towarzyszą mu zazwyczaj kałamarnice, węgorz i kurczak teriyaki.

A jak myślicie, co wrzucają na grube ciasto Amerykanie uważający pizzę za narodowe obok hamburgera danie? Odpowiedź jest prosta. Wszystko

 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!