dpdpickup

Piekarniki do zabudowy – jak piec ciasta w tego typu sprzętach?

Osoba wyjmuje ciasto z piekarnika

 

Piekarniki w zabudowie to świetne rozwiązanie, gdyż sprzęty wyglądają estetycznie i idealnie komponują się z aranżacją kuchni. Urządzenia te pozwalają przygotowywać smaczne ciasta, jednak należy wiedzieć, w jaki sposób to robić, aby osiągnąć zamierzone efekty. W artykule zawarliśmy garść porad na ten temat.

Piekarniki w zabudowie i pieczenie ciast – najważniejsze zasady

Aby piekarnik szufladowy spełnił swoją rolę i możliwe było podanie domownikom lub gościom smacznego oraz miękkiego ciasta, pamiętaj, aby:

  • dokładnie przeczytać przepis oraz zgromadzić wszystkie niezbędne artykuły – warto używać produktów wysokiej jakości; ważne jest to, że nie mogą one być przeterminowane,
  • składniki miały odpowiednią temperaturę (najlepsza jest pokojowa), proporcje i konsystencję – na przykład mąkę można przesiać w celu napowietrzenia, natomiast jajek nie powinno się wbijać wprost do masy, gdyż jeśli będą one nieświeże, cała dotychczasowa praca może pójść na marne,
  • zapewnić optymalną temperaturę we wnętrzu sprzętu – jeśli będzie za niska, skutkiem może być opadanie ciasta, z kolei w przypadku nadmiernej temperatury pojawią się na nim pęknięcia lub powstanie zakalec,
  • tacę umieścić na środkowej półce piekarnika, chyba że przepis wskazuje inaczej,
  • stosować funkcję góra–dół, a w przypadku niektórych wypieków, w tym murzynka, termoobieg – zapobiega to przypaleniu i niedopieczeniu ciasta.

Ważne jest, aby zawsze używać odpowiedniej formy do pieczenia. Jeśli będzie za mała, ciasto może z niej wypłynąć, z kolei w przypadku zbyt dużej istnieje ryzyko nadmiernego spieczenia.

Ponadto stosując piekarniki do zabudowy, unikaj otwierania drzwiczek takich urządzeń podczas pracy – jest to istotne nie tylko ze względu na utratę ciepła i związany z tym wzrost rachunków za prąd, ale również ryzyko opadnięcia biszkoptu. Drzwiczki warto uchylić dopiero na około 5 minut przed końcem pieczenia, sprawdzając, na przykład za pomocą patyczka, czy wypiek jest gotowy.

Na koniec niby banalna rzecz, ale nie wszyscy o niej pamiętają. Nawet jeśli jesteś bardzo głodny, nie warto próbować placka zaraz po wyjęciu z komory. Nierzadko jest tak, że ciasto wydaje się z zewnątrz chłodne, natomiast w środku jest bardzo gorące, a więc łatwo się poparzyć. Najlepiej wyjmować wypieki z formy dopiero po ich ostygnięciu. Dzięki temu zapobiegniesz ich pokruszeniu i rozpadnięciu.

Mama wraz z córką wkładają formę z ciastem do piekarnika

Jak piec różne rodzaje ciast?

Piekarniki w zabudowie umożliwiają przygotowywanie wielu rodzajów ciast. Warunki, jakie należy zapewnić plackom w trakcie pieczenia, mogą się różnić. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaka temperatura i jaki czas grzania są optymalne.

Poniżej podajemy przykłady dla kilku wybranych wypieków:

  • babka piaskowa – należy ją piec w temperaturze 160–180°C przez około 50 minut,
  • biszkopt – 160°C, 15–40 minut,
  • ciasto francuskie – 160–200°C w czasie 15–30 minut,
  • murzynek – 180°C i 35–40 minut,
  • sernik – 150–180°C, 60–90 minut.
  • ciasto drożdżowe – 180°C i 40–50 minut.

Ciasto podczas pieczenia w piekarniku

Jakie ustawienia powinny mieć piekarniki w zabudowie, aby zapobiec problemom podczas pieczenia ciast?

W trakcie przygotowywania wypieków może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Można im w łatwy sposób zapobiec. Dotyczy to problemów, w których ciasto:

  • pęka – wynika to z jego nadmiernego wysuszenia na wierzchu, co jest skutkiem zbyt wysokiej temperatury; w takiej sytuacji warto wyłączyć grzanie od góry albo zmniejszyć temperaturę o 10–20°C,
  • opada – jest to skutkiem krótkiego pieczenia, dlatego należy je wydłużyć o około 5 minut; w przypadku biszkoptu warto uderzyć formą o stół, co pozwoli pęcherzykom powietrza ujść w równomierny sposób,
  • jest za bardzo przypieczone – w tym wypadku pomoże zmniejszenie temperatury albo przykrycie placka od góry za pomocą papieru bądź folii aluminiowej.

Poza tym może pojawić się zakalec, czyli niewypieczona warstwa znajdująca się w cieście. Jest on zwykle skutkiem nadmiernego wysuszenia placka na wierzchu. W jaki sposób można mu zapobiec? To proste – wystarczy ograniczyć temperaturę o 10–20°C albo włączyć tylko dolne ogrzewanie.

Jakie funkcje, ułatwiające przygotowywanie ciast, powinny mieć piekarniki do zabudowy?

Aby przygotowywać smaczne ciasta, nie wystarczy tylko ściśle stosować się do przepisów. Ważne jest również to, aby używane były wysokiej jakości piekarniki do zabudowy, które wyposażono w funkcje ułatwiające robienie wypieków.

Przykładem są urządzenia marki Bosch. W ich przypadku do dyspozycji masz:

  • intuicyjny w obsłudze wyświetlacz tekstowy TFT z pierścieniem sterującym, za pomocą którego łatwo ustawisz albo zmienisz pożądaną temperaturę,
  • termoobieg 4D, który zapewnia równomierne grzanie na każdym poziomie – dzięki temu wypieki możesz umieszczać na dowolnej półce, a nawet równocześnie na każdej z nich,
  • funkcję AddedSteam – pozwala ona na pieczenie z dodatkiem pary, dlatego możesz przygotowywać placki w jaśniejszym odcieniu,
  • liczne programy, które są przydatne na przykład wówczas, gdy w trakcie pieczenia pojawiły się pewne problemy i chcesz im szybko zaradzić – do tego służą między innymi opcje pieczenia w niskiej temperaturze oraz podtrzymywania ciepła.

W trakcie pieczenia ciast bardzo przydaje się również czujnik PerfectBake. Stale monitoruje on poziom wilgotności w komorze piekarnika i automatycznie dostosowuje parametry pracy urządzenia (tryb, czas oraz temperaturę grzania) do rodzaju wybranej potrawy. Możesz zaznaczyć różne opcje, w tym „Ciasto w formach”, „Wypieki z ciasta francuskiego” albo „Ciasta pikantne”. Kolejny krok to naciśnięcie przycisku „Start”… i to w zasadzie tyle. Aby mieć perfekcyjnie upieczone ciasto, nie musisz robić nic więcej – wystarczy jedynie wybrać piekarniki do zabudowy marki Bosch.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!