dpdpickup

Normy ISO w biznesie i życiu codziennym

Normy ISO w biznesie i życiu codziennym

Większość z nas ISO kojarzy z tajemniczymi znaczkami pojawiającymi się na opakowaniach produktów, a czasami nawet na samych produktach. Znak ten spotykamy na opakowaniach napojów, sałatek, pakowanych wędlin, ale też na oponach i butelce oleju samochodowego, na kartonie po telewizorze bądź lodówce, a od kilku lat nawet w restauracjach czy hotelach. Co tak naprawdę oznacza ISO?

Co właściwie oznacza ISO?

Pod pojęciem ISO funkcjonuje szereg różnych pojęć, czasami luźniej, a czasami ściślej powiązanych. ISO to między innymi Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna z siedzibą w szwajcarskiej Genewie. Ktoś mógłby jednak zapytać, co międzynarodowa organizacja ma wspólnego ze znaczkami pojawiającymi się na setkach produktów? Otóż znaczki te służą do oznaczenia, że dany produkt spełnia pewne normy, a normy te zostały uzgodnione właśnie w ramach tej organizacji.

Jakie są często spotykane normy ISO i czego dotyczą?

ISO najczęściej oznacza właśnie normę. Jaką normę? To jest już zależne między innymi od ciągu cyfr bądź innych znaków pojawiających się z reguły zaraz po napisie ISO. Może to być np. ISO/TS 16949, czyli norma z zakresu jakości stosowana w motoryzacji i przemyśle samochodowym. Normą tą oznaczany jest cały szereg produktów, w tym m.in. niektóre części czy podzespoły samochodowe.

Inną normą jest ISO 14001, którą najczęściej możemy spotkać w rozmaitych zakładach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznej i zakładach komunalnych takich jak na przykład oczyszczalnie ścieków. Co więc oznacza ta norma? Jest to oznaczenie spełnienia wysokich standardów w dziedzinie zarządzania środowiskiem. Aby uzyskać tego typu „znak jakości” należy wdrożyć systemowe, procesowe podejście do tematu zarządzania środowiskiem. Oznacza to, że w sposób zorganizowany dana organizacja lub przedsiębiorstwo identyfikują jak ich działalność wpływa na środowisko, rejestrują ten wpływ, a przede wszystkim stawiają sobie cele i zadania i budują programy środowiskowe.  

Kolejnym przykładem bardzo popularnej normy ISO jest norma o numerze 22000. Dużo częściej występuje ona jednak pod nazwą HACCP czyli z języka angielskiego Hazard Analysis and Critical Control Points. Po polsku jest to po prostu norma z zakresu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli stosowana w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Żeby spełnić kryteria normy ISO 22000 HACCP należy przeprowadzić proces identyfikacji i oszacowania skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych żywności oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością. Norma ta, a zarazem system zarządzania bezpieczeństwem żywności pomaga również określić metody eliminacji lub ograniczania zagrożeń dla procesu produkcji i dystrybucji żywności. Mówiąc zupełnie wprost, zadaniem tej normy jest dbanie, aby to co jemy nam nie szkodziło i nie było zagrożone skażeniem. To właśnie tą normę najczęściej spotkamy na opakowaniach żywności, ale też w restauracjach czy nawet niektórych stołówkach szkolnych.

Jak uzyskać normę ISO?

Uzyskanie normy ISO czy to dla produktu czy przedsiębiorstwa bądź innego podmiotu wcale nie jest takie proste. Należy zadbać, aby nasze procesy były powtarzalne i prowadziły do powstania wysokiej jakości produktów i usług. Warto zacząć od szkoleń pracowników, aby zbudować odpowiedni poziom wiedzy dotyczący norm ISO. Szkolenia tego typu można znaleźć między innymi w serwisie eventis.pl zawierającym bazę szkoleń i kursów na rozmaite tematy (np.: https://eventis.pl/szkolenia/isohttps://eventis.pl/szkolenia/haccp). Szkolenia to dopiero jednak początek pracy. Warto jest przeprowadzić audyt, którego celem będzie szczegółowa analiza na ile jesteśmy gotowi do certyfikacji i wdrożenia wysokich standardów wynikających z norm jakościowych. Po takim audycie otrzymamy szereg zaleceń i listę niezbędnych zmian w procesach i produktach, których wdrożenie może prowadzić do uzyskania znaku ISO.

Co oznaczają lata w nazwach norm ISO?

Bardzo często przy nazwie normy ISO możemy spotkać również podanie roku, np. ISO 22000:2018. Czy oznacza to, że dany produkt, usługa bądź organizacja uzyskały znak ISO w roku 2018? Otóż nie! Rok w normie oznacza, z którego roku jest to norma. Jak wiemy świat idzie do przodu, a z nim również wymagania dotyczące produktów i usług. Dlatego normy podlegają aktualizacji i dostosowaniu do warunków współczesnego życia. Wówczas właśnie zyskują dodatkowe oznaczenie rocznika, aby odróżnić wersję normy.

 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!