dpdpickup

Jakie systemy certyfikacyjne są ważne w produkcji spożywczej?

Systemy certyfikacyjne w produkcji spożywczej

Żywność  jest w dzisiejszych czasach w wielu przypadkach produkowana masowo, co często wiąże się z jej niską jakością. Z drugiej strony coraz więcej konsumentów jest świadomych ogromnego wpływu produktów spożywczych na zdrowie fizyczne, a także samopoczucie.

Klienci szukają na półkach sklepowych produktów, które będą dla nich przede wszystkim bezpieczne, a także zdrowe i wartościowe. Na przeciw ich wymaganiom staje wielu producentów, którzy zaostrzają zasady panujące w ich przedsiębiorstwach i przestrzegają zasad wielu certyfikowanych systemów.  Poniżej opiszę krótko kilka najważniejszych certyfikacji dla rynku produkcji żywności.

System HACCP

Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli to rozwinięcie skrótu HACCP. Ten system jest obecnie w Polsce obowiązkowy dla firm zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją żywności. Zasady HACCP pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności zarówno dla pracowników przedsiębiorstw, w których one powstają, jak również ostatecznych konsumentów. System ten opiera się na identyfikowaniu krytycznych obszarów oraz szacowaniu ryzyka, co pomaga w zapewnieniu odpowiednich warunków podczas produkcji.

Żywność bez GMO

Certyfikacja non gmo (nazywana też vlog) dotyczy produktów spożywczych, które powstały bez udziału organizmów genetycznie modyfikowanych. Standard ten można stosować zarówno dla żywności pochodzenia roślinnego np. zbóż, jak i pochodzenia zwierzęcego np. mleka czy mięsa. Warto wiedzieć, że zasady certyfikacji non gmo obejmują także produkcję pasz przeznaczonych do karmienia zwierząt hodowlanych. Produkty oznaczone logiem non GMO są pozbawione wszelkich dodatków czy enzymów, które powstały z udziałem organizmów genetycznie modyfikowanych. Aby dowiedzieć się więcej o certyfikacji non gmo warto zajrzeć tu:  http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/certyfikacja+non+gmo+vlog

Global gap

Jest to kolejny system dotyczący produkcji rolniczej. Zasady tego systemu mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa żywności oraz ochronę środowiska. Standard Global G.A.P. obejmuje kontrolę technik uprawy i nawadniania upraw, a także stosowanych środków ochrony roślin i nawozów. Warto wiedzieć, że jego wytyczne stosuje się nie tylko w odniesieniu do produkcji owoców i warzyw, ale też kwiatów i roślin ozdobnych.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!