dpdpickup

Jakie są rodzaje sushi? Jakie wybrać na początek?

Jakie są rodzaje sushi

Rozpoczynając swoją przygodę z sushi, zastanawiamy się, od czego zacząć, by potrawa przypadła nam do gustu. Sushi na przestrzeni lat wykształciło wiele postaci i obecnie w kupowanych zestawach znajdziemy zarówno najbliższe tradycji nigiri, jak i maki, czyli wytwór kuchni zachodniej w postaci rolek pełnych nietypowych dodatków. Jakie rodzaje sushi możemy spotkać w restauracjach?

Sushi godne zjedzenia

Nazwa sushi oznacza „kwaśny”, co odnosi się do tradycji powstania tej potrawy, która swój smak zawdzięczała procesom fermentacji. Japonia ze względu na położenie geograficzne ma pod dostatkiem ryżu, ryb i owoców morza. Dlatego szukano tam sposobów na długotrwałe przechowywanie tych produktów. Soloną rybę zaczęto okładać plastrami ryżu i dociskać kamieniem czy zamykać pokrywką odcinając dostęp powietrza i wywołując procesy fermentacji. W ten sposób powstał pierwowzór sushi, czyli kawałki ryby czy owoców morza na ręcznie uformowanej rolce ryżu.

Najbardziej podstawowe sushi obecnie zwane jest nigiri i znajduje się w każdym sushi zestawie. W Polsce rzadziej pojawia się sashimi, czyli również prosta, tradycyjna forma podawania tej potrawy. Sashimi to jedynie kawałek ryby, głównie surowej, serwowany z wasabi czy sosem sojowym. Jak rozwinęło się sushi na przestrzeni lat?

Więcej o rodzajach sushi znajdziesz na: https://sushifoodfactor.pl/jakie-sa-rodzaje-sushi/

Współczesne sushi

Obecnie potrawa ta w Europie i Stanach Zjednoczonych wyewoluowała w kierunku urozmaiconych składników. Główny element tej potrawy nadal stanowi ryż, ale do niego dołączyły warzywa, owoce, sezam, kawior czy popularne nori, czyli płaty wodorostów, w które ryż z dodatkami jest zawijany. Sushi maki to właśnie takie rolki owinięte nori, natomiast ich odmianą są uramaki, w których wszelkie składniki zawijane są w nori, ale ryż znajduje się na zewnątrz.

Obecnie najbardziej popularne rodzaje sushi to hosomaki, które zawierają tylko jeden składnik zawinięty w ryż i nori. Futomaki natomiast dla odmiany charakteryzują się bardzo bogatym wnętrzem, czyli wewnątrz rolki znajduje się kilka składników (minimum cztery) tworzących jedną, spójną smakową kompozycję. Wspomniana odmiana uramaki, w której ryż znajduje się na zewnątrz rolki to dodatkowo często sezam, którym obsypany jest ryż. Od czego zacząć swoją przygodę  z sushi?

Jakie sushi na początek?

Proste maki, w których możemy sami wybrać składnik znajdujący się w rolce, to dobra opcja dla niepewnych, a pragnących spróbować tej potrawy. Ogórek, kawałek łososia lub tuńczyka to najczęściej występujące wnętrze. Jeśli surowa ryba budzi nasze obawy, ogórek będzie w sam raz. Ważne, by spróbować sushi z wszystkimi tradycyjnymi dodatkami, takimi jak wasabi, sos sojowy czy imbir. Dzięki temu poznamy wszelkie walory tej potrawy. Jeśli nie przepadamy za rybą, dobrą opcją będą też futomaki czy gunkan, które wypełniane są rozmaitymi składnikami. Maki z awokado to bardzo popularne sushi wśród zwolenników kuchni wegańskiej. Podobnie smażone tofu wypełnione ryżem (inari sushi) może być ciekawym rozwiązaniem dla osób nieprzepadających za rybą. Najlepiej na początek wybrać takie sushi, którego skład będzie odpowiadał naszym kulinarnym preferencjom.