dpdpickup

Jak wybrać odpowiednie garnki do Twojej domowej kuchni?

Jak wybrać odpowiednie garnki do kuchni

Garnki są niezbędnymi akcesoriami w kuchni, niezależnie od tego czy gotujesz od A do Z, czy tylko z półproduktów. Różnią się wielkością, materiałem, ale i rodzajem powłoki wewnętrznej. Tutaj pojawia się pytanie: jak wybrać odpowiednie garnki do domowej kuchni. Podpowiemy, które sprawdzą się najlepiej.

Garnki do kuchni - co masz do wyboru?

Garnki poza wielkością przede wszystkim różnią się materiałem. Jest bardzo wiele rodzajów garnków, a te najpopularniejsze - ze stali nierdzewnej czy też aluminium, możecie znaleźć w szerokiej ofercie: https://kitchenstore.pl. Ponadto do wyboru są także garnki żeliwne, gliniane, emaliowane, wykonane ze szkła hartowanego albo miedziane. Najdroższe i najbardziej ekskluzywne są garnki miedziane. Takie modele są wykorzystywane przez szefów kuchni najbardziej renomowanych restauracji. Charakteryzują się bardzo dobrym przewodnictwem ciepła. Jeżeli znajdzie się garnki miedziane za kilkaset złotych, oznacza to, że nie są to garnki w całości wykonane z tego materiału, a stalowe i pokryte cienką warstwą miedzi. Na pewno do najbardziej popularnych należą garnki stalowe. Dłużej się nagrzewają niż choćby aluminiowe, ale za to dłużej utrzymują ciepło. Najczęściej wykonane są ze stali  chromowo-niklowej 18/10, która ma 18% zawartość chromu i 10% zawartość niklu. Są to wysokiej jakości garnki odporne na uszkodzenia. Występują z różnego rodzaju powłokami nieprzywierającymi. Nadają się do gotowania, zapiekania i pieczenia. Można je zatem wkładać do piekarnika, ale bez pokrywki szklanej. Dla osób, które chcą gotować szybkie dania dobrym wyborem są garnki aluminiowe. Nie jest prawdą, że w kontakcie z kwaśnymi potrawami wydzielają szkodliwe substancje, ponieważ tak jak wszystkie garnki posiadają powłoki zabezpieczające przed reakcją materiału z żywnością. Jeżeli chcesz postawić na wysokiej jakości komplety garnków, to szeroki wybór znajdziecie na stronie: https://kitchenstore.pl/pl/c/Komplety-garnkow/87.   

Jakie garnki wybrać w zależności od potrzeb i co warto wiedzieć na temat powłok wewnętrznych? 

Na pewno, wybierając garnki na samym początku musisz zastanowić się, które będą Ci potrzebne. Komplet 4 garnków wydaje się absolutnym minimum. W końcu często przygotowując danie korzysta się z kilku garnków. Niektóre produkty najpierw się gotuje, a potem podsmaża, co dotyczy np. grzybów. Ponadto do dań pieczonych często osobno przygotowuje się warzywa na parze czy też gotowane. Jeżeli często jada się dania z makaronem spaghetti, to warto zakupić garnek do makaronu i szparagów. Kształt garnka, grubość, dna czy rodzaj pokrywy mają znaczenie. Im grubsze jest dno, tym mniejsze prawdopodobieństwo przypalenia potrawy. Garnki do różnych zastosowań znajdziecie na stronie: https://kitchenstore.pl/pl/c/Garnki-kuchenne/47.

Bardzo ważne są także powłoki wewnątrz garnka, które gwarantują bezpieczne gotowanie potraw. Garnki emaliowane są antybakteryjne i antyalergiczne. Nie są w żadnym wypadku szkodliwe dla zdrowia, chyba że powłoka zostanie uszkodzona. Wtedy w takim garnku nie należy gotować i trzeba go wyrzucić. Powłoka teflonowa jest łatwa do utrzymania w czystości i umożliwia przygotowywanie potraw bez tłuszczu. Tutaj również trzeba uważać na porysowanie, zniszczenie powłoki. Takie garnki nie nadają się już do użytku. Można zdecydować się także na garnki z powłoką tytanową. Jest to najtrwalsza powłoka w garnkach. Bez przeszkód można myć je w zmywarce. Garnki pokryte powłoką tytanową nadają się na wszystkie rodzaje kuchenek. Garnki z powłoką ceramiczną często nie nadają się na kuchenki indukcyjne, podobnie jak emaliowane. Dla osób uczulonych na nikiel polecana jest powłoka silarganowa - połączenie ceramiki i stali bezniklowej. Powłoka marmurowa dobrze sprawdza się w lekkich garnkach aluminiowych. Jeżeli szukacie wysokiej jakości rondli, które są niezbędne do gotowania sosów i przydają się do duszenia potraw, to dobrą ofertę znajdziecie na stronie: https://kitchenstore.pl/pl/c/Rondle/88. Wybierając garnki nie kierujcie się niską ceną i wyglądem, a rodzajem materiału, przeznaczeniem i użytą powłoką.      

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!