dpdpickup

Jak czyścić tapicerowane meble w hotelu lub restauracji?

Jak czyścić tapicerowane meble w hotelu lub restauracji

Wystrój wnętrza jest kluczowy jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów. Dobrze zaprojektowana przestrzeń i nowoczesny design mebli są nieocenione dla komfortu przebywania w hotelu czy restauracji. Ponadczasowy trend, który z mody nie wyjdzie nigdy, to meble tapicerowane. Są wygodne, dają niezwykle szerokie możliwości projektantom, tkaninę można formować w dowolne kształty, barwić na różne kolory i przyozdabiać rozmaitymi wzorami. Mają jednak jedną wadę -  łatwo się brudzą. Jak zadbać o meble tapicerowane? Podpowiadamy z ekspertami marki Clinex

Rodzaje zabrudzeń

Dzieci w domu, niefrasobliwi klienci w restauracji czy hotelowi goście to najlepsi testerzy wytrzymałości tapicerowanych mebli. Czasami jeden dzień intensywnego użytkowania wystarczy, by nowy fotel czy sofa wyglądały nieświeżo i nieatrakcyjnie. Manager obiektu nie może na to pozwolić. Trzeba podjąć stanowcze kroki, a przecież nie można nakryć mebli foliowymi plandekami. Zabrudzenia na tych sprzętach nie są wyjątkowe, pojawiają się przy wykonywaniu codziennych czynności, np. plamy z tuszu z długopisu, z kawy, tłuste zabrudzenia z jedzenia i także takie, które przenosimy na ubraniu czy nawet ścierając barwnik z odzieży, choćby jeansów. To wszystko, mimo że niepozorne, sprawia, że wyposażenie kawiarni, restauracji lub hotelu nie wygląda zapraszająco. Dodatkowym czynnikiem mogącym wpływać na szybsze wizualne starzenie się mebli jest promieniowanie UV i cieplne np. z kominka czy kaloryfera. Tkanina może się odbarwiać i blaknąć, dlatego zwracajmy uwagę na ułożenie mebli w tych strefach już przy projektowaniu wnętrza.

Czyszczenie tapicerowanych mebli

Podstawowa zasada, to: o meble dbamy regularnie, a nie tylko doraźnie, gdy ktoś zachlapie fotel sokiem. Regularne czyszczenie powierzchni tapicerowanych jest ważnym elementem zachowania ich estetycznego wyglądu i funkcjonalności na dłużej. Przed przystąpieniem do czyszczenia środkiem chemicznym najpierw odkurzamy meble. Usuwamy kurz, okruszki jedzenia, włosy, sierść i wszelkie inne drobinki. Gdy tego nie zrobimy, po prostu będziemy je wcierać tkaninę, co przyniesie odwrotny do zamierzonego efekt. Do odkurzenia wybieramy końcówkę z krótkim i twardym włosiem, aby móc dotrzeć do wszelkich zakamarków np. zagięć w fotelu. Później przechodzimy do właściwego czyszczenia.

Do usuwania zabrudzeń używamy środków lekko zasadowych, które dobrze radzą sobie z tłuszczami i innymi codziennymi plamami, a nie zniszczą obicia. Odpowiedni będzie np. Clinex Textile Foam, który ma postać aktywnej piany. Pianą spryskujemy czyszczoną powierzchnię, zostawiamy na minutę, a potem czyścimy szczotką lub gąbką. Na końcu przecieramy wilgotną szmatką. Środek wnika w tkaninę, oddzielając brud i ułatwiając jego usunięcie, a w dodatku utrudnia osadzanie kolejnych zanieczyszczeń. Przy pielęgnacji tapicerek ważne jest mycie całej powierzchni, a nie tylko zaplamionego fragmentu. Pozwoli to utrzymać jednolite wybarwienie i ułożenie włosia tkaniny, co znacząco wpływa na estetykę mebla. Mycie z użyciem preparatu możemy powtórzyć jeśli zabrudzenia były uporczywe. Po czyszczeniu odstawiamy mebel do całkowitego wyschnięcia.

Niestety, producenci rzadko przewidują możliwość ściągnięcia tkaniny z mebla np. wstawiają zamek błyskawiczny, co umożliwiłoby pranie w pralce lub chemiczne. Dobrym rozwiązaniem może być zakup atrakcyjnych narzut lub pokrowców, ale także choćby poduszek na siedziska. Poduszki można prać lub w ostateczności zmienić, przedłuży to trwałość mebli, a w dodatku uatrakcyjni ich wygląd.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!