Higiena i przepisy BHP dotyczące czyszczenia stref podsufitowych w przemyśle: jak spełniać standardy?
Z prowadzeniem działalności w przemyśle nieuchronnie wiąże się potrzeba spełnienia różnych zasad, które dotyczą higieny pracy oraz przepisów BHP. Znaczna część z nich koncentruje się na czyszczeniu stref podsufitowych. Obszar ten należy do podstawowych elementów infrastruktury przemysłowej, w tym zakładów produkcyjnych czy magazynowych. Aby spełnić standardy związane z utrzymaniem stref podsufitowych w dobrym stanie, należy zadbać o odpowiednie metodyki i zasady mycia. Działania pod tym kątem są niezbędne dla utrzymania jakości operacyjnej, a także zniwelowania negatywnego wpływu zanieczyszczeń na pracowników czy sprzęt.
Zagrożenia związane z nieczystościami stref podsufitowych
Zabrudzenia obecne w strefach podsufitowych nierzadko bywają ignorowane, co często wynika ze złożoności samego procesu czyszczenia oraz braku czasu na realizację niezbędnych prac. Duży metraż obiektów sprawia, że proces mycia jest dodatkowo utrudniony. Procesy przemysłowe generują jednak zanieczyszczenia, które mogą być bardzo niebezpieczne dla użytkowników obiektu oraz jego infrastruktury. Ich obecność podnosi też ryzyko pożarowe obiektu, a ponadto może grozić poważnym zanieczyszczeniem produktów czy towarów. Systematyczne czyszczenie stref podsufitowych jest w wielu branżach konieczne, w tym chemicznej, kosmetycznej, spożywczej czy farmaceutycznej. W sektorach tych obowiązuje bowiem konieczność spełnienia szeregu standardów i wymagań BHP.
Rekomendowane techniki i metody
Profesjonalne mycie stref podsufitowych powinno być realizowane za pomocą specjalistycznego wyposażenia. W procesie tym najczęściej wykorzystuje się urządzenia do czyszczenia na sucho, co można połączyć z późniejszą realizacją prac mokrych. Wiele operacji można wykonać ręcznie, a tym samym zyskać większą precyzję. W takim przypadku zmniejsza się też ryzyko przypadkowego naruszenia maszyn czy towarów, które są ulokowane bezpośrednio pod strefą sufitową. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu właściwych metod i technik w trudno dostępnych miejscach. Strefy takie mogą wymagać użycia ruchomych podestów, a także kijów teleskopowych. Narzędzia i środki pozwalające na odkurzanie stref podsufitowych powinny być dobierane indywidualnie, szczególnie pod kątem specyficznego dla danej branży rodzaju zabrudzeń.
Zgodność z przepisami i wytycznymi
Okresowe sprzątanie stref podsufitowych jest niezbędne dla utrzymania higieny i bezpieczeństwa procesów, które realizuje dany obiekt przemysłowy. O zgodności z przepisami należy pamiętać chociażby w przypadku produkcji spożywczej. Infrastruktura umieszczona nad liniami technologicznymi może przenosić liczne zabrudzenia, co w efekcie zwiększa ryzyko skażenia partii towarów. W skrajnych przypadkach, niezbędne jest wówczas wycofanie ich częściowo lub w całości z dalszego obrotu. Aby uniknąć tego rodzaju strat, należy powierzyć proces czyszczenia stref podsufitowych doświadczonym specjalistom. Usługi takie świadczy firma TETON clean, a na stronie https://tetonclean.pl/oferta/czyszczenie-stref-podsufitowych została przedstawiona jej aktualna oferta. Eksperci korzystają podczas pracy ze sprawdzonych narzędzi, środków i technologii, a także sporządzają kompletne raporty z dokumentacją.
Zakres działań związanych z czyszczeniem
Strefy sufitowe zawsze powinny być poddawane czyszczeniu na podstawie indywidualnych oględzin danego budynku przemysłowego. Z tego względu, koszty wykonania usługi ustalane są osobno dla każdego obiektu. O cenie czyszczenia decyduje przede wszystkim wysokość i powierzchnia budynku, a także specyfika jego zabudowy. Istotną kwestią pozostaje rodzaj zabrudzeń obecnych strefie podsufitowej, ponieważ to od nich zależ zakres realizowanych prac. Niektóre obszary mogą wymagać użycia bardziej wymagających technik czystościowych, co przyczynia się do wzrostu kosztów inwestycji. Wydatek jest większy również wówczas, gdy czyszczenie musi być przeprowadzone w innych obszarach obiektu - włącznie z konstrukcjami stalowymi, kanałami wentylacyjnymi, instalacjami elektrycznymi czy gzymsami.