Franczyza - droga do własnego biznesu: umowa, koszty i pomysły

Franczyza w gastronomii

Franczyza to jeden z popularnych sposobów prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Co ciekawe, między 2009 a 2022 roku nastąpił wzrost firm franczyzowych aż o około 190%. Zdecydowanie najwięcej firm działa w branży gastronomicznej. Czym dokładnie jest franczyza, jakie koszty są z nią związane i jaki asortyment można wybrać w swoim biznesie?

Co to jest franczyza?

Obecnie można zdecydować się na różne metody prowadzenia działalności gospodarczej. Dobrze jednak wiedzieć o tym, że rynek franczyzy rozwija się niezwykle szybko, a sieci franczyzowych przybywa z roku na rok. Na czym dokładnie polega franczyza? Można zdefiniować ją jako działalność prowadzoną pod szyldem innej firmy. Oznacza to, że franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy swoje know-how dotyczące prowadzonego biznesu i konkretną koncepcję działalności. Umowa franczyzy opisuje dokładnie wszystkie prawa i obowiązki franczyzobiorcy.

Koszty franczyzy na samym początku

Koszty franczyzy zależą w znacznym stopniu od konkretnego rodzaju działalności. Przykładowo w przypadku firmy Amori Pomodoro minimalna kwota inwestycji to 97 tysięcy złotych, a opłata franczyzowa to 1250 złotych miesięcznie plus 1% od utargu. Z kolei w przypadku Da Grasso kwota minimalna to 150 tysięcy złotych, opłata wstępna to 12 tysięcy złotych, a opłata franczyzowa wynosi około 1500 złotych miesięcznie. Znacznie tańsze są sieci typu kebab lub kawiarnie (zwłaszcza te na wyspach handlowych). Z kolei duże sieci bardziej eleganckich kawiarni takich jak Cukiernia Sowa wymagają większego zaangażowania finansowego, sięgającego około miliona złotych.

Pomysły na asortyment w ramach franczyzy

Na co zdecydować się w ramach franczyzy? Świetnym pomysłem na początek może być prowadzenie foodtrucka lub budki z kebabem, tortillami, wrapami, albo też mobilnej kawiarni. Dla osób bardziej doświadczonych lub posiadających większe możliwości finansowe dobrze sprawdzą się znane pizzerie, kawiarnie, cukiernie. Dowiedz się więcej o dostępnych opcjach na stronie: franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/