dpdpickup

Fakty i mity na temat jedzenia śledzi

Fakty i mity na temat jedzenia śledzi

Śledzie to bez wątpienia jedna ze zdrowszych przekąsek, chętnie serwowana nie tylko na święta. Sprawdzi się na imprezie czy podczas spotkania z przyjaciółmi. Warto też włączyć je do codziennej diety, ponieważ jedzenie śledzi przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jednocześnie jednak wokół tej ryby narosło kilka mitów. W związku z tym przedstawiamy dziś całą prawdę o śledziach!

Śledź to tłusta ryba, więc jest bardzo kaloryczny

Mit! Owszem, śledź zalicza się do gatunku ryb tłustych, podobnie jak choćby łosoś czy makrela. Nie oznacza to jednak, że jest on bardzo kaloryczny. 100 g śledzia to około 160 kcal. Jest to ryba, która zawiera mnóstwo białka (na 100 g śledzia jest to ok. 18 g białka), a tłuszcze w niej zawarte zaliczają się do tych zdrowych, a są to m.in.: kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

Śledź nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią

Mit! Jeżeli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, a lekarz nie polecił wykluczenia śledzia z diety, jak najbardziej mogą po niego sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Mit ten wziął się z faktu, iż ryby mają tendencję wchłaniania pierwiastków ciężkich, jak choćby rtęć. 

Tymczasem śledź nie pochłania zbyt dużych ilości metali ciężkich. Dlatego kobiety karmiące piersią oraz w ciąży mogą śmiało sięgać po tę rybę. Przy tym warto zwrócić uwagę na sposób przyrządzania śledzia. W tym wypadku najlepiej postawić na świeżą rybę i upiec ją lub ugotować na parze. 

Śledź to trudna w przygotowaniu ryba

Mit! Aby przyrządzić danie ze śledzia wcale nie potrzeba nadzwyczajnych kulinarnych umiejętności. To dość wdzięczna ryba, zwłaszcza marynowana i poradzi sobie z nią nawet początkujący kucharz. 

Sporo ciekawych inspiracji i prostych przepisów na śledzie znajdziesz choćby tu: https://www.lisner.pl/przepisy. Jest to naprawdę prosta w przygotowaniu ryba, którą możesz zaserwować jako przystawkę lub dodać ją jako dodatek do sałatki czy tortilli. 

Śledź jest bogatym źródłem składników odżywczych i witamin

Śledź jest bogatym źródłem składników odżywczych i witamin

Fakt! Śledź to doskonałe źródło witaminy D, B3, B6 i B12. A do tego znajdziesz w nim potas, fosfor, selen czy kwas EPA, który rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, wzmacnia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. 

Ponadto śledź to dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dzięki temu ryba ta minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy, działa przeciwzakrzepowo i immunomodulacyjne.

Z powodu dużej zawartości witamin i minerałów śledź wspomaga również pracę oczu, poprawia pamięć i koncentrację, minimalizuje ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, wspomaga pracę wątroby i oczyszczanie organizmu z toksyn, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia stawów. 

Śledzie to monotonna potrawa

Mit! Śledzie przyrządzisz na wiele różnych sposobów, korzystając choćby z przepisów, które podrzuciliśmy wyżej. Jednocześnie jednak do wyboru masz kilka wariantów tej ryby. Możesz więc wybrać śledzie surowe, śledzie solone, śledzie matiasy, śledzie marynowane czy śledzie wędzone! 

Ta różnorodność sprawia, że praktycznie każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie. Teraz widzisz więc, że większość popularnych twierdzeń na temat tego, że śledzie są tłuste, trudne w przyrządzeniu czy monotonne, to mity. Jeśli więc do tej pory omijałeś tę rybę szerokim łukiem, koniecznie zmień swoje nawyki! Śledź to ryba, po którą warto sięgać choćby raz w tygodniu, wzbogacając o nią swoją dietę. Jesteśmy przekonani, że nie pożałujesz tej decyzji.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!