dpdpickup

Jak łatwo zadbać o ekologiczny ogródek?

ekologiczny ogródek gastronomiczny

Na co dzień segregujesz śmieci, dbasz o życie w duchu zero waste, ale to wciąż dla Ciebie za mało? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przydomowego ogrodu lub balkonu, możesz i tam znaleźć przestrzeń na proekologiczne działania. Sprawdź, jak łatwo stworzyć ogród w duchu eko.

Magazynowanie deszczówki – prosty sposób na tanie podlewanie

Choć w Polsce trudno mówić o porach deszczowych, to jednak ważne jest, aby nie marnować dobrodziejstw wprost – nomen omen – płynących z nieba. Dlaczego nie wykorzystać opadów deszczowych, by potem podlewać ogrodowe rośliny w czasie ciepłych miesięcy?

Istnieje wiele sposobów na to, by zadbać o własne źródło idealnej dla roślin wody. Wiele osób decyduje się na prostą retencję, która polega na podstawieniu zwykłej beczki pod rynnę. W czasie deszczu wszelka woda nie spływa wprost do gleby czy studzienki ściekowej, ale wpada do zbiornika. W ten sposób zyskujemy cenne źródło wody. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że taka woda nie nadaje się do spożywania, a jedynie podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Nie chcesz przecież wypić tego, co przez lata gromadziło się na dachu lub w rynnach twojego domu, prawda?

Jeśli jednak interesuje cię solidna retencja, taka, która posłuży ci przez lata, wybierz zaawansowane zbiorniki na deszczówkę, np. takie z odpowiednimi filtrami i systemami pompującymi. W takich nowoczesnych, szczelnie zamkniętych zbiornikach trudno jest jednak monitorować stan wody, dlatego dodatkowo warto sięgnąć po czujniki poziomu cieczy, który będzie na bieżąco monitorować stan wody w zbiorniku. Wybieraj jedynie sprawdzone rozwiązania, np. od Elcluwo, bo jedynie taki wybór gwarantuje niezawodność czujników.

Czy jednak ekologia ogranicza się wyłącznie do magazynowania deszczówki? Oczywiście, że nie. Już na etapie wyboru określonych roślin możesz zadbać o wsparcie dla planety.

Kwiaty w służbie planety i ludzi

Co roku pszczelarze i entomologowie biją na alarm. Wszechobecna betonoza, stosowanie w rolnictwie pestycydów oraz niska świadomość społeczeństwa wpływają na masowe ginięcie pszczół, muchówek i innych cennych dla ekosystemów owadów. Tymczasem nawet tak niewielki gest, jak zasianie przyjaznych owadom roślin może stać się małym krokiem ku polepszeniu klimatu, ale również jakości naszego życia. Jak to możliwe?

Otóż nie tylko pszczoły są odpowiedzialne za wzrost i rozsiewanie się roślin, także tych jadalnych. To także gatunkom much i innych owadów zawdzięczamy uprawy zbóż czy roślin spożywczych. Bez nich chów zwierząt czy nasza egzystencja byłyby niemożliwe. Dlatego zasiej i zasadź w ogrodzie takie rośliny jak:

  • zioła, w tym lawendę, miętę, rozmaryn czy oregano,
  • kwiaty jednoroczne jak nagietki, chabry, cynie czy słoneczniki,
  • wrzosy, koniczynę, jaskry, bylice,
  • drzewa: lipę, klony, wierzby, kasztanowce,
  • krzewy: pigwę, różę.

Im więcej kwiatostanów wolnych od szkodliwych zanieczyszczeń, tym lepiej.

Na koniec nie zapomnij o własnym kompostowniku, który nie tylko dba o zrównoważoną gospodarkę odpadami, ale również o naturalne i ekologiczne nawozy. Korzystając z kompostu, zniwelujesz ilość fosforanów czy pestycydów w glebie, pomagając tym samym stworzyć zieloną enklawę pozbawioną szkodliwych dla owadów i roślin substancji.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!