dpdpickup

Wszystko, czego potrzebujesz do domowej produkcji kiełbas

domowa produkcja kiełbas wszystko co potrzebujesz

Przeraża Cię długa lista składników wymienionych na opakowaniu każdej wędliny lub kiełbasy w sklepie spożywczym? Produkty pozbawione konserwantów, polepszaczy, wypełniaczy i sztucznych aromatów zwykle kosztują nawet kilka razy więcej, a ich smak nie zawsze spełnia Twoje oczekiwania? Przekonaj się, jak prosta, a przy tym efektywna jest domowa produkcja kiełbas, które od teraz zagoszczą na Twoim stole nie tylko na święta, ale i na co dzień.

Jakie produkty potrzebne są do samodzielnego wyrabiania kiełbas?

Aby w domowych warunkach rozpocząć produkcję kiełbasy, potrzebne Ci będą następujące produkty: dobrej jakości mięso, maszynka do mielenia mięsa, nadziewarka, jelita, peklosól, przyprawy i waga kuchenna. Jakie zadania mają poszczególne narzędzia i dlaczego to tak ważne, by nie szukać zamienników?

Mięso do domowego wyrobu kiełbasy

Podstawą doskonałego smaku różnego rodzaju kiełbas jest dobrej jakości mięso. Nie należy kupować produktu mielonego, ale w całości – np. łopatkę wieprzową czy wołową – a następnie pokroić na małe kawałki i samodzielnie zmielić na maszynce. Co ważne, mięso nie może być ani za chude, ani za tłuste, dlatego jeśli chcesz wykorzystać np. schab albo szynkę, warto dodać do tego odrobinę słoniny. Za idealne proporcje uznaje się 80% mięsa i 20% tłuszczu.

Doprawianie zmielonego mięsa

Zmielone na maszynce mięso trzeba dobrze przyprawić. Podstawowym składnikiem jest peklosól, której użyć należy około 20 gramów na 1 kilogram mięsa. To, jakich przypraw użyjesz oprócz soli, zależy od preferencji smakowych. Możesz sięgnąć na przykład po czosnek, ostrą paprykę, czarny pieprz, majeranek, ziarna gorczycy, słodką paprykę, czosnek niedźwiedzi, gałkę muszkatołową, kolendrę, estragon, rozmaryn i wiele więcej. Jeśli nie masz pomysłu na kompozycję smakową, możesz zdecydować się także na gotową mieszankę przypraw wędliniarskich. Po doprawieniu mięsa należy je dokładnie wyrobić, aby składniki dobrze się połączyły i odstawić na 2 godziny.

Nadziewanie kiełbasy

Do nadziewania kiełbasy niezbędne są jelita wieprzowe, wołowe albo baranie, które należy porządnie opłukać pod zimną wodą zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Następnie na końcu należy zrobić supełek, a z drugiej strony nałożyć jelito na nadziewarkę do kiełbas. Kolejnym krokiem jest powolne, ostrożne napełnianie flaczka mięsem w taki sposób, by nie doszło do jego pęknięcia. Gdy już całe jelito wypełnione jest masą mięsną, należy delikatnie formować kiełbaski o pożądanej długości, a następnie sparzyć we wrzątku. Jeśli masz taką możliwość, opcjonalnie możesz je uwędzić, jednak nie jest to niezbędne do tego, by cieszyć się wyśmienitym smakiem domowego specjału.

Domowy wyrób kiełbasy nie jest trudny ani skomplikowany, a gdy raz skosztujesz efektu własnej pracy, już nigdy nie sięgniesz po gotowe produkty ze sklepowych półek i zachwycisz swoim nowym hobby całą rodzinę! To genialny sposób na oszczędność pieniędzy, zadbanie o zdrowie, ale też np. odpowiedzenie na specyficzne potrzeby żywieniowe. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w specjalistycznych sklepach z artykułami do wędliniarstwa.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!