dpdpickup

Dieta przeciwzapalna - czy warto stosować?

Dieta przeciwzapalna - czy warto stosować

Cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca, nowotwory, choroba Alzheimera – to tylko niektóre choroby, które powoduje toczący się w organizmie przewlekły stan zapalny. Dieta przeciwzapalna to natomiast plan żywieniowy, który ma na celu ten stan wyciszyć, a co za tym idzie – zapobiec pojawieniu się tych chorób w przyszłości. Na czym polega dieta przeciwzapalna i czy warto ją stosować?

Czym jest dieta przeciwzapalna i co należy jeść, stosując ją?

Dieta przeciwzapalna została stworzona przez doktora Adrew Weila – specjalistę do spraw żywienia oraz medycyny integracyjnej i ma za zadanie wyeliminowanie stanów zapalnych z organizmu. Te z kolei pojawiają się na skutek stosowania używek, zanieczyszczenia powietrza, stresu czy nadużywania leków. Dieta przeciwzapalna jest więc sposobem kuracji wielu chorób cywilizacyjnych, a przede wszystkim – na zapobieganie im.

Dieta przeciwzapalna opiera się na dwunastostopniowej piramidzie żywieniowej opracowanej przez doktora Weila. Obejmuje ona: warzywa, owoce, ziarna, makaron, nasiona roślin strączkowych, zdrowe tłuszcze, ryby i owoce morza, produkty sojowe, gotowane grzyby azjatyckie, źródła białka, zioła i przyprawy, herbatę, czerwone wino i sporadycznie… zdrowe słodycze. Produkty te należy spożywać z odpowiednią częstotliwością i w racjonalnych ilościach. Ważne jest, aby spożywane przez nas produkty miały silny potencjał przeciw utleniający i potwierdzone naukowo działanie przeciwzapalne.

Stosując dietę przeciwzapalną należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu: słodzone napoje i soki owocowe, białe pieczywo i biały makaron, sklepowe słodycze, pączki, drożdżówki, lody, kremy do ciast, wysoko przetworzone mięsa, alkohole wysokoprocentowe oraz kwasy tłuszczowe trans. Jest to więc bez wątpienia bardzo zdrowa dieta, którą warto stosować na co dzień.

Nowa dieta lecznicza Food Pharmacy

Podstawą naszej dobrej kondycji zdrowotnej są jelita, a dokładniej ich flora bakteryjna. Zaburzenia równowagi między dobrymi i złymi bakteriami w jelitach może prowadzić do stanu zapalnego. Dieta Food Pharmacy może pozytywnie wpłynąć na florę bakteryjną jelit, a co za tym idzie – na zdrowie całego naszego organizmu. Głównymi elementami diety są przyprawy przeciwzapalne, warzywa i owoce, bezglutenowe kasze, zdrowe tłuszcze, tzw. produkty superfood (czarnuszka, nasiona goji, spirulina, nasiona chia czy siemię lniane), brak mięsa oraz mleka oraz produkty najmniej przetworzone. Odpowiednio zbilansowana dieta Food Pharmacy jest skuteczna w leczeniu np. zespołu jelita drażliwego.

Przygotowywanie zdrowych posiłków

Każda dieta może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, jeżeli nie jest odpowiednio zbilansowana. Dlatego ważne jest, aby decydując się na jakąkolwiek dietę, udać się na konsultację do dietetyka. Warto także mieć na uwadze, że zdrowie jedzenie może być nie tylko nieco droższe, ale także dużo bardziej czasochłonne. Warto więc wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązanie–catering dietetyczny, 
np. ​ www.przelomwodzywianiu.pl​ , który cechuje się wysoką jakością proponowanych posiłków, konsultowanych z ekspertami w dziedzinie żywienia.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!