Czym jest kontrola bezpieczeństwa żywności IFS?

Czym jest kontrola bezpieczeństwa żywności IFS

Niezapowiedziana kontrola bezpieczeństwa żywności IFS to opcjonalny audyt, którego celem jest sprawdzenie, czy firma spełnia wymagania dotyczące HACCP, higieny pracy i zwalczania szkodników w codziennych operacjach. Audytor wewnętrzny IFS może prowadzać kontrole bezpieczeństwa żywności samodzielnie, niezależnie od jednostki certyfikującej.

Co daje przejście kontroli IFS? 

Pomyślnie zakończone sprawdzenie bezpieczeństwa żywności IFS umożliwia firmom wykazanie, że spełniają one wymogi IFS w codziennych operacjach – nie tylko w dniu audytu certyfikacyjnego, ale także każdego innego dnia. 

Ważne! Podstawą kontroli bezpieczeństwa żywności IFS są wybrane wymagania IFS Food w wersji 6.1, z naciskiem na HACCP, higienę pracy i zwalczanie szkodników. 

Praca, jaką wykonuje audytor wewnętrzny IFS, przekłada się na: 

  • zwiększenie obrotów, 
  • możliwość współpracy z licznymi przedsiębiorstwami, 
  • ustandaryzowanie procesów produkcyjnych, 
  • handel z międzynarodowymi korporacjami, 
  • budowanie zaufania wśród klientów, 
  • pozytywny wizerunek firmy.  

Audytor wewnętrzny IFS wpływa na wiele procesów w organizacji i ma realny wpływ na jej rozwój. Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z tego zakresu, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/h15-audytor-wewnetrzny-systemow-ifs-brc/.  

Jak to działa? 

Kontrole bezpieczeństwa żywności IFS są przeprowadzane w ciągu jednego dnia i bez wcześniejszego powiadomienia. Ważny certyfikat IFSjest warunkiem wstępnym do przeprowadzenia takiej oceny. 

Certyfikowane zakłady mogą ubiegać się o kontrolę bezpieczeństwa żywności, gdy tylko wszystkie dokumenty z ostatniego audytu certyfikacyjnego zostaną przesłane do bazy danych IFS. W momencie rejestracji aktualny certyfikat musi mieć ważność co najmniej 6 miesięcy. W ten sposób IFS zapewnia niezapowiedziany charakter kontroli bezpieczeństwa żywności IFS, jednak w uzasadnionych indywidualnych przypadkach audytor zewnętrzny (któremu przeważnie towarzyszy audytor wewnętrzny IFS) zastrzega sobie prawo do zmiany terminów w celu umożliwienia uczestnictwa zainteresowanym stronom. 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!