Market świeżości DPD

Czy warto zostać recepcjonistą hotelowym?

Czy warto zostać recepcjonistą hotelowym

Recepcjonista hotelowy jest osobą odpowiedzialną za kontakt z gośćmi, przyjmowanie rezerwacji oraz telefoniczną i elektroniczną obsługę klientów. Do niego przychodzą goście z pytaniami i problemami. Jak wyglądają kulisy pracy w hotelu i jakie są wady i zalety piastowania stanowiska recepcjonisty?

Zalety pracy jako recepcjonista hotelowy

Praca recepcjonisty opiera się na budowaniu relacji z ludźmi, stwarza więc bardzo dużo okazji do rozmów i nawiązywania kontaktów z gośćmi, którzy przyjeżdżają z różnych miast i krajów. Recepcja hotelowa to miejsce, gdzie nie brakuje okazji do szlifowania języka obcego. Jakie są inne zalety tego zawodu? W niektórych hotelach pracownikowi recepcji przysługuje posiłek przygotowywany przez hotelową kuchnię.

Wady pracy jako recepcjonista hotelowy

Recepcjonista jest pracownikiem, do którego przychodzą goście ze skargami i zażaleniami na pracę hotelu, a wadą pracy na recepcji jest konieczność zachowania profesjonalizmu i utrzymania nerwów na wodzy niezależnie od sytuacji. Recepcjonista musi umieć działać pod presją czasu, bo często wykonuje kilka zadań jednocześnie. Większość hoteli ma wprowadzony system zmianowy na recepcji, więc do pracy trzeba przychodzić również na noc oraz w niedziele i święta według ustalonego grafiku, który nie zawsze jest układany zgodnie z oczekiwaniami każdego pracownika.

Jak zostać recepcjonistą hotelowym?

By zostać recepcjonistą hotelowym dobrze mieć wykształcenie kierunkowe, czyli być technikiem hotelarzem, licencjatem lub magistrem hotelarstwa bądź turystyki. Na recepcji pracę znajdą również studenci lub absolwenci marketingu, czy stosunków międzynarodowych. Większość hoteli wymaga biegłej znajomości języka angielskiego i drugiego dowolnego języka. Aktualnych ofert pracy na stanowisko recepcjonisty hotelowego warto szukać na stronie www.jober.pl.

Gdzie najlepiej pracować jako recepcjonista hotelowy?

Praca recepcjonisty hotelowego to wspaniała ścieżka kariery zawodowej, można zacząć od odbierania telefonów w niewielkim lokalnym hotelu, by po kilku latach w branży obsługiwać gości w jednym z oddziałów Hiltona lub Marriotta, przyjmować rezerwacje w legendarnym hotelu Plaza w Nowym Jorku, paryskim Ritzu, czy z uśmiechem witać zmoczonych deszczem gości w progach londyńskiego Hotelu Claridge’s. Warto aplikować już dziś na wymarzone stanowisko recepcjonisty hotelowego.

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!