dpdpickup

Czy warto zastąpić mąkę pszenną mąkami pełnoziarnistymi?

Czy warto zastąpić mąkę pszenną mąkami pełnoziarnistymi?

Na rynku znajdziemy mnóstw różnych rodzajów mąk. Zazwyczaj sięgamy po te najbardziej popularną, czyli pszenną. Nawet przy tej okazji nie zwracamy uwagi na jej typ, który również ma ogromne znaczenie. W opozycji do mąki pszennej stoją te pełnoziarniste.

Mąka pszenna

W niemal każdej polskiej kuchni znajdziemy właśnie ten rodzaj mąki. Wykorzystuje się go przy pieczeniu ciastek i przygotowywaniu wielu domowych posiłków, takich jak kluski czy pierogi. Zawiera ona gluten, dzięki czemu wyrabiane z niej ciasto jest zazwyczaj elastyczne. Warto wiedzieć, co oznaczają tak zwane typy mąki. Numer na opakowaniu mówi nam ile procent substancji mineralnych zawiera dany produkt. Przykładowo typ 550, to 0,55%. Należy pamiętać, by zawsze przesiewać mąkę przed pieczeniem.

Mąka pełnoziarnista

Wyróżniamy dwa główne typy tego produktu: razową i żytnią. Są one dużo zdrowsze od wcześniej opisywanej mąki pszennej. Niestety one także zawierają gluten, dlatego nie będą odpowiednie dla osób które go nie tolerują. Mąka pełnoziarnista posiada za to spore ilości błonnika, który bardzo pomaga w prawidłowej pracy jelit. Co więcej nie ma żadnych przeciwwskazań, aby używać jej w taki sam sposób jak wyżej opisywanej mąki białej. Wysokiej jakości mąkę żytnią można znaleźć na stronie basiazsercem.pl, co więcej są tam także liczne przepisy w których możemy ten produkt wykorzystać.

Mąka pszenna vs. mąka pełnoziarnista

Wybór powinien być oczywisty. Dużo zdrowsze są dla nas mąki pełnoziarniste, głównie przez niewielką zawartość skrobi. Niestety działa ona negatywnie na nasz proces trawienia. Bezpieczniej jest przyjmować  produkty zawierające błonnik, nie tylko wspomoże on trawienie ale także wpłynie na szybkość przemiany materii. Produkt pełnoziarnisty to też bogate źródło fosforu, magnezu, cynku i żelaza. Każdy z tych składników ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Fosfor wspomaga pracę serca, magnez układu nerwowego, żelazo utrzymuje odpowiedni poziom hemoglobiny, zaś cynk poprawia wygląd włosów i paznokci.

                                                                                                                                                                                       

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!